De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4349 posts, 876309 views
 
Go to page:  1  ... 276 277 278 279 280 281 282  ... 311
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții la Contracte si licitatii in derulare subway guru

Contractul asta trebuia fi semnat acum trei ani…
Termenele din graficul de prestare sunt stranse pana spre absurd avand in vedere complexitatea specifica zonei centrale.
Un proiect improvizat in pripa duce fara gres la dificultati in implementare si intarzieri enorme la executie.
Ne scumpim la tarate ca sa aruncam mai apoi orzul pe gaste…
Intrebarea e ce ne-a impiedicat sa facem lucrurile cum se cade?
punmeister wrote here:
Plus de asta, este mai greu de cautat nod in papura la o licitatie pentru executia unui proiect care se va face pe FIDIC Rosu, fata de FIDIC Galben cum a fost in cazul M5.1.

Doar daca proiectul e beton.

 


Re: Discuții la Contracte si licitatii in derulare orex

Si, nu erau acelasi jaloane?
Hai sa faca ”puiul” Metroul S.A. treaba buna, la timp si integral din ce si-au asumat si....mergem, cu totii, mai departe!
Eu, unul am incredere ca vor izbandi, ca nu si-or fi asumat lucrarea ca orbetii, asa de palmares, in detrimentul lu' ”Maman” care a contestat si recontestat, doar crezand ca au mai multe ”bigudiuri” prin par!

 


Re: Discuții la Contracte si licitatii in derulare subway guru

M-ai auzit pe mine spunand altfel??? Sunt toti colegii mei!
Problema e ca ne-am divizat fortele si asa diminuate intr-un conflict lipsit de sens…dar asta e daca Maman e senila si baga zazania intre fratii de sange…
P.S.
Cu Maman ai nimerit-o la fix! (pe persoana fizica, alta decat iti inchipui matale!)

 


Re: Discuții la Contracte si licitatii in derulare orex

Nu, dar nici nu lasi sa transpara ca oferi vreo sansa ”Alora Mici” ( in sensul de tineri)!
Voi, ”aia cu capul pe umeri”, ati taraganat licitatia asta, si...s-a dovedit:
1. ca aschia nu sare departe de trunchi, in sensul ca nu puteti fi singurii profesionisti din bransa;
2. au castigat pe meritat, in pofida sicanelor create de ”Maman”!
PS
Puteati sa va opriti si sa ridicati nu mana, ci ambele maini, ca elevii/studentii pot fi mai buni ca profesorul, dar n-ati facut-o, ci ati continuat sarabanda contestatiilor, in care pana la urma ati fost declarati pierzatori! Deci, cine a incercat sa traga de timp aiurea-n tramvai si sa se lege ca-necatul de pai? :think:

 


Re: Discuții la Contracte si licitatii in derulare subway guru

Am spus de la bun inceput ca nu vreau sa ma bag intr-un razboi fratricid sau sa tin partea cuiva pentru ca sunt oameni tineri si valorosi si intr-o parte si in cealalta, despartiti fara rost desi erau o echipa unita, sudata si calita in infruntarea cu greutatile.
Degeaba incerci sa ma scoti pe mine tap ispasitor, n-am niciun amestec in toata bulibaseala, din contra…

 


Re: Discuții la Contracte si licitatii in derulare orex

@subway guru
Daca asta intelegi ca as vedea in tine un tap ispasitor te inseli amarnic, numai ca nu vrei sa vezi partea plina a paharului, ca alaturi de voi, aia ”mici” s-au facut/au ajuns oameni mari, adica pe picioarele lor! :bere:

 


Re: Discuții la Contracte si licitatii in derulare subway guru

Iarta-ma dar habar n-ai, iti dai cu presupusul degeaba! Ce nu vrei sa intelegi e ca n-am de ce sa dau ori in unul ori in altul ci doar sa-i sprijin in masura in care pot, ori cu vorba ori cu sfatul de bine, ceea ce si fac.

