De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4351 posts, 887589 views
 
Go to page:  1  ... 262 263 264 265 266 267 268  ... 311
 
 

📖 Pagination options
Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Pe mine personal nu ma deranjeaza atat de tare lipsa acestor interactiuni din urmatoarele motive:
- nu mai trebuie sa ma duc pana la banca sa le zic ca datele mele sunt neschimbate, am rezolvat chestia asta stand in pat
- nu ma mai aburesc angajatele la banca cu regulile lor tampite sau ca sucursala lor nu permite nu stiu ce operatiune, de pe telefon le pot face cam pe toate acum (ma rog, nu stiu in cazul acelei banci ca nu mai sunt clientul lor  :lol: )
- nu mai stau 10 ani la coada la casa de marcat ca s-a gasit nu stiu care sa plateasca la centima, ca se misca nu stiu care in reluare sau mai rau, dai de o casierita care arunca efectiv produsele si ti le si scapa pe jos (sunt patit de curand, dupa ma intreba foarte senin daca mai vreau sa-mi scaneze produsul  :bleah: )

Dar da, nu contest ca se face schimbarea asta pe furis si ca se profita la maximum. Oricum nu-mi fac griji ca vom fi acaparati de atata tehnologie, in continuare sunt destui care nu le folosesc si nu o vor face (uitati-va doar in zilele de salariu cati asteapta sa retraga toti banii de pe card...)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Valentin

E mult mai confortabil sa faci totul din aplicatie, bine, noi suntem mai tineri, ne intelegem mai bine cu tehnologia oferita(tot eu a trebuit sa o ajut pe mama mea sa plateasca facturi prin aplicatie, atunci in lockdown, ca nu toata lumea a prins "valul"). Dar avantajul e clar, in epoca vitezei, orice "imbunatatire" a timpului pierdut (time is money) la diverse sucursale sau pentru diverse operatiuni e un mare "+".  

Legat de casele "self", problema aici e ca nu e reglementat (dpmdv) o zona / o zona de case pentru mici cumparaturi. Inainte de casele astea, trebuia pentru o apa si o baterie (nici nu conteaza pentru ce defapt) sa stau la rand cu oamenii care isi faceau cumparaturile pentru toata luna, clar enervant si "time inefficient", bine, unii erau mai buni si te lasau inainte, dar nu mereu. Intre casele "self" si cele in care ti se scaneaza produsele, dar apoi iti platesti singur la un tonomat, nu mi se pare ca s a rezolvat nimic pe partea asta. Cand e liber, da, ai 2 sticle cu apa, te duci, scanezi singur (ca nu e mare inginerie), ai platit in 2 secunde si ai iesit, dar cum romanul e inventiv, in special in preajma sarbatorilor, stai la coada la casele astea pentru ca cei cu multe produse nu asteapta la cozile de la casele normale, vin la astea "self" si pentru o apa si un biscuite stai (poate nu la fel de mult ca nu toti sunt cascati) iar la coada.  Eu cel putin asta am observat, ca majoritatea celor care folosesc casele astea, o fac pentru ca nu au multe produse si nu are sens sa astepte la cot cu cei care cumpara un carucior intreg.

Legat de bitcoin, avantajul principal (pe care l am auzit de la cei interesati) e simplu, moneda e ascunsa in diferite tari, practic nu poti sa ai control asupra ei ca stat (adica BNR nu poate reglementa/nu poate umbla la moneda, ca nu stii unde e, poate e in Franta, poate e in Romania) si chestia asta, mai ales in America, a dus la succesul ei. Pe langa asta, nu e adevarat cu spalarea de bani, oricand, se poate "urmari" moneda, de unde si pana unde a ajuns, cu istoric complet (nu ca acum, dai 10.000euro printr-o servieta neagra si cauta tu bacnotele dupa serie  :lol:  , din contra, banii sunt mai greu de urmarit). Desi e "internent dependent", va dati seama ca daca pica internetul, nu numai "bitcoin"-ul o sa sufere, dar si "banii" care o sa fie blocati pe la diverse banci, o sa scape doar cei cu banii la saltea, asta daca nu se fura in momentele "de criza", deci nu vad asta un argument contra, pica internetul -> pica bursa -> pica multe (si daca vorbim de o problema cu alimentarea cu energie electrica pica tot :) ) . Probabil in acele momente aurul o sa creasca brusc si agresiv, dar sa fim seriosi, ce faci cu aurul daca nu ai unde sa l vinzi? (in conditiile in care internetul e pa) De unde vin banii pe care ii primesti pe aur? (ca in perioada aia toti ar tine de bani cu dintii) Sper ca am fost lamuritor, acuma, nu stiu nici eu exact cum functioneaza moneda asta virtuala, ca nu sunt asa interesat, dar exista argumente pro si contra intr-o masura egala (adica si banii cash = bitcoin ca argumente pro si contra).

