De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4356 posts, 899343 views
 
Go to page:  1  ... 306 307 308 309 310 311 312
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Utilizator anonim 2

Prin America e plin de drumuri din astea insa nu ii trece nimanui prin cap sa te dea la o parte. Ei au si banda rezonatoare intre acostament si prima banda. Nu cred ca ar fi o idee rea sa o faca si la noi. Acolo nu e cu temoplastic ci doar niste santuri razuite in asfalt.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

O fi la ei, inclusiv toți drogații și băuții pe șosele...

La noi s-ar face ceva curățenie în câteva luni dacă am avea doar 10 legi "cele mai dure", în orice domeniu.

Ești băut/drogat ori nu posedezi permis de conducere la volan și provoci accident? E ok până acum actuala lege cu închisoarea, dar de la >50 ani în sus în funcție de gravitate. 50 ani find ce-a mai mică pedeapsă, și aia doar cu pagube materiale, peste 80 dacă ai rănit pe cineva și peste 100 dacă ai și ucis (că mai trăiește ăla... dar cum sunt legile americane, după gravitatea faptei). S-ar potoli prea mulți? Ei hotărăsc încotro să meargă, din păcate însă cu diverse consecințe din partea nevinovaților.

Ți-ai omorât familia ori o altă persoană, inclusiv doar că ai încercat? Nu închisoare, ci facem și noi același lucru cu tine însă mai modern, prin injecție. A, și cu cât ești mai greu de găsit cu atâta poliția va avea voie să folosească focul deschis, cu condiția să nu provoace victime laterale sau să aducă prea multă spaimă. Mai bine predă-te sau și mai simplu, nu ajunge în starea asta. Dacă te-ai săturat de viață sau de tine, nu-i lua și pe alții de pe lumea asta, dacă nici nu vrei să fi ajutat, și vrei doar să mori, îți îndeplinim dorința, decât să te lăsăm așa și să omori pe alții, cum a făcut unul la Săpoca Buzău că un coleg de cameră i-a luat ceva din frigider...

Ești agresat cel puțin verbal la școală? Elev demis instant, și să repete anul însă nu le aceeași școală. Dacă își repetă fapta, să nu mai aibă dreptul la continuarea studiilor și să facă numai muncă sub supraveghere doar în folosul comunității. Dacă te agresează și fizic, amendă 3000 lei cu majorare 50 lei pe zi odată neplătită, plus decăderea din diverse drepturi (cum ar fi lipsa decontării de 50% abonamentelor de transport sau alte facilități). Și dacă se ajunge la 5000 lei, devine amendă penală care neachitată, ajunge la închisoare minimum 5 ani.

Vecinul dă muzica tare sau creează alte zgomote deranjatoare la ore de liniște? Amendă instant 500 lei, și dacă fapta se repetă, amendă penală care dacă nu-i achitată într-un X termen, închisoare cu executare minimum 5 ani.

S-a comis un furt (mai ales prețios, portofel, aur etc) iar hoțul a fost prins? Închisoare minimum 10 ani, iar dacă după eliberare fapta se repetă, închisoare 50 ani.

Nu aș garanta o curățenie de 100%, dar un >90%...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Care e diferenta intre Basarabia e Romania si Kosovo e Serbia?
Mine mi se par la fel de ofensatoare pentru statele in cauza…

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" aztec

Diferenta nu este, partidul e acelasi.
Si sponsorul....

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

Pe pagină de TT a userului "rundown.buildings.usa" mă surprinde faptul că în perioada 2009 și până în prezent, multe case locuite devin treptat abandonate iar apoi majoritatea dispar. Am înțeles că SUA trece prin multe dificultăți la momentul actual...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Am vrea noi să avem aceleași dificultăți!
:)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

Nu știu ce tip de trai au ei, și să mă bazez pe ce aud de ce-i din țară nu consider ceva oficial.

În trecut, mai socializam cu colegul de pe TramClub "castrosua" și erau o perioadă doar proteste (poate ceva mai mult) prin New Jersey, iar în Philadelphia sunt filmulețe pe TT cu traiul multor oameni pe stradă...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

Legat de acest (link TikTok) reportaj, al unui bloc din capitală mutat în 1983. Cum o arăta astăzi acel bloc?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Dristorul Nr.3

ADK wrote here:
Nu știu ce tip de trai au ei, și să mă bazez pe ce aud de ce-i din țară nu consider ceva oficial.

În trecut, mai socializam cu colegul de pe TramClub "castrosua" și erau o perioadă doar proteste (poate ceva mai mult) prin New Jersey, iar în Philadelphia sunt filmulețe pe TT cu traiul multor oameni pe stradă...

