Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1002 posts, 268898 views
 
Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39  ... 72
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 6 adila

Stimate coleg Metamorph, nemultumirea este ca se contruieste intr-un stil barbar si cu legea-m mana. Daca tu crezi ca asta nu conteaza imi pare foarte rau, sunt insa oameni carora inca le pasa. Nu uita ca rahatul in care suntem ca tara este facut cu legea, cu PUD-ul, cu ce mai vrei tu, in mana.

 


Re: Sectorul 6 TibiV

@Metamorph,
nu este vorba de interdictia de a construi ceva pe terenul tau...
Este vorba despre pretentia de contrui ansambluri cu jde mii de case, fara locuri de parcare si fara conexiuni la transportul public...
Metamorph wrote:
Ultimul exemplu dat de tine e acea HCL 88 unde vorbim de un teren de aproape 60.000mp.Asta ce ar insemna, ca eu investesc zeci de mil.de euro intr-un teren atat de mare pe care sa il tin viran?

Nu, dar ar fi fost de preferat sa faca 6 hectare devile maximum P+2, cu 2-3 locuri de parcare in curte...

Dar in Romania spaga bate tot...
Celebra zona Aviatorilor-Kiseleff-Primaverii era faimoasa tocmai pentru asta, pentru vilele linistite si decente...
Dar in ultimii 20 de ani, cu toate autorizatiile legale in mana, s-au construit mamuti de 5-8 etaje printre vile...
Cu 10-15 locuri de parcare la subsol (doar pentru sefi), intr-o cladire cu +150 de salariati si 50 de vizitatori in orice moment.

Asta este de fapt problema fundamentala a orasului, construit de Ceusescu pe principiul o masina la 15 apartamente...
Acum avem 2 masini pe apartament. Si un loc de parcare la 3 apartamente...

 


Re: Sectorul 6 adila

Exact despre asta este vorba, si ca sa continui idea lui TibiV, acum nu doar ca avem 2 masini pe apartament dar si spatiul dintre blocuri in cartierele noi sunt mai mici ca pe vremea lui nea' Nicu. De spatii verzi nici nu se pune problema.

 


Re: Sectorul 6 TibiV

Ce e alea... ”spatii verzi”?...
Are legatura cu omuletii verzi de pe Marte?
Ca aici, in Bucuresti, sigur nu are loc....

 


Re: Sectorul 6 Valentin

Nu stiu daca are neaparat legatura cu "reamenajarea Bd. Iuliu Maniu" asa ca mai bine o pun aici. Este vorba de zona din Piata Gorjului, mai exact latura cu acele magazine si statia lui 137/138.. inca nu inteleg ce ar vrea sa faca acolo.. sper la un spatiu verde..


 


Re: Sectorul 6 rosetti61

Spatiu verde si troutuar, ca iar devenise bazar, cu buticuri. Azi o taraba, maine un chiosculet usor din lemn, poimaine constructie adevarata din PVC si termopan. Ati uitat cum aratau pietele Gorjului si Veteranilor (si in general orice loc din oras cu vad) spre sfarsitul anilor 90? A venit Basescu si a facut putina ordine, nu fara scandal (2000) - ii obligase sa ia chioscuri stas, pe structura usoara din PVC, pana la urma le-a daramat si pe alea. Si asa de aerisite aratau locurile, pana a inceput a doua runda de autorizatii pentru spatii comerciale provizorii pe durata nedeterminata. Și uita asa, ciclic are loc cate o operatiune de demolare si eliberare a spatiului pentru viitorii pretendenti. :D

 


Re: Sectorul 6 Metamorph

TibiV wrote:
@Metamorph,
nu este vorba de interdictia de a construi ceva pe terenul tau...
Este vorba despre pretentia de contrui ansambluri cu jde mii de case, fara locuri de parcare si fara conexiuni la transportul public...
Metamorph wrote:
Ultimul exemplu dat de tine e acea HCL 88 unde vorbim de un teren de aproape 60.000mp.Asta ce ar insemna, ca eu investesc zeci de mil.de euro intr-un teren atat de mare pe care sa il tin viran?

Nu, dar ar fi fost de preferat sa faca 6 hectare devile maximum P+2, cu 2-3 locuri de parcare in curte...

Dar in Romania spaga bate tot...
Celebra zona Aviatorilor-Kiseleff-Primaverii era faimoasa tocmai pentru asta, pentru vilele linistite si decente...
Dar in ultimii 20 de ani, cu toate autorizatiile legale in mana, s-au construit mamuti de 5-8 etaje printre vile...
Cu 10-15 locuri de parcare la subsol (doar pentru sefi), intr-o cladire cu +150 de salariati si 50 de vizitatori in orice moment.

Asta este de fapt problema fundamentala a orasului, construit de Ceusescu pe principiul o masina la 15 apartamente...
Acum avem 2 masini pe apartament. Si un loc de parcare la 3 apartamente...


Nu vreau sa polemizam, ci doar am expus o parere argumentata.Locuiesc in sectorul 6 si cunosc foarte bine aglomeratia cu care ma confrunt zi de zi.
Altceva am vrut sa scot in evidenta.
In cazul dat exemplu de mine cu acel teren de 60.000 de mp mentionez ca se afla fix intre Bd. Iuliu Maniu si Preciziei,cu acces la autobuze, troleibuze, tramvai si metrou.
Apoi, asa cum spuneam, daca se face legal nu avem ce sa reprosam primariei de exemplu. Daca legea e proasta, cum zice colegul @adila si in mare parte sunt de acord, ar trebui sa se puna presiune in alta parte, pe cei care legifereaza.
Numai ca,fara sa inflamez pe aici spiritele, nu ar fi mai normal sa suprataxezi masinile(de la a doua in sus per persoana/familie/apartament) decat sa obligi un privat sa prevada 2-3 locuri de parcare pe apartament?
Marsati pe ideea ca largind strazile atragi si mai mult trafic si sporesti aglomeratia. Pai acest caz nu ar trebui sa fie valabil si in cazul parcarilor? Prevad 3 pe apartament te incurajez sa iti cumperi, prevad unul singur sau nici macar atat, te descurajez sa iti iei masina daca te muti in ansamblul meu.
A nu intelege cineva ca am eu vreun interes imobiliar sau ceva de genul pt ca nici vorba,sunt doar satul de maidanele si ruinele din sectorul in care traiesc de zeci de ani si mi se pare deplasat sa fim Gica contra si atunci cand nu e cazul.