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" aztec

Asta cu munca ce o faci pt a beneficia de servicii...o faci doar spre profitul lor.
Teoretic, după mine, produsele la "self" ar trebui sa fie cu macar 1% mai ieftine. Pt că nu beneficiezi de munca unui vânzător.
La bănci, de mult îi deranjează clienții....vor doar banii lor.

Viitorul nu suna bine pt om in general.
Dispar vânzătorii, dispar casierii, dispar mecanicii de metrou, șoferii de autobuz,muncitorii din  uzine auto, din agricultură, totul se tehnologizeaza. Cei care rămân fără job ce să facă? Către ce munca , că în viitor va dispărea și aia...
Bine exagerez un pic, dar în timp... cam acolo se va ajunge.


Apropos de articolul de mai jos...bonul de la Lidl îl ai și pe telefon dacă folosești aplicația....
Unii zic că vaccinarea..5G..
Dar deja se poate știi de noi mult mai multe decât visa vreodată securitatea statului...
Se știe unde esti, unde ai fost , ce îți place, ce cumperi, cu cine vorbești...etc



……....

Plata cash, preferată de germani celei cu cardul sau smartphone, în numele anonimității și al unei libertăți tipărite

https://www.google.com/amp/s/m.hotnews.r ... 18%3famp
În luna aprilie a anului trecut, unii experți anunțaseră "moartea cash-ului", însă în mare s-au înșelat deoarece, pentru mulți, banii-gheață reprezintă "o libertate tipărită". Chiar și în contextul pandemiei de Covid, majoritatea germanilor continuă să prioritizeze plățile în numerar, potrivit unui sondaj al furnizorului suedez de servicii de plată, Klarna. "Mai nimeni nu plătește cu smartphone sau cu ceasul", remarcă Spiegel.de. Într-o comparație internațională, acest comportament de plată e diferit de cel al altor țări.
Preferința pentru numerar
În ciuda unei creșteri a utilizării cardurilor în timpul crizei Corona, germanii preferă în continuare să plătească cu numerar. Doar 38% ar dori în viitor să plătească cu cardul, atunci când fac cumpărături, potrivit unui sondaj realizat pe 9.000 de consumatori, în numele furnizorului suedez de servicii de plată, Klarna.
Cetățenii din Germania sunt cu mult în spatele liderilor internaționali ai plății fără bani fizici, și anume Suedia (72%), Finlanda (70%) și Norvegia (67%).
Potrivit sondajului, tot a doua persoană din Germania (49%) optează pentru moment să plătească în numerar. În special femeile preferă acest tip de plată în supermarket (52%), procentul respectiv pentru bărbați fiind de 45%.
În Suedia, comparativ, doar 9% folosesc numerar, iar în Finlanda 15 %. Numai în Austria numerarul este aproape la fel de popular ca și în Germania, cu 47% din populație declarându-se în favoarea sa.
Plata prin smartphone nu e la mare căutare în Germania: potrivit sondajului, doar circa 9% dintre germani plătesc în magazine cu telefonul mobil. Femeile ating un procent de 7%, inferior celui al bărbaților, de 10%.
Cu toate acestea, noile metode de plată sunt deosebit de populare în rândul tinerilor cu vârste cuprinse între 26 și 35 de ani: 16 % din acest segment de vârstă spun că preferă să plătească cu smartphone-ul, în supermarket.