Ohoooo, in partile acestea gen New Jersey, NY,PA inca mai e cum e. Cireasa de pe tort e pe coasta de vest unde Los Angeles sau Portland au ajuns jungle urbane la propriu.
,,Visul American'' a disparut odata cu facilitatile nesfarsite oferite corporatiilor si outsourcing-ul catre tarile din Asia, in special.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ByOnu

Presa vuieste cu scandalul legat de Lasconi.

Adevaratul subiect pentru mine este urmatorul: nevoia m-a tot adus la Campulung in ultimele saptamani. Scuze eu, dar ala e oras din care tu ca primar sa pleci si sa te duci la P.E.? Orasul ala este o carte de vizita atat de buna pentru un primar incat sa-l propulseze la P.E.?

Nu zic ca un mandat i-ar fi fost suficient(!!), dar sunt atat de multe lucruri in neregula cu Campulung. Incep prin a spune de lipsa trotuarelor: bai, NU sunt trotuare, in oras ai zone cu sosea circulata si apoi caldarâm. Carosabiliul este praf. Cladirile sunt darapanate, blocurile gri si nereabilitate, masini parcate peste tot, samd. Singura perla a orasului este centrul istoric unde reabilitarea zonei nu a fost finalizata(!) si nici nu se lucreaza la nimic (nu o sa mai intreb de ce au pastrat masinile pe zona aia care putea fi pietonala).

Atat partidul, cat si primarul, au gresit in povestea asta. Greseala este ca iau un primar care cel putin declarativ pare pus pe treaba si pare ca ii pasa onest de o comunitate imbatranita, fara fonduri, samd, si il duc la Bruxelles. Lasa primarul acolo inca un mandat sa faca treaba, nu te folosi de oras doar ca o rampa de propulsare electorala.

Campulung nu e bine, iar daca Lasconi pleaca de buna voie de acolo pentru pozitii mai caldute, ...

Sincer, nu inteleg de ce in 3 ani nu o fi reusit sa reabiliteze una dintre principalele sosele din oras (carosabil + trotuar). Arata foarte rau totul...

Prostia asta o fac toate partidele. Construiesc bine pe PR un primar pentru un mandat dupa care il propulseaza pe pozitii mai inalte, iar orasul / comuna, ce o fi, ramane tot saraca si darapanata.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" florin

Îti explic eu cum e cu Câmpulungul, merg acolo frecvent de mai bine de 30 de ani.

În primul rând Câmpulungul are o poveste clasică pentru orașele mici românești: majoritatea fabricilor au fost privatizate cu tot felul de dubioși care le-au închis și dat la fier vechi. Apoi, noii afaceriști locali (împreună cu politicienii de carton sprijiniți de ei) au blocat investițiile în oraș, pentru că nu vroiau alternative pentru angajații lor, plătiți și tratați mizer - pe principiul "nu-ți convine, am 5 oameni la ușă". Asta a făcut ca orașul să se depopuleze, majoritatea tinerilor pleacă la București pentru studii universitare și se mai întorc doar în vizită.

În aceste condiții, în 2020 tot bugetul orașului a fost sub 20 milioane de euro, din care 40% erau alocați pentru funcționare. Cu acest gen de bani nu poți face mare lucru, cred că e evident și explică parțial starea orașului. Asta pentru că vechile administrații (atât roșii cât și galbene) nu s-au obosit să acceseze fonduri europene. Unii au fost și "distrași" de vizitele la DNA, e drept. În rest un mare nimic, proiecte începute și abandonate înainte de finalizare, kitsch și promisiuni mărețe în fiecare campanie. Practic, la preluarea mandatului de către Lasconi, orașul nu era foarte mult diferit față de anul 1989, cel puțin în zonele publice. A, erau mult mai multe mașini, asta clar.

