Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1007 posts, 270962 views
 
Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

E bine ca au facut reparatii si in zona 7. Daca erau toate zob, nu am nimic de obiectat. Eu reclamam ca la noi nu era cazul; lucrarile efectuate in 2007-2009-2012 erau in stare foarte buna si nu era nevoie de interventii radicale.

Cu gardurile incepusera si la noi. Le-au demontat la unele blocuri alese pe criterii numai de ei stiute dar la majoritatea le-au lasat. Rezultatul e ca se e poate iesi din masina parcata la bordura calcind gardul viu pe care eu l-am pus si l-am udat cu apa platita de mine; iar ciinii au un teritoriu mai extins unde sa se cace.

Pe Uverturii scobeste si acum firma Dimar. Voi stiti ce hram poarta astia si ce lucrare de dificultate enorma executa de doi ani? Metrou, ceva....?

 


Re: Sectorul 6 neoman

Dimar e firma contractată de Apa Nova pentru extinderea rețelei de apă și canalizare în zonă.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Stiu dar de ce dureaza atita? E exasperant. Apa Nova in general nu pierde vremea: cind incepe o lucrare in citeva zile e gata. Aici se screm de zici ca au de construit piramidele.

 


Re: Sectorul 6 neoman

Am facut o interpelare la PMB si la Apa Nova. Sintetizez raspunsul mai jos raspunsul primit de la PMB. Cel de la Apa Nova urmeaza sa vina.

1. Autorizatia a fost acordata initial pe 1 an cu lucrarile incepand pe 01.02.2022.
2. A fost prelungita cu un an pana la data de 31.01.2024.
3. Daca doresc sa reclam ritmul lucrarilor trebuie sa ma adresez Politiei Locale Bucuresti
4. Autorizatia nu poate fi prelungita decat o data

Deci, de aici inteleg ca pe 31 ianuarie 2024 trebuie sa termine. Si probabil ca nu vor face niciun efort pentru a se termina mai repede. Oricum lucreaza haotic. Pe pagina de FB creata de Ciucu pentru sesizari sunt nenumarate plangeri vizavi de inchideri haotice de intersectii, praf, zgomot, trotuare ocupate abuziv de aceasta firma. Politia Locala Sector 6 este fix degeaba. Pentru Ciucu nu exista zona asta. La plangerile de pe FB reprezentantii PS6 spuneau ca ei nu prea au ce face, ca monitorizeaza si ca , citez: "avem oportunitatea de a ne adresa Apa Nova".

Vara asta am luat-o zi de zi pe Uverturii cu fetita mea in drumul nostru spre gradinita si am vazut ce fac. Au un fel de mini TBM cu care sapa tunelul pentru introducere tuburilor de canalizare. Presupun ca de asta dureaza asa de mult, dar totusi este mult prea mult. Basca au si un generator de curent (cam cum au si cladirile moderne) care polueaza in ultimul hal in zona Lidl Uverturii.

 


Re: Sectorul 6 reiny2000

La Lujerului PS6 reamenajează spațiul verde din zonă. Ce rost au cele două alei suplimentare din ultimele două poze, având în vedere că există deja o alee care leagă trotarul dinspre bulevard cu cel dinspre blocuri?
IMG_18102023_155556.hasli-r6_27_12_21.jpg (1.61 MB; downloaded 922 times)
IMG_18102023_155630.hasli-r6_27_12_21.jpg (1.61 MB; downloaded 922 times)
IMG_18102023_155659.hasli-r6_27_12_21.jpg (1.62 MB; downloaded 922 times)

 


Re: Sectorul 6 orex

Pui pariu ca p-acisilsea era facuta, deja, carare? ;)

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Orex ești într-o confuizie. Nu, pe acolo nu era cărare, ci erau garduri, și o alee care încă se mai vede din care s-au făcut două pe lângă cea inițială. Mai ușor cu pariurile ;)
Lujerului august 2023.png (2.9 MB; downloaded 917 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Rostul e ca intra in ele materiale de constructii aducatoare de profit pentru cine trebuie! A, pardon, “redau spatiul comunitatii”, intimplator aflat in zona cu cea mai mare vizibilitate. Mergeti “dupa blocurile gri mai inalte la sosea sa nu se vada-n spate” si o sa dati peste spatii verzi pline de balarii,  uscate, neglijate si pline de gunoaie mai ceva ca pe vremea pesedeului. Totul e marketing, spoiala ordinara. Banii se duc pe uest said stori - uri, tot felul de paranghelii de hipsteri si pe betoane pe spatiul verde. Cum, necum, aleile alea erau inainte petice de iarba, acum sint o sursa de praf si mizerie.

