MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 222092 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 50
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou V2A

Astazi faceau probe liftului care da in vestibulul statiei Republica.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Saptamana asta se gateaza Republica, Brancoveanu, E. Revolutiei si P. Sudului.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Ne-am mai 'ciondanit' in trecut pe tema...'de ce trebuie facilitati de acces'...daca tot nu sunteti 'convinsi', uite inca un motiv:
Fabrică pentru persoane cu handicap, inaugurată la marginea Capitalei
14 Dec, 15:32 / B365
Primăria Sectorului 1 a inaugurat miercuri prima întreprindere socială înființată de o autoritate locală, destinată persoanelor cu dizabilităţi. Imobilul se află în cartierul Bucureștii Noi la o distanță considerabilă Centrul Capitalei și de cele mai apropiate mijloace de transport in comun.
http://b365.ro/news/fabrica ... capitalei/

Din pacate pe partea RATB, nu prea misca nimeni mai nimic in aceasta directie, desi obligatie legala exista demult, iar Metrorexul nu acopera decat 2-3% din lungimea totala a traseelor de trasport in comun...

 


Apărătorii Patriei misterr

Au început și aici turnările:



Fotografie0322.jpg (123.58 KB; downloaded 2465 times)


Fotografie0324.jpg (176.53 KB; downloaded 2465 times)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Dominatrix

subway guru wrote:
Din pacate pe partea RATB, nu prea misca nimeni mai nimic in aceasta directie, desi obligatie legala exista demult, iar Metrorexul nu acopera decat 2-3% din lungimea totala a traseelor de trasport in comun...
Daca de acolo nu cotizeaza nimeni pentru infiintarea unei linii de autobuz...normal ca nu s-a infiintat nici una. Bine ca avem linie speciala de autobuz pentru complexul Niro, la cateva sute de metri de capatul tramvaiului din Colentina. Mai mare rusinea... :oops:
Despre obligatia asigurarii vehiculelor cu podea joasa, la autobuze RATB sta chiar foarte bine, avand in vedere ca numai 25% din parcul alocat unei linii de transport trebuie sa fie accesibil persoanelor cu handicap locomotor, conform normativelor UE. La troleibuze si tramvaie, daca PMB nu a dat banu', asta este...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

A vazut cineva vre-o data vre-un cetatean in carucior urcand in vre-un vehicul RATB???
Sau vre-o 'mamica' cu copil mic 'in landou'???
Daca aveti o 'imagine', macar una, puneti-o la poza anului si 'premiul' e al vostru...
Cred ca incercam sa ne luam singuri la 'mishto'...pitindu-ne pe dupa 'piersicul' UE...
Problema e 'clara' si 'simpla'...
Persoanele cu dificultati loco-motorii sunt doar tratate cu 'sictir' si cu un 'scuipat' scurt si precis intre ochi...daca-i mai au...
Ati vazut voi vre-un 'stop' cu avertizare sonora pentru nevazatori???...ca 'benzile galbene cu bumbi' sunt puse tot 'la mishto', doar pt directia 'Bellu'...via Morga...
Numai si numai 'forme fara fond', Made in Romania, alde 'haide sa ne haidem'...puah... :cry:
Draga #Domix, de la tine asteptam cu totul si cu totul alt 'gen' de replica...nu 'prafuri'...
In rest, nimic nou...pietoni+biciclisti='donatori de organe', iar 'pensionarii' n-au decat sa faca 'infarct' ca usureaza bugetul de pensii si facem si economii la medicamente...'compensate'...
Cat despre 'mamici', paguba-n ciuperci, n-au decat sa faca avort, scutim inca un 'potential capsunar nenorocit' si intram mai usor in Schengen...
Mie, toate 'lucraturile' astea chiar imi fac 'greatza'...profunda 'scarba si greatza'...
'VOI'...ce 'parere' avetzi???

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Dominatrix

Subway, cred ca nu m-ai inteles. Sunt perfect de acord cu tine, doar am vrut sa precizez de ce la RATB nu s-a sesizat nimeni sa infiinteze sau macar sa suplimenteze linii de transport in zonele  unde s-ar impune. Atata tot...
subway guru wrote:
A vazut cineva vre-o data vre-un cetatean in carucior urcand in vre-un vehicul RATB???
Sau vre-o 'mamica' cu copil mic 'in landou'???
Daca aveti o 'imagine', macar una, puneti-o la poza anului si 'premiul' e al vostru...
Cred ca incercam sa ne luam singuri la 'mishto'...pitindu-ne pe dupa 'piersicul' UE...
Despre "piersicul UE", doar atat: cum sa mergi in carut cu rotile in autobuzele RATB, din moment ce unii nici macar nu au cum sa coboare din bloc? Si daca totusi ajung in statie, nu se pot urca, mai ales de cand cu "eficientizarile cretine" ale vechii conduceri. Idem si cu urcatul landourilor in autobuz. Apropo de autobuze: ati vazut vreun Mercedes care sa se "incline" in statie, pentru a facilita accesul? La vremea achizitionarii lor, s-a facut mare tam-tam de aceasta facilitate, chiar daca nu se foloseste. Bineinteles ca persoanele cu dificultati loco-motorii sunt doar tratate cu sictir. Pe vremea "ailalta", erau considerati "rusinea familiei". Acesta e nivelul de civilizatie, din pacate...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Pentru 'amaratzii' aia din strada Nazarcea, singura speranta concreta de 'conexare' la viata ramane tot viitoarea statie de metrou Laminorului...
Din pacate amplasamentul si trama stradala nu le vor face viata chiar complet 'fericita'...dar e ceva real si mai mult decat 'nimic'...
P.S.
Nu-mi este simpatic 'Chilimanul', dar in cazul asta a facut chiar 'ceea ce trebuia'...'jos cu palaria'...poate iau 'aminte' si ceilalti 'politruci de serviciu'...ca nu e chiar asa de greu sa ai o atitudine 'altruista' fata de semenii in nevoie...nu costa 'mare lucru' (au fonduri europene din belsug pt treaba asta)...trebuie doar o minima 'preocupare'...dar se pare ca sunt mai importanti 'cainii vagabonzi' decat fiintele umane...ca da 'mai bine pe sticla'...
Dar si 'Chilimanul', daca voia sa rezolve complet problema, trebuia sa includa in program un minibus cara sa-i duca pe oamenii aia pana la metrou...dar trebuia sa mai gandeasca un pic in plus...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Slasher1985

