Forum părinte: Totul despre București

Subiect: Aspecte negative în circulația bucureșteană

1139 mesaje, 146179 vizualizări.

Mergi la pagina:  1  ... 76 77 78 79 80 81 82

📖 Opțiuni paginare
  • Autor: andrei11
  • Moderator forum
  • Scris:
  •  

Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană andrei11

Sper că ăsta e banc.

• Autor: andreiiul
  • Membru înregistrat
  • Scris:
  •  

Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană andreiiul

Eu zic ca e cazul sa finalizam aceasta discutie pt ca deja ne contram prea mult pe acelasi subiect.
Imi spun ultimul punct de vedere legat de subiectul asta si gata.
Proprietarul este raspunzator de tot ce inseamna dreptul de circulatie al masinii (acte, asigurari, taxe) iar cel care o conduce e raspunzator de ce face in spatele volanului.
Daca soferul nu este acelasi cu proprietarul, atunci in caz de probleme proprietarul e intrebat cine a condus. Alege sa acopere soferul, isi asuma raspunderea pt ce a facut soferul. Comunica organelor cine a condus si in ce circumstante a ajuns sa conduca, atunci este exonerat de responsabilitatea faptelor comise de sofer.

• Autor: andrei11
  • Moderator forum
  • Scris:
  •  

Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană andrei11

Exact același lucru  am spus și eu !  :applause:

• Autor: essco
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană essco

andreiiul a scris:
...
Imi spun ultimul punct de vedere legat de subiectul asta si gata...

Imi spun si eu ultimul punct de vedere legat de subiectul asta si gata...

andreiiul a scris:
...
Daca soferul nu este acelasi cu proprietarul, atunci in caz de probleme proprietarul e intrebat cine a condus. Alege sa acopere soferul, isi asuma raspunderea pt ce a facut soferul. Comunica organelor cine a condus si in ce circumstante a ajuns sa conduca, atunci este exonerat de responsabilitatea faptelor comise de sofer.

Proprietarul este intrebat?  :lol:
Si daca soferul nu recunoaste ca el a condus? Ce facem?
Domnilor, haide sa vorbim despre subiecte pe care le stapanim. Sa lasam legislatia in sarcina cui se pricepe.

• Autor: Tom
  • Pisică
  • Scris:
  •  

Re: Aspecte negative în circulația bucureșteană Tom

Nu vreau sa continui aiurea discutia, dar din cate stiu, maidanezii au acces la baza de date de la inmatriculari si pot gasi proprietarul si la ANAF si de la un ANAF la altul in caz de vanzari succesive. Cunosc cazuri de masini abandonate vandute cu acte de mana, cu un proprietar inregistrat la politie si vandute apoi de cateva ori, iar ultimul proprietar nu putea fi contactat.
Mai frumos este cazul masinilor inmatriculate pe firme care nu mai exista, iar acesta chiar e un aspect negativ, care undeva in Bucuresti era o trecere de pietoni cu zebra cu o dunga mai scurta din cauza masinii.
Iar masina daca este scoasa de la fisc pe motiv de vanzare, este inregistrat noul proprietar, astfel incat ANAF trimite amenda mai departe noului proprietar, chiar daca la Politie masina figureaza cu proprietarul vechi. Exista multe masini vandute astfel din cauza mizeriei de taxe de prima inmatriculare.
Cunosc insa si cazuri (si am vazut documentul) in care persoane fizice sau firme erau notificate de Politie sa declare persoana care a condus o anumita masina la o anumita data, pe fondul comiterii unei contraventii.

Mergi la pagina:  1  ... 76 77 78 79 80 81 82

📖 Opțiuni paginare
Prima pagină  • 
Forum părinte: Totul despre București  • 
Alege destinația

Începând cu , cei 1657 utilizatori ai forumului au scris 326789 mesaje în 3916 subiecte și 409 sub-forumuri.
Interval de actualizare: 30 minute.

© 2009 - 2021 Asociația „Metrou Ușor”

Termenele și condițiile de utilizare

Întrebări frecvente - ghid de utilizare