A, sa nu uit de puzderia de indicatoare rutiere, fiecare cu suport propriu. Padure de semne au facut in microzona noastra. O sa va atasez poze doveditoare. Intentia e evidenta, sa cistige cit mai mult firma producatoare. Nu s-au folosit de nici un stilp de iluminat existent sau sa fi instalat mai multe indicatoare pe aceeasi teava. Pe toate cele vechi le-au inlocuit cu tot cu teava desi majoritatea erau in stare perfecta.

Pe ipochimenul asta impertinent cocotat in postul de primar si cu contributia unui bou ca mine sper sa nu il mai vad la al doilea mandat. Nici de Basescu, nici macar de Iohanis nu imi pare asa rau ca i-am votat precum pe asta. Sa imi fie invatatura de minte, sa ma documentez cum se cuvine in prealabil.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

reiny2000 wrote here:
cosminduru wrote here:
Mă întreb dacă vreodată românii vor fi mulțumiți de ceva. Toți ne pricepem la fotbal, mașini, virusologie și mai nou urbanism.

Specialiștii ăia care au făcut proiectele astea sunt niște proști. Angajați-vă fraților la primărie pe posturile de peisagiști floricultori și ce o mai fi. Sau faceți-vă firme de arhitectură și semnați contract cu primăria să refaceți proiectele. De dat din gură cârcoteală e simplu. Aia nu e bine, locurile de parcare nu sunt bune, spațiile verzi nu sunt bune, etc. etc.
Dar e nevoie neapărat de pavele și borduri? Așa cum a sugerat @Utilizator anonim 2, se putea face ceva minimalist, cu piatră spartă și pietriș.


Forumul nostru o fi citit de cine trebuie, pentru ca intre timp cotropirea gradinilor de pe Iuliu Maniu se face cu alei bordate cu piatra cubica si umplute cu pietris, nu cu beton sau pavele.

 


Re: Sectorul 6 rosetti61

Mai tineti minte cum era spatiul ala verde in urma cu 25 si ceva de ani?. Erau numai buticuri acolo, pana in metrou si spre Veteranilor pe ambele parti ale trotuarului. Nu mai vedeai nici soseaua dar nici blocurile sau piata.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Sigur ca da dar au disparut demult, cred ca in mandatul lui Basescu. Iar inainte de dughene tot spatiu verde a fost.

 


Re: Sectorul 6 aztec

Ni stiu de cand e informatia ..dar de anul trecut se face cu pietris ai piatra cubica, cel putin in DT.
Si spre surprinderea mea...chiar au succes ca zona de relaxare.
Nu stiu cum e in militari, dat in DT a inceput sa se vada schimbarea si in spatele blocurilor, pe zone.
Mai sunt aspecte de cricicat, dar eu nu vad in negru asa cum vezi tu, mai ales dupa ce s-a intamplat...sau mai ales nu, in ultimele mandate la primarie...

 


Re: Sectorul 6 Aron

Gabi23 wrote here:
Orex ești într-o confuizie. Nu, pe acolo nu era cărare, ci erau garduri, și o alee care încă se mai vede din care s-au făcut două pe lângă cea inițială. Mai ușor cu pariurile ;)



Din poza pare ca aleea e facua perpendicular pe trecerea de pietoni, ceea ce nu e un lucru rau neaparat. Fluxul care vine de pe trecere acum se poate imparti in 3 directii cum ajungi pe trotuar. logic acum ar fi sa sparga aleea asfaltata.

 


Re: Sectorul 6 neoman

Omul a facut treaba unde este vizibil si aducator de voturi. Dar a facut-o in totala lipsa de respect fata de oameni (a se citi pietoni). In microzona 21 a desfiinat trotuare intregi in ideea ca face shared space, doar ca ii lipsesc niste indicatoare care sa semnalizeze zona rezidentiala. Deci daca te calca masina esti vinovat ca esti pe strada, cand tu de fapt nu ai pe unde sa o iei nici macar teoretic. Armata de stalpi este prezenta peste tot, dau ca exemplu Dreptatii unde avem cred ca si 3 stalpi pe un colt de intersectie. Pe urma lucrarile pe care le face, le imparte pe etape intre care pot sa treaca luni de zile. Tot pe Dreptatii si acum avem stalpi care nu au indicatori pe ei si sunt asa de luni bune. Concluzia este ca a facut lucrari de reabilitare cu scop declarat dar in realitate lucrarile au urmarit sa creeze cat mai multe locuri de parcare care sunt inchiriate pe persoana fizica (deci mai scumpe_ in totala contradictie cu strategia generala a orasului de a se crea locuri nenominale (mai ieftine).

 


Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422109 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use