Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1000 posts, 263953 views
 
Go to page:  1  ... 47 48 49 50 51 52 53  ... 72
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 6 TrainWrecker

A inceput si el acuma sa refaca flora distrusa odata cu lucrarile la metrou si a zis ca in curand va planta si pomisori pe toata portiunea defrisata de bulevard, acum ramane de vazut...

 


Re: Sectorul 6 orex

”Așea” ”Cipe”! Sper sa nu se fi gandit ca va scapa basma curata doar cu rulori de gazon, ca nu tine comicaria! :mrgreen:  





 


Re: Sectorul 6 subway guru

Ce-mi plac masinile alea aliniate fix sub semnele de oprire interzisa!
:rofl:

 


Re: Sectorul 6 orex

Barem nu se mai cocoață pe trotuar, ca aci...


 


Re: Sectorul 6 subway guru

Alea sunt parcari amenajate de operescu!  :rofl:

 


Re: Sectorul 6 orex

Una peste alta, dacă infigi in pământ neste floricele, pe bulivard (DT), nu-i nicio ”smekerie”.
Cipe, bulevardul nu-i glastra! :yes:

 


Re: Sectorul 6 aztec

Stiu...asteptam copacii...
Dar una peste alta...au mai degajat trotuarele, si au delimitat acolo unde mai au ramas parcarile pe trotuar.
Vedem cum evolueaza si cu plantarea copacilor..

 


Re: Sectorul 6 orex

Am eu o vorba, ceva mai deocheata pe care n-o pot parafraza aci! :yes:
Nu vad niciun copacel plantat pe ”Bucla”, si asta ma descumpaneste.  :headbash:  

 


Re: Sectorul 6 aztec

"Nu stiu cine ti-a lucrat aici, dar sigur nu a fost mester bun...".

Asfaltare cu repetitie.
Se reasfaltase acum 2-3 saptamani parca.
Era nevoie, au disparut masinile parcate de pe teotuar ..dar lucrarea era...de amator .
Se pare, dar nu bag mana in foc...ca cineva si-a luat-o si trebuie sa refaca lucrarea pe banii lui. Pare ca a cazut la receptie....
IMG_20220919_174158.jpg (1.98 MB; downloaded 1707 times)
IMG_20220919_174118.jpg (1.7 MB; downloaded 1707 times)

 


Re: Sectorul 6 ByOnu

O fi facut Ciucu testul cu apa pe asfalt?

 


Re: Sectorul 6 aztec

Cica da.
Asa vad pe socializarea aia....
Cred ca la anul nu se mai gaseste nici o firma disponibila sa asfalteze in sector...

 


Re: Sectorul 6 reiny2000

Totuși aici de ce nu folosesc pavele ca la alte amenajări?

 


Re: Sectorul 6 orex

Ambele trotuare, de pe toata potcoava bd-ului Drumul Taberei, sunt asfaltate!
PS
Azi am vazut ca au betonat si la statia STB ”Aleea Vlasiei” pentru a pregati terenul pentru asternerea asfaltului!  :yes:
O sa avem si aspersoare, atat sub zona verde de langa trotuare, cat si sub cea mediana. :D









O corijare binevenita din partea stiu eu cui! :yes:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

In zona Gorjului/Dezrobirii au inceput sa schimbe...bordurile, aceste elemente esentiale ale vietii bucurestene.

De remarcat ca au desfiintat complet trotuarele, asa prapadite si simbolice cum erau. Acolo unde e spart era limita celor vechi:

20220915_094100.jpg (1.38 MB; downloaded 1575 times)


20220915_094535.jpg (888.04 KB; downloaded 1575 times)


Parcarile vor fi reamenajate - evident - cu beton, nu cu pavele grila care ar fi permis pamintului sa mai respire. Ar fi fost un mic gest de bunavointa pentru spatiul verde ce a fost cotropit de parcare. Va dati seama ca foarte putine parcari au fost prevazute de la inceput, cea mai mare parte fiind realizate in ultimii15-20 de ani prin ocuparea spatiilor verzi.

Trotuarele vechi erau cam asa:

20220913_142006.jpg (1.96 MB; downloaded 1571 times)


Pe asta din imagine nu l-au desfiintat dar l-au largit cu citiva centimetri.

Un lucru bun e ca refac asfaltul trotuarului de pe str. Dezrobirii. In urma diverselor lucrari edilitare ajunsese un pericol public, plin de gropi si umpluturi tasate. De cele mai multe ori asa e in Bucuresti, trotuarul mai prost decit strada. Pietonul se poate zdruncina, masina nu...

 


Go to page:  1  ... 47 48 49 50 51 52 53  ... 72
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use