 


Re: Sectorul 6 ByOnu

Cred ca ai o eroare de rationament: maidan este tot din vina proprietarului. Idem cazul parcarii de la Palatul Copiilor, teren pe care Baluta "l-a salvat" de mizerie. De parca i-a oprit cineva pana atunci sa faca curat.

 


Re: Sectorul 6 Metamorph

Nu prea e deloc asa. Maidane sunt terenurile in litigii, foste fabrici inchise, terenuri cu n proprietari care nu cad la pace sau nu mai exista samd. Sunt probleme de ordin cadastral, sectorul 6 cred ca are cele mai multe probleme de acest gen din tara.Multe zone cu foste linii industriale de cf care genereaza cazuri de genul:
O strada are x mp unde proprietar e cfr infrastructura sau marfa, y mp o societate careia ii privatizase cfr-ul o linie secundara ce aproviziona un depozit iar actualmente sc-ul respectiv e dizolvat dupa ce a intrat in faliment, alti mp apartin de PMB, altii de PS6 samd.
Sunt o gramada de terenuri incalcite, stiu cazuri concrete unde aceeasi strada are de mai multe ori aceleasi numere postale, unde au mutat locatarii gardurile si acum se judeca cu autoritatile. Crede-ma ca stiu f bine. Sunt sute de adrese unde se ajunge la aberatii de genul numarul sa zic 100h, 100k,parcele provenite din dezmembrari succesive si tot felul de anomalii.
Nu sunt de acord cu tine deoarece daca un investitor cumpara o platforma industriala sa construiasca ceva nu e el de vina ca inaintea lui terenul a devenit maidan. Sa vezi cat se chinuie unii sa alipeasca parcelelele de care vorbeam ca sa reintregeasca un teren pt a putea fi construibil. Stiu n zone cu terenuri cu forme atipice pe care cu greu poti construi ceva, cu deschideri f mici samd.
Strada Osiei care e singura cale de acces spre aberatia de Militari Residence e partial proprietate privata, fiind la baza cale de acces si aprovizionare pt Metro, partial apartine de PS6 si partial de Ilfov.
Ca sa se miste ceva in sector singura solutie este unitatea si colaborarea intre n entitati ceea ce la noi e SF.

 


Re: Sectorul 6 andrei11

Ține de Secorul 3 dar e în continuarea discuției.
Știi Parcul << Cuza >> ( IOR ) din sectorul 3 ? Știi că cel puțin un sfert din el nu e parc ci e << maidan >> ? Respectiv stația Titan / M 1 deasupra are maidan. Ce am hașurat eu NU e parc, e maidan.
Parc.jpg (188.33 KB; downloaded 5074 times)

 


Re: Sectorul 6 Metamorph

In cazul prezentat de tine sunt perfect de acord cu ce zici.Eu ma refer la exemple concrete, nu spun ca e universal valabil si se aplica peste tot. Stiu f bine si cazuri precum in exemplul tau, si cazuri cand se lasa intentionat in paragina un perimetru pentru a putea fi cumparat ieftin dar si cazuri in care se carcoteste fara rost la nivel de radio sant cand chiar nu e cazul. Nu tot timpul primaria e de vina la fel cum nu tot timpul investitorii sunt niste nenorociti. Asta am vrut sa subliniez, sa incercam sa fim obiectivi si sa nu cadem in patima cliseelor aruncate asa laolalta pe nemestecate. Sunt maidane si maidane daca vrei. :D

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim

In sfarsit se mai face ceva util si in 6, a inceput modernizarea trotuarelor pe Iuliu Maniu, au fost demolate toate chioscurile, dughenele, baracile si custile de populau bulevardul. Mai mult, a inceput montarea de bolarzi si eliminarea parcarilor care chinuie cartierul asta de ani de zile. Momentan se lucreaza intre Pacii si Gorjului, la ritmul in care se lucreaza, daca merg pana la Cotroceni...vor ajunge prin noiembrie cu santierul.

20190708_120609.JPG (176.88 KB; downloaded 4365 times)


20190708_120750.JPG (173.5 KB; downloaded 4368 times)


20190708_121148.JPG (185.48 KB; downloaded 4365 times)


20190708_121531.JPG (174.55 KB; downloaded 4370 times)


20190708_121614.JPG (164.49 KB; downloaded 4384 times)


20190708_121751.JPG (198.89 KB; downloaded 4369 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Favorit aztec

Una fara intersectie..
La cinema rula Dragoate la Las Vegas( viva Las Vegas-1965)






la asta vedeti cladirile din...intersectie..idem si la prima poza..

sau 1978





Una destul de interesanta... Gen carioca pe harta dar mult mai elaborata..
nu are legatura prea mare cu favoritul..dar merita semnalata, vedeti zona "Razoare" si un mic amanunt la Parc





PS. Pozele sunt doar linkuri catre sursa originala...

 


Re: Sectorul 6 andrei11

În ultima poză se vede clar și apeductul...

 


Go to page:  1  ... 33 34 35 36 37 38 39  ... 72
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421190 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use