subway guru wrote:
Ati vazut voi vre-un 'stop' cu avertizare sonora pentru nevazatori???


Erau la Romana intr-o vreme astfel de semafoare. Ticaiau rar daca era rosu, si des daca era verde. Plus verdele dura ceva mai mult. Acum nu stiu daca mai sunt, n-am mai trecut de mult prin zona. In orice caz, aveti dreptate, facilitatile pentru persoane cu handicap sunt extrem de necesare. Peste tot prin Europa pe unde m-am plimbat am vazut ca de aceste persoane se tine cont, noi ca de obicei codasi.

Dominatrix, de curand vizitam unul din acele blocuri nou construite la Militari Residence. Un om normal se gandeste, nah, blocuri noi, ar trebui sa aiba rampe de acces pentru persoane cu dizabilitati, locuri de parcare speciale, lifturi spatioase, etc. Pe naiba. Sunt ingramadite ca vai de ele, locuri de parcare de-abia gasesti, intrarea in scara se face pe niste scari extrem de abrupte si chiar periculoase iarna, iar lifturile, de-abia incap doua persoane, parca sunt cutii de chibrituri. Deci, da, cum sa ajunga in RATB, daca nu pot sa coboare de la etajul 6 ?

Deci, jos palaria Metrorex pentru aceasta initiativa, cred ca prima la o asemenea scara in Romania.

 


Cu căruciorul la RATB misterr

subway guru wrote:
A vazut cineva vre-o data vre-un cetatean in carucior urcand in vre-un vehicul RATB???

O singură dată, pe linia 102. Am urmărit toată procedura, de la cap la coadă. O persoană în scaun cu rotile, însoțită de o doamnă, aștepta în stație. Cînd a venit autobuzul (destul de aglomerat), doamna a plasat căruciorul în dreptul ușii din mijloc, a așteptat să coboare lumea, a făcut semn șoferului să aștepte, a coborît singură trapa și a urcat căruciorul în autobuz. După cîteva stații (pe care le-am parcurs și eu), a reluat procedura în sens invers. Recunosc că nu mai văzusem niciodată „pe viu” toată povestea, a fost pentru prima și ultima dată.
Trebuie spus că s-au găsit destui în autobuz să comenteze (”Hai cucoană, că ne grăbim”, „De ce nu stați pe-acasă” etc.), care nu voiau să se dea la o parte etc. Jenant, dar ăștia sîntem...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Dr2005

Din 2006 cred că am văzut vreo 3 persoane în scaun cu rotile urcate în Citaro (şi niciunul în Citelis), din care la o persoană în scaun cu rotile însoţitorul său a operat singur trapa, în rest se găseau câţiva călători mai musculoşi să ridice scaunul cu rotile sau căruciorul până la nivelul podelei (şoferul stătea bine mersi în cabină, eventual înclina autobuzul; desigur, dacă ieşea din cabină şi o lăsa nepăzită, nu cred că îşi mai găsea portofelul, fie că făcea asta în Primăverii, Dr. Taberei, Ferentari sau Giuleşti Sârbi).

La tramvaie am văzut douar două scaune cu rotile.

De când cu epoca Criţ, numărul acestora a scăzut simţitor... spre zero. O singură dată am văzut pe cineva în scaun cu rotile, care după două 139-uri în care nu a putut urca, a luat-o pe jos.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou 3mil

Dominatrix wrote:
Apropo de autobuze: ati vazut vreun Mercedes care sa se "incline" in statie, pentru a facilita accesul?

Daca nu ma insel, de 2 ori am vazut acest lucru, odata pentru o mama sa ii faciliteze urcarea caruciorului cu bebelus si odata pentru o persoana cu handicap in scaun cu rotile.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou DanCld

In aceasta dimineata am probat si eu liftul interior de la Eroii Revolutiei; cam puturos, ajungeam mult mai repede pe scari. Dar bine, clar nu e facut pentru cei care au motive sa se grabeasca  :roll:

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Asa-i, nu e facut pt cei ce pot sa 'alerge' pe scari... ;)
Dar ma bucur ca l-ai 'probat' si merge... :mrgreen:

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2296 forum members have written 422358 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use