Soluțiile de plată digitală sunt utilizate cel mai mult în Australia și Olanda (17 % fiecare), în Marea Britanie (14 %) și în SUA (13 %). Plata prin smartwatch, recunoașterea feței sau amprentă este utilizată doar de 2% dintre cetățenii germani, potrivit sondajului inițiat de Klarna.
Previziuni și obiceiuri
Din cauza pandemiei de Covid, rețelele de aprovizionare, magazinele și restaurantele au stimulat tot mai mult plățile cu cardul în loc de numerar, pentru a se evita contactul cu angajații de la casele de marcat și potențialele transmiteri ale coronavirusului. Însă, contrar previziunilor, acest lucru nu a condus neapărat la o schimbare majoră a obiceiurilor de plată ale clienților din Germania și din alte țări.
Martina Weimert, partener la firma de consultanță strategică Oliver Wyman, estima anul trecut că, până în 2025, ponderea vânzărilor în numerar ar putea scădea la 20-32%. "Cea mai dificilă parte a introducerii unei noi opțiuni de plată a fost și este, întotdeauna, să o încerce consumatorii", a spus Weimert.
Mulți clienți au făcut acum primele experiențe cu plata fără contact. Weimert consideră că oricine constată că totul funcționează fără probleme, va folosi în continuare această opțiune de plată.
Din câte se vede acum, rapiditatea cu care consumatorii își schimbă obiceiurile, inclusiv cele de plată, tinde să fie supraestimată. Cel puțin cetățenii din Germania probabil nu își vor lua rămas bun atât de repede, de la bancnote și monede.
Mulți o consideră încă o libertate tipărită: nimeni nu controleaza câți euro în numerar are o persoană și ce plătește cu ei. Din punctul de vedere al multora, evidența cumpărăturilor și identitatea cumpărătorilor nu sunt treaba nimănui.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

aztec wrote:
Cei care rămân fără job ce să facă? Către ce munca , că în viitor va dispărea și aia...
Bine exagerez un pic, dar în timp... cam acolo se va ajunge.

Daca urmariti 'trendurile' din ultimii ani, doua subiecte recurente in cam toata presa si media internationale, sunt saptamana de munca de 4 zile si venitul minim garantat. Cam de ce credeti ca se vorbeste despre ele?...

Pe de alta parte, nicaieri si niciodata nu va fi pastrata o meserie doar de dragul de a o pastra, altfel am fi avut birjari si lampagii si astazi.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Cât o fi fost salariul minim acum 115 - 116 ani ?
2021-05-10_19-32-19.jpg (42.25 KB; downloaded 1454 times)

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Tom

Referitor la foto de mai sus, nu știu valoarea banilor de atunci, dar am să vă relatez povestea spusă de regretatul inginer Dorian Geba, despre cum familia lui (cred că despre bunici vorbea) s'a refugiat de dincolo de Prut și locuia la Iași la o rudă îndepărtată, ca ocupație simplu muncitor la uzinele Nicolina de atunci. Nu vă plictisesc cu detaliile, ci doar cu faptul că un singur om din casă avea practic venituri și-și permitea să întrețină o casă, o soție, doi copii, plus un număr de rude care locuiau la el și cu toate astea, în fiecare weekend, ducea copiii la bîlci și le lua bomboane și ciocolată (nu era pepsi sau altceva pe atunci). Plus mâncare și tot ce trebuia pentru toate aceste persoane, în fiecare zi. Povestea de mai sus este cu cel mult 15 ani mai târziu decât fotografia cu anunțul dentistului. Nu stiu de ce, cred că persoana în cauză își permitea măcar o lucrare dentară pe lună, după ce termina cu celelalte cheltuieli obișnuite, hai să zicem la 3-4-5-6 luni, dacă nu făcea deloc economii și spărgea pe shopping  banii altfel munciți cât se poate de cinstit.
Costin wrote:
Daca urmariti 'trendurile' din ultimii ani, doua subiecte recurente in cam toata presa si media internationale, sunt saptamana de munca de 4 zile si venitul minim garantat. Cam de ce credeti ca se vorbeste despre ele?...

Pe de alta parte, nicaieri si niciodata nu va fi pastrata o meserie doar de dragul de a o pastra, altfel am fi avut birjari si lampagii si astazi.
Birjari avem și astăzi, se numesc taximetriști, șoferi, vatmani, dar birjăresc mai mulți cai-putere. La fel și lampagii, doar că nu mai toarnă "dinozauri reciclați" în lampă, ci întrețin instalațiile de iluminat.
Da, au dispărut ăia care dădeau cu biciul în cal sau turnau combustibil în lampa cu petrol sau gaz. Meseriile au evoluat, dar avem mijlocul de transport și avem lampa și astăzi.

