Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1006 posts, 270545 views
 
Go to page:  1  ... 51 52 53 54 55 56 57  ... 72
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Asa face Ciucu, sterge tot ce nu ii convine! Democratie de tip chinezesc, cu pumnul in gura. Cetateanul nu are voie nici sa se exprime, nu numai ca nu i se solutioneaza petitiile.
Stiu ce vorbesc, am mai primit raspunsuri in doi peri de la serviciul de relatii cu asociatiile de proprietari.

Cica a venit astazi cineva de la primarie la sedinta de comitet de bloc si a spus ca orice nemultumire am avea, putem face sesizare dar oricum nu se rezolva pentru ca primaria nu se poate sanctiona pe sine. Sau mai bine zis, daca primaria hotaraste ceva, ramine batut in cuie. Poti sa comentezi cit vrei ca e degeaba.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Mircea G

Adevarul este la mijloc ...desi atirna mai greu spre primarie .
Locatarii nu au drept de proprietate pe nimic in afara suprafetei blocului , asa ca primaria decide . Evident ca deciziile ei se vor bate cap in cap cu cele ale locatarilor care spun " blocul meu " , " spatiul verde al meu " , " strada mea " ...

 


Re: Sectorul 6 ByOnu

Pai si riveranii prin asociatiile de proprietari n-ar trebui consultati pentru a decide cum sa arate locul din proximitatea locuintei lor?

 


Re: Sectorul 6 andrei11

Ar ieşi o harababură  de neimaginat.
Când ne-am dus la vot am ales nişte persoane care să ne reprezinte.
Ce propui tu e  o himeră.  Toată lumea vrea să se schimbe ţevile de apă caldă dar Doamne fereşte ca şantierul să fie în faţa propriului bloc !
Toată lumea vrea metrou dar Doamne fereşte ca staţia să fie în faţa propriului bloc.
Toată lumea vrea lărgirea nu ştiu cărei străzi dar casa să nu-i fie demolată.
De aceea avem alegeri şi de aceea avem reprezentanţi în primărie care să ne susţină interesele.

 


Re: Sectorul 6 ByOnu

...........

sursa foto
whaaaa.jpg (607.15 KB; downloaded 1446 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Nu e asa: proprietatea e publica dar in nici un caz a primariei ci a tuturor cetatenilor. Primaria doar o administreaza, teoretic in folosul cetatenilor. Spunea cineva ca primarul a primit mandat deci tot ce face e girat de votanti. E doar partial corect pentru ca:

1. Nu reprezinta decit o parte dintre alegatori, o mica parte din total, tinind cont de prezenta la vot;
2. Cei ce l-au votat nu au stiut exact ce are de gind sa faca deci i-au acordat practic un cec semnat in alb. E si cam greu sa fie altfel pentru ca nu se poate prezenta de la bun inceput in campania electorala fiecare detaliu al planului lui de masuri ce vor fi luate in caz ca e ales.

Am zis ca e greu insa nu imposibil. Pentru a pastra increderea in sistemul electoral, candidatul trebuie sa prezinte de la inceput cit mai detaliat ceea ce are de gind sa faca. Eu, spre exemplu, ma simt inselat. L-am votat pe Ciucu pentru ca altul mai breaz nu mi s-a parut ca e. E singurul candidat pe care am regretat vreodata ca l-am votat.

PS: si la noi in bloc e plin de cretini din astia ce au pus ochii pe spatiul verde, numai bun pentru parcare. Ma intreb, daca ar fi dupa capul lor si am transforma toate spatiile verzi in parcari si am constata ca inca nu sint destule locuri, ce ar mai spune?

 


Re: Sectorul 6 andrei11

Utilizator anonim 2 wrote:
1. Nu reprezinta decit o parte dintre alegatori, o mica parte din total, tinind cont de prezenta la vot;

Total fals. Teoria spune că dacă nu te prezinţi la vot eşti practic de acord cu primarul / consilierii care au fost aleşi. Deci dacă nu te deplasezi la Secţia de votare taci din gură, nu te-a interesat atunci,  n-ai dreptul să emiţi pretenţii când te trezeşti tu !
Utilizator anonim 2 wrote:
2. Cei ce l-au votat nu au stiut exact ce are de gind sa faca deci i-au acordat practic un cec semnat in alb.