În ciuda bugetului mic, în ultimii 3 ani s-au schimbat multe și în bine și cred că este destul de populară în oraș tocmai pentru asta. S-a mers în general pe schimbări care se pot face cu bani puțini (asfaltările sunt foarte scumpe), dar cu impact mare, urmând ca investițiile mari să se facă pe fonduri europene - sunt zeci de proiecte în diverse stadii de implementare, inclusiv autobuze electrice (orașul nu mai are transport public de prin anii '90), dar toate procedurile și licitațiile durează. Câteva exemple:
* s-au dărâmat garajele construite în anii '90 și s-au creat multe locuri de parcare de reședință - un mare plus estetic în cartiere și multe locuri de parcare noi, pentru că 90% din garaje erau pline cu vechituri ale proprietarilor care parcau tot pe domeniul public
* la pachet cu locurile de parcare s-a adăugat și iluminat în noile parcări și s-au amenajat mici spații verzi unde s-a putut
* s-a schimbat complet iluminatul stradal cu corpuri cu LED - din nou o îmbunătățire mare, multe corpuri erau arse + reducerea de consum (la așa buget se simte orice)
* s-au început mai multe lucrări mici gen spații de joacă pentru copii, asfaltări de trotuare unde nu sunt rețele de utilități - zone pietonale neatinse din anii '80
* s-au refăcut câteva străzi mai periferice care nu erau asfaltate, după ce s-a tras gaz/canalizare/apă, s-a introdus gaz pe mai multe străzi
* modernizat câteva secții ale spitalului din oraș
* proiectul bulevardului "Pardon" cum este cunoscut de localnici (zona cu promenadă pe centru, pietonală)  a fost început de fosta administrație în campania electorală și lăsat la stadiul de groapă. Proiectul a fost modificat pentru că era slab, s-a lucrat decent, iar când era la 95% a fost blocat de prefectul PNL timp de un an, procedură respinsă în justiție. Lucrarea este acum gata, dar pentru că proiectul inițial nu prevedea și dotări urbane (bănci, coșuri de gunoi, amenajări peisagistice) au fost adăugate cu donații de la companii private. S-a trecut la altă secțiunea spre primărie, la fel, zonă neatinsă din anii '80.

Da, străzile sunt o problemă și în mod voit s-au făcut doar reparații punctuale (sau chiar extinse pe DN - așa zisa centură de camioane) pentru că se vrea reabilitarea rețelelor din subteran mai întâi (apă și canal). Se va face pe fonduri europene/PNRR, din buget nicio șansă. Nu știu la ce te referi cu trotuarele, mare parte din oraș are trotuare, cel puțin în zona "veche". Orașului i-au fost anexate acum mulți ani niște sate din apropiere (probabil să compenseze depopularea), fără însă să se facă absolut nimic pentru acei oameni și acolo da, e DN-ul și atât. Dar chiar și acolo s-a început recent să se lucreze pe unele zone - s-au tras gaze și recent se lucrează la trotuare.

Ca idee, bugetul pe 2023 este de aproape 60 milioane de euro (cu tot cu banii europeni), iar contractele depuse și aprobate pentru finanțare pe fonduri europene sunt de câteva sute de milioane de euro + încă câteva în lucru (total ~500 milioane euro!). Dar durează, nu se pot face, din păcate, în 2-3 ani, cu toată bună voința. Și la prima impresie nu se  vede mare lucru în oraș, pentru că proiectele mari urmează.

Toate astea în condițiile în care nu are majoritate în consiliul local. PNL și-a retras sprijinul când devenise evident că se face treabă și nu vor mai câștiga primăria, așa că au încercat să blocheze toate lucrările. Politicienii locali (nu doar din Câmpulung!) au mari probleme să explice cum în 30 de ani "nu se poate, nu sunt bani" și deodată se poate și se găsesc și bani. Cu tot cu conflicte în consiliu și piedici de tot felul (pe lângă prefect sunt câțiva cetățeni ai orașului care atacă "total dezinteresat" totul în justiție).

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ByOnu

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul detaliat! Apreciez!

OK - avand in vedere toate cele enuntate, esenta este ca trebuie sa ramana acolo si sa (incerce sa) continue ce a inceput la primarie, nu sa plece la europarlamentare.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 1689

S-ar putea sa gresesc, insa vizibilitatea unei vedete media ingropata intr-un post de primar de provincie scade exponential cu timpul petrecut in afara luminilor rampei.
Las deoparte motivul scandalului recent, dar, sincer, cine credeti ca-si va mai aduce aminte cine este (a fost) Elena Lasconi peste inca 4-5 ani - indiferent ce va face ea pentru Cimpulung ca sa se-nvirta dupa soare ?
Cimpulung nu e nici Sibiu, nici Cluj, nici Oradea. Nici macar Timisoara - nu-l vad nici pe Dominic avind sanse pentru un loc eligibil, desi cred ca intelege cum functioneaza politicile europene mai bine decit majoritatea candidatilor USR si l-as fi pus cap de lista daca eram in masura sa decid.
Respect pentru ce a facut, dar… Cred ca pentru Dna Lasconi era ultima sansa inainte de a cadea in anonimat.

Ii urez succes la urmatoarele alegeri locale, dar mai e mult pina departe.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" subway guru

Rezultate PISA
În loc de cetățeni educați producem oi, capre și măgari cu fals aspect uman…
:headbash:
Combinat cu scăderea dramatică a natalității și emigrația masivă orizontul se prezintă foarte neguros.

 


Go to page:  1  ... 306 307 308 309 310 311 312
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422139 posts in 5258 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use