În privința "trendurilor", cu ziua săptămâna de muncă de 4 ore zile, sunt perfect de acord. Omul trebuie să aibă o zi pentru el, una pentru familie și cum ar spune unii sau mai mulți, una pentru Dumnezeu. Măcar pentru sufletul său, ca s'o spun altfel.

Despre venitul minim garantat, bună dimineața. Unde, când și cum în lumea asta mirobolantă, a fost sau este ceva mokka cu adevărat? Nici aerul sau apa nu prea vor mai fi, dacă ne luăm tot după "trenduri". Ce credeți că-i face pe bancheri să vă îndemne să "folosiți cardul la plăți online și puteți câștiga..."? Bine, nici măcar așa nu vi se vorbește, că_corporația  și mafia bancară se trage cu voi de șireturi, deși de fapt nu asta face, ci vă desconsideră vorbindu-vă de sus la persoana a doua singular. Deci, ce câștigă banca, dacă vă dă vouă premii? Consimțământul vostru tacit de a vi se lua, pas cu pas, câte ceva, de a fi apoi privați de toată libertatea și tot ce aveți voi câștigat prin munca voastră sau a părinților și bunicilor voștri, îngrămădirea în cambuze de două camere de unde să priviți la marele ecran de pe perete pe care nu-l puteți stinge și da, să primiți pentru asta firmitura numită "venit minim garantat". Și să vă încolonați în fiecare zi la traivanul chinezesc să mergeți la "giob", "cărpăreișăn" să prestați munca de sclav sau să # stați acasă să priviți la TV și să câșțigați o conservă dacă răspndeți la o întrebare stupidă (# este haștagul, nu e un cuvânt "8-scen").

De ce se vorbește cam în toată presa și media internațională, dar în special aia democrată și globalistă? Pentru că cine controlează presa, deține puterea și decide "trendurile".

Dar să vă dau un pont. Ce pot face ăia care rămân fără job? Cu promisiunea venitului minim garantat, nimic. Dar nu-ți trebuie o meserie sau studii, ci puțină minte pentru a înțelege "taskuri" de mică dificultate, pentru a da cu mătura prin curte, pentru tunde copaci și iarbă, pentru a curăța o piscină, pentru a spăla o mașină, pentru a da cu un aspirator sau cu un mop, pentru a spăla niște geamuri. Dar nu, e mai bine să stai înțepat în pat, privind la tembelizor programe tembelizante, ascultând "muzică contemporană" tembelizată (același playlist cu 10 melodii principale și încă 10 de umplutură) la radio zu și a vota la 4 ani cu stomacul și după dictarea instinctelor primare impulsionate de aceeași media și pentru asta, să primiți bani de țigări, de abonament TV/Internet (că big bradărul e "compulsory, but not free") și de potol junk-food.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" 1689

Parca pusesem cruce samanatorismului acu’ vreo suta de ani...

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 aztec

Pai copiatorul e Xerox,
Incălțămintea sport - adidași...
Asa și platforma pt lucru la înălțime e "nacela"..
Chiar daca semantic ai dreptate, in mentalitatea colectivă chiar daca e greșit , este popular  cuvântul.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 subway guru

Depinde daca te simti comod in blugi chinezesti sau in blue jeans autentici
:rofl:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 aztec

Blugi negri, roși, verzi..
Roșii galbene, cherry...
Parca mai contează...
Că și blugii sunt doar unii...Levis. restul sunt...denim.
La origini salopeta de mineri.

Dar becurile/neoanele se pot schimba și cu "nacela" sau platforma de lucru la înălțime cum ii zice...totul e să se schimbe.
Și o au...se poate. Sa vrea..

 


Re: Discutii - Lucrari statia Eroilor 2 Cristi N

Nici Levi's nu mai sunt ce erau odata,din ce am incercat pana acum Carhart inca mai respecta cat de cat conceptul original de calitate.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Păi toate țările fabrică Levi's  !

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" orex

S-o crezi matale ca titularii brandului isi dau materialul si manopera oricui! ;)

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Da'  cine a spus că  sunt fabricați sub licență ?
O chestie din asta
2021-05-23_2-01-16.jpg (67.64 KB; downloaded 1326 times)
poate face orișicine. Drept dovadă că piața e invadată de "originali" de pe tot cuprinsul pământului.
Dăi în judecată dacă poți. Schimbă insesizabil cei doi "S" originali și nu poți să-i acuzi de fals !

 


Go to page:  1  ... 262 263 264 265 266 267 268  ... 311
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use