 


Re: Discuții la Contracte si licitatii in derulare orex

Asta ai inteles? Pacat ca nu te mandresti si cu cei ce ti-au iesit, voit sau nu, de sub ”aripa ta ocrotitoare”! :yes:

 


Re: Discuții la Contracte si licitatii in derulare subway guru

Evident ca ma mandresc cu toti fara exceptie!…si e meritul lor si doar in mica proportie al altora ca mine, desi nu sunt chiar asa de putini!…doar ca n-ai auzit tu de ei…
N-am de gand sa-ti pun aici ce discut eu cu ei in particular pentru ca pana la urma putin intereseaza pe unii ce se trezesc sa sporovaiasca neaveniti.
Metroul a fost un izvor si o sursa de oameni de nadejde pe care-i gasesti in diverse structuri si organizatii unde nici nu-ti inchipui, nu doar in tara ci si pe diverse meridiane, asa sa stii de la mine.
Si toti se mandresc ca au trecut prin aceasta scoala de prestigiu national si international.

 


Re: Discuții la Contracte si licitatii in derulare orex

Asta am sesizat si eu, ca sunt persoane scolite, care au performat si-n afara matcii, fara a avea un insidios la mijloc!

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" aztec

Citeam o stire...despre black Friday-ul tipic romanesc..

Adevarul absolut grait de un comerciant cu privire la mocirla si jegul din comert...
Macar au avut bunul simt si au grait adevarul...

"Reprezentanţii Altex au afirmat, cu ocazia discuţiilor pe această temă, că ei nu pot fi corecţi într-o piaţă în care nimeni nu e„,

 




  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

Îmi cer scuze dacă nu am citit subiectul cu covidul, dar cel puțin la Buzău s-a ajuns ca aproape oriunde te duci să-ți ceară certificat verde doar în format digital (că codul QR pe foaie fizică văd că-i deranjează). Inclusiv la magazinele universale, dar unde totuși am văzut că nu verifică pe nimeni(!) Acum puțin timp la Kaufland s-a pus un gard care să delimiteze accesul între mini mallul lor (unde cer CV) și magazin (unde nu cer CV), asta după ce le-a dat șah-mah celor de la Carrefour care e integrat doar în mall că ei nu cer certificat verde pentru shopping (mare shopping la Kaufland, o farmacie, o gheretă de ziare și eventual un fastfood, astea le poți găsii și pe stradă una lângă alta și e același lucru dpdv practic, că intrii în fiecare). Doar că aici au intervenit cei de la ISU cu o mare problemă, însă nu știu cum puteau crede cei de la Kaufland că lumea va accepta așa ceva prea mult. Ori ceri CV pentru toți care intră în acea incintă (indiferend de direcție, adică la ziar cer CV unde îl iei într-un minut și ai ieșit iar în magazin unde te plimbi peste tot și o oră nu cer nimic). Deși nu-mi place presa și nici ce se întâmplă, mă uit zilnic pe 2 siteuri de genul pentru a nu avea cine știe ce surprize. Iar de ceva timp, și Brico Depot a trecut la CV obligatoriu. Dar un lucru nu l-am înțeles.

Se dorește evitarea răspândirii bolii, însă deși este util, acum aproape un an în București în toate cele 4 mall-uri cu Cora (Alexandria, Militari, Sudului și Pantelimon) în Alexandria și Sudului îți puteai lăsa bagajul, dar în celelalte două, nu. Că așa a decis managerul. Dar managerii ăștia iau decizii fiecare sau ar fi trebuit să stabilească împreună același lucru? Deși, pandemia are vreo 2 ani, doar într-o singură zi pe aceeași cheie sau tastatură (în cazul Kaufland) pun mâna zeci de persoane, inclusiv la Jumbo unde îți lași bagajul la intrare și o angajată îți dă un carton cu numărul, unde și acel carton se plimbă la zeci de oameni zilnic și mai certați cu igiena și n-am auzit pe nimeni să fi murit din cauza asta. Plus sute de coșuri și cărucioare care nu le mai dezinfectează nimeni ca la început însă numărul de cazuri crește doar în teorie. Personal văd că se și exagerează și multe decizii nu au logică...

 


Go to page:  1  ... 276 277 278 279 280 281 282  ... 311
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use