Ghinion, din acest punct de vedere preferam primarii comunişti. Ăia ştiau ce au  de făcut iar proiectele erau chiar publice dacă citeai ziarele.
Utilizator anonim 2 wrote:
PS: si la noi in bloc e plin de cretini din astia ce au pus ochii pe spatiul verde, numai bun pentru parcare. Ma intreb, daca ar fi dupa capul lor si am transforma toate spatiile verzi in parcari si am constata ca inca nu sint destule locuri, ce ar mai spune?

Corect, aşa e !

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Astazi au lucrat de zor sa sparga betonul gros turnat pe 4 locuri de parcare sub care anul trecut au fost realizate vreo trei cirpeli marca Radet. Betonul vechi era perfect turnat, fara vreun cusur. Ma gindeam ca o sa faca spatiu verde. As! Au turnat la loc un beton proaspat.

E vorba aia cu unul platit sa sape un sant si altul sa il astupe. Iata ca e cit se poate de reala. Sint sigur ca la iarna o sa crape iar teava si o luam de la capat. Iata de ce sintem saraci: nu neaparat din cauza coruptiei ci din cauza imensei incompetente. Ar fi comic daca nu ar fi vorba de banii munciti de mine si de tine.

Nu mai zic de alte stradute. O sa le reasfalteze frumos acum dar dedesubt e dezastrul de la termoficare. Intr-un loc de pe Dezrobirii pur si simplu noul asfalt a rezistat o saptamina pina sa fie spart in urma unei interventii la reteaua primara. Ca la prosti.

 


Re: Sectorul 6 tramlovr

Au început să monteze gazonul pe Calea Giulești.
IMG_20221019_104927_1.jpg (487.4 KB; downloaded 1829 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Iata un lucru bun facut in invalmaseala cu lucrarile din microzona 21: sporirea vizibilitatii la trecerile de pietoni de la intersectia str. Rosia Montana cu Dreptatii. In timpul noptii functioneaza si niste lumini foarte puternice dirijate catre trotuar si de-a lungul trecerii.

20221019_092158.jpg (860.78 KB; downloaded 1779 times)


Din pacate rateaza si de data asta ocazia de a realiza alveole pentru copaci, la distante regulate. Initial strada a fost prevazuta cu un spatiu verde continuu, intre carosabil si trotuar. Prin 2007 au desfiintat acel spatiu verde (care era mai degraba maro) pentru a oficializa parcarea. Intre timp au introdus sens unic iar acum extind trotuarul pe locul fostelor parcari foste spatii verzi. Era momentul oportun sa planteze mai multi copaci. Prea complicat!

20221019_092409.jpg (1.57 MB; downloaded 1776 times)


Aici inteleg ca vor extinde trotuarul in ideea de a impiedica parcarea pe coltul intersectiei. Buna idee dar stranguleaza cam mult strada. O fi ea cu sens unic dar nici chiar asa.

20221019_092634.jpg (831.12 KB; downloaded 1776 times)


Mai incolo au extins timid trotuarul, sa nu cumva sa isi distruga sursa de venit din inchirierea parcarilor. Puteau sa lase parcare laterala numai pe o parte a strazii, nu pe ambele. Daca as fi rauvoitor as zice "iata pozitia pietonului in societate...":

20221019_092922.jpg (1.65 MB; downloaded 1767 times)

 


Re: Sectorul 6 ByOnu





Aici trebuia extins trotuarul, la intersectii. Stalpisorii aia rezista cat timp exista vointa autoritatilor de a-i inlocui...

 


Re: Sectorul 6 andrei11

Corect. Şi relativ uşor de realizat.

 


Re: Sectorul 6 cris_m

Pe mine ma enerveaza mai degraba lipsa "șicanelor". In acest moment se poate face raliu fara probleme.

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Din aceeași zonă, Str. Partizanilor este reconfigurată cu parcări în spic pe jumătate din lățimea inițială. Borduri noi, asfalt, copaci betonați etc. Lucrează Alpenside, care pe vremuri s-a ocupat mult de zona Sector 4.
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (1).jpg (205.51 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (2).jpg (200.84 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (3).jpg (199.11 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (4).jpg (211.08 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (5).jpg (219.6 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (6).jpg (191.62 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (7).jpg (297.69 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (8).jpg (214.91 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (9).jpg (197.91 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (10).jpg (369.12 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (11).jpg (355.78 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (12).jpg (353.7 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (13).jpg (209.99 KB; downloaded 1652 times)
Str. Partizanilor - 19.10.2022 (14).jpg (379 KB; downloaded 1652 times)

 


Go to page:  1  ... 51 52 53 54 55 56 57  ... 72
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421914 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use