MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 222197 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Dominatrix

Ministrul Transporturilor, Anca Boagiu: Toate stațiile de metrou vor avea lifturi până la sfârșitul anului 2012

http://www.b1.ro/stiri/eveniment/minist ... 14458.html

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ionescu63

Din articol rezulta ca lifturile sunt pentru persoanele cu dizabilitati... :?:

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Evident ca nu sunt, dar stai tu persoana sanatoasa la coada de 100 persoane ca sa urci cu liftul, cand in lift incap 10 persoane. N-o sa-ti convina si o s-o iei pe scari. Asta e toata filozofia. De fapt va fi o selectie naturala, ai sa vezi.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Eu n-am vazut nicaieri o coada de 100persoane la lift...si nici nu cred ca vom vedea o data...
In schimb constat ca, asa cum s-a zis mai inainte, lumea e 'timida' in a le utiliza, crezand ca sunt 'exclusiv' pt handicapatzi...
Bineintzeles ca acestia au 'prioritate', dar nu inseamna ca ceilaltzi nu au 'dreptul' de a le utiliza...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Evident ca am exagerat  :geek: . Reformulez : Daca nu ai vreo dificultate evidenta ca sa nu poti folosi scarile fixe, respectiv rulante, o sa alegi varianta cea mai scurta de a ajunge la suprafata : fixe, rulante sau lift. Cred ca acum am formulat corect.

 


De ce ne e frică de lift? misterr

Poate că e și un reflex de autoapărare (instinctul de conservare)... Înainte să mă urc în lift, mă gîndesc: dacă folosesc liftul, cresc cheltuielile de regie (energia electrică, cheltuielile de operare și întreținere etc.), și automat va crește costul călătoriei cu metroul. Deci mai bine nu mă ating de lift!

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Hai sa fim seriosi...
Acasa la bloc tot aceeasi socoteala o faci???

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Cred ca formularea mea este cea mai apropriata de adevar.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

andrei11 wrote:
Cred ca formularea mea este cea mai apropriata de adevar.

Evident, da...
E de fapt o forma mai simpla a 'regulei de aur' a oricarui sistem de transport public...tot poporul doreste sa 'acceada' cat mai repede posibil sistemul si sa-l paraseasca pe cat mai iute posibil...ca nu se duce acolo nici in 'vizita', nici 'la muzeu' si nici la restaurant, pt 'recreere'...intra 'de nevoie' pt ca are de 'ajuns' la o destinatzie 'cat mai repede posibil' si (nu de neglijat), 'cat mai comod' si ieftin posibil...
De multe ori insa ne facem ca uitam aceasta 'regula de baza'...si de aici...diverse 'aberatzii'...

 


Re: De ce ne e frică de lift? misterr

Pe bune că la mine la bloc nu folosesc liftul... Nu neapărat din cauza costurilor, ci în primul rînd pentru că sînt convins că „dăunează grav sănătății” (ca și fotoliul de la birou)!
Cu toate astea, mai schimb din cînd în cînd cîte un bec, mai repar un buton de chemare, o pîrghie de la ușă...
Iar doamna administrator zice: „Uite băiatul ăsta, nici nu merge cu liftul, dar plătește, și îl mai și repară! Ar trebui să i-l scădem de la întreținere...” Și-mi mulțumește deosebit!


În rest, sigur că #andrei11 are dreptate.

 


Re: De ce ne e frică de lift? 2009

misterr wrote:
Poate că e și un reflex de autoapărare (instinctul de conservare)... Înainte să mă urc în lift, mă gîndesc: dacă folosesc liftul, cresc cheltuielile de regie (energia electrică, cheltuielile de operare și întreținere etc.), și automat va crește costul călătoriei cu metroul. Deci mai bine nu mă ating de lift!

:lol:  chiar as fi curios cat la suta dintre romani are avea o astfel de gandire, cred ca nici 1%. Si sa sti ca nu e vorba de instrinctul conservare (de parca ar si exista asa ceva in Romania), cred ca e mai degraba teama, necunoscutul de a folosi acele lifuri. Totul tine defapt de educatie

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Am mai studiat platforma verticala de la Unirii2 si sunt aproape sigur ca este destinata exclusiv accesului in/din statie catre exterior, nu si celor care schimba magistrala. Pentru ei probabil se va monta alta platforma, in zona pasajului de corespondenta.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou Chev Celios

La Titan se fac probele.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ByOnu

Chev Celios wrote:
La Titan se fac probele.


Nush cum arata situatia acolo, sper ca n-au stricat statia Titan, o adevarata opera de arta a metroului Bucurestean. :|

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2297 forum members have written 422410 posts in 5262 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use