De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4352 posts, 892807 views
 
Go to page:  1  ... 274 275 276 277 278 279 280  ... 311
 
 

📖 Pagination options
Re: Octombrie 2021 subway guru

Dar trebuie sa apreciem ca a avut sange in instalatie sa urce sus pe schele. Ai observat cum bate vantul acolo sus de tot?
Acrofobia se manifesta la mica inaltime fata de sol…

 


Re: Octombrie 2021 orex

Mare...ACROFOBÍE s. f. Teamă patologică de locuri înalte, acum in raport cu Kilimandjaro, Aconcagua, Mont Blanc e mult mai mica distanta pana la sol, de doar 192,64 m! :rofl:

 


Re: Octombrie 2021 subway guru

Pardon, e vina ta nu a mea ca folosesti termeni pe care nu-i intelegi pe deplin…de fobia aia sufera cca 2% din populatie in timp ce de vertij suferim marea majoritate.
Fobiile sunt irationale si patologice nu bazate pe un motiv real de pericol iminent.

 


Re: Octombrie 2021 orex

S-o lasam ”balta”, ca,  asa cum esti mata de erudit, definitia DEX nu-ti pica bine, si oricat vrei vrea sa uneltesti la baza ei, tot AIA E!  ;)

 


Re: Octombrie 2021 subway guru

Daca tot invoci DEX ia de citeste si te calmeaza
FOBÍE, fobii, s. f. Stare patologică de neliniște și de frică obsedantă, lipsită de o cauză obiectivă sau precisă. ♦ Repulsie, antipatie pentru ceva. – Din fr. phobie.

In rest n-am eu cum sa-ti acopar toate golurile de cultura generala sau de logica elementara.
Somn usor, vise placute dar atentie ca somnul ratiunii naste monstri!
:)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Colega  ( orex ) nu te pune cu guru în ceea ce privește unii termeni pe care i-am învățat ( și eu și el )  la Protecția Muncii. Eu m-am lovit de acești termeni numai la cursurile de perfecționare dar guru având în vedere facultatea pe care a absolvit-o și fiind în anumite etape ale vieții chiar șantierist a fost nevoit să învețe pasajele respective din lege chiar foarte bine. ( Și să le aplice întocmai... )  :bere:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

Ma lasa rece elucubratiile unora, la ceas de seara!
@andrei11  Tu i-oi fi ”dator”, eu nu. Dar sa faci o comparatie cu Mioara Avram sau Alexandru Graur e de-a dreptul scandalos! :bere:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

N-are a face Mioara Avram - Alexandru Graur - etc - Academia Română cu Protecția Muncii. Numai inginerii pot participa la cursuri postuniversitare de Protecția Muncii, nu cei care au absolvit Universitatea...Ăștilalții pot urma un curs de două săptămâni unde învață despre femeia de servici, vânzătoarea de bilete din gară și despre mâncatul semințelor de floarea soarelui. Pe aici se învârte copetența distinșilor Mioara Avram / Alexandru Graur despre Protecția Muncii și evident după ce au absolvit cursul acela rahitic  de două săptămâni.
_______________
N-am înțeles cu ce îi sunt eu dator lui Guru, eu am practicat meseria pe câmpurile patriei, el prin subteranele pământului. Profesional nu cred că ne-am întâlnit vreodată. Nici măcar n-am absolvit aceeași facultate !

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

Matale ai lecturat, asa putin, legea 319/2006? N-as crede ca n-ai mai scoate astfel de perle...
Sa ti-o dau servita...asa cum era in facultate!
SSM 2021.png (49.52 KB; downloaded 1201 times)

Nu mai marai ca n-ai de ce! :lol:  :bere:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Ăsta-i cursul ăla rahitic ca să predai Protecția Muncii la vânzătorii de bilete din teatre și muzee.
Cursurile adevărate sunt cele postuniversitare unde pot aspira numai inginerii.
Vino în lumea reală stimabile.
Nu te acceptă nimeni cu cursul ăla debil ca să răspunzi de protecția muncii pe șantirere patriei / în unitățile de exploatare a pământului / de reparații utilaje agricole. Caută-ți de  muncă în școli sau la bănci.
____________________
legea 319/2006 nu face nimic altceva decât să reia o lege dată în 1947 sau când au venit comuniștii la putere în Ro.  M-am întâlnit și eu cu tehnicieni ( băieți buni cu liceul terminat ) care răspundeau de protecția muncii în SMA -uri prin anii '980   :twisted:  
________________
Mîrr, mărr ( și cu î și cu â )

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

E valabila patalamaua? Cam DA! :rofl:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Bine, te pui cu mine, ok. Și dosarul de Evaluare a riscului  / parte integrantă din Dosar cum îl faci ? Îți trebuie un curs Postuniversitar. Aici te-ai ars cumetre ! Cei cu ASE - ul NU au voie să-l urmeze ! Adică chiar dacă vrei să-ți diversici cunoștințele e ok dar n-ai voie să practici meseria.
Tu ai văzut ce ai scris aici ? Cred că nici n-ai citit.
Ce conține un Dosar de protecția muncii al unei societăți comercial ?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

In legislatia de profil nu exista o mentiune gen - dosarul de protectia muncii, ca n-oi fi facut studiile singur in ”aula”, oi mai fi avut si alti colegi de breasla! ;)  :yes:

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Cultură făcută pe net, boala anilor contemporani !
E cazul să urmezi un curs adevărat, nu toate inepțiile Google ! Nu mai căuta pe net, ia legătura cu compartimentul care se ocupă de aceste aspecte de la Universitatea Petroșani. Sunt cei mai tari ! Sau măcar erau acum ceva timp.

 


Go to page:  1  ... 274 275 276 277 278 279 280  ... 311
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421240 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use