MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 222243 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Apărătorii Patriei misterr

Ca să nu se dezmintă „buna” tradiție românească, nici această lucrare nu face excepție (termenul inițial era 01.11.2011).

Și pentru că tot a pus #subway guru mesaje de 1 decembrie aici pe forum despre mîndria de a fi român (mai ales că e direct implicat în lucrare, ca proiectant și consultant), vin și eu cu răspunsul meu: atunci cînd vom fi în stare să respectăm termenele și cuvîntul dat, vom avea motive de a fi mîndri și de a pretinde să fim respectați. Pînă atunci, consider că nu au acoperire, și trebuie să înțelegem de ce sîntem tratați astfel. Aș vrea și eu ca atunci cînd merg pe afară să nu mai fie nevoie să evit să spun că sînt din România, dar pînă atunci...



Fotografie0296.jpg (87.73 KB; downloaded 2368 times)

 


Re: Apărătorii Patriei subway guru

N-as vrea sa intram in polemica degeaba...
Uite deci 'parerea mea' si sa-mi zici daca gresesc cu ceva...
1. De ziua nationala trebuie sa fim uniti in 'cuget si simtiri', altfel e orice altceva, numai zi nationala nu...
2. Mandria e o chestiune de 'alegere si de atitudine', atat personala cat si de grup...
3. 'Respectul' nu se 'cerseste', ci se 'capata si se cucereste', individual de la 'ceilalti' si si ca natie, tot de la 'ceilalti'...
Ca sa rezum, nu putem fi o natiune daca nu dam dovada macar o data pe an de solidaritate, nu putem fi mandri fara a avea 'onoare' si nu castigi respect decat daca dovedesti ca-l meriti...prin fapte...si purtare demna...
Nu mi-a fost niciodata rusine sa spun ca sunt roman oriunde in lume, pt ca intotdeauna, ca individ, am incercat sa ma tin de cuvant si sa ma port 'cum se cade', fara falsa 'trufie'...
Am si eu 'frustrarile mele', dar nu le pun in sarcina altora...
In legatura cu 'taraganarea' lucrarilor sunt de acord cu tine, doar ca termenele sunt chestiuni contractuale ce depind de constructor si beneficiar...
Toate bune!

 


Re: Apărătorii Patriei misterr

Sînt perfect de acord cu tot ce ai spus.

Dar... (ca să revin on-topic):

Pe partea de vizavi, unde va fi celălalt acces pentru persoane cu handicap (pentru peronul spre IMGB), au ajuns cei cu lucrarea de modernizare a șos. Berceni (vezi prima poză de aici). Se pun borduri, se realizează trotuare, alveolă pentru stația RATB etc. Asta deși în scurt timp acolo va fi o mare groapă, plus organizare de șantier, deci se va sparge din nou tot. Și atunci iar mă întreb: chiar nu pot fi coordonate aceste lucrări, și se merge pe stilul „nu știe stînga ce face dreapta” și sîntem blestemați să ne dăm cu stîngu'n dreptu' veșnic, noi românii?

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Organizarea si disciplina n-au fost niciodata 'punctul nostru forte'...
Ne place 'la nebunie' sa improvizam...
Tin minte o 'caracterizare' facuta de un neamtz 'adevarat', nu sas sau svab, casatorit cu o romanca:
Voi romanii aveti de toate, 'peste medie', dar nu aveti...sistem! :o

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou danutzu_2910

Apropo de liftul de la Aparatorii Patriei, inteleg unde este liftul de acces dar nu inteleg ce reprezinta a 2a lucrare, cea care este paralela cu scarile de acces. Ma poate lamuri cineva?

 


Apărătorii Patriei misterr

Eu am mai explicat o dată, aici, sau cel puțin am încercat... Îmi pare rău că nu s-a-nțeles mare lucru din explicația mea. Poate altcineva are mai mult succes...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou danutzu_2910

misterr
Scuze, n-am stiut ca a fost descris... Am citit si am inteles f bine...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Slasher1985

S-a inceput lucrul si la lifturile de la statiile Petrache Poenaru, precum si Gorjului.  ;)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Gabi23

Cel de la Basarab, intrarea din Dinicu Golescu tot defect e  :roll:. Si astazi era "crapat" si cel exterior de la Grozavesti, incercand sa il repare niste munctiori. I-am intrebat si politicos mi-au raspuns "a cedat tata', stii cum e... niciodata ceva la noi nu tine prea mult, incercam sa il reparam...".

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Pe saptamana viitoare 'pregatiti-va' de noi 'puneri in functiune'... :mrgreen:

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Gabi23

Pai daca se pun in functiune si merg 5 zile (sau deloc)... mai bine lipsa. Sincer, fara suparare...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ionescu63

Da, dar odata facuta receptia se pot plati constructorii...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Odata facuta receptia, se pot pune in functiune cu calatori! Altfel, NU! :ugeek:
Mentinerea in functiune dupa aceea e treaba de 'garantie', daca nu o fac cu promptitudine, risca sa piarda 'garantia de buna executie'... ;)
Deci, nu va abtineti sa semnalati orice 'malfunction', pe orice 'cale', nu faceti decat sa ajutati Metrorex... :mrgreen:

 


Apărătorii Patriei misterr

S-au împrejmuit zonele de lucru și în stație, se pregătește străpungerea pereților...


Fotografie0300.jpg (84.09 KB; downloaded 2538 times)


Fotografie0321.jpg (86.07 KB; downloaded 2538 times)

 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2298 forum members have written 422416 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use