Forum părinte: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

Subiect: Discuții despre transportul local din București

5227 mesaje, 629905 vizualizări.
⚠  Reguli forum

Mergi la pagina:  1  ... 368 369 370 371 372 373 374

📖 Opțiuni paginare
  • Autor: Chev Celios
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Discuții despre transportul local din București Chev Celios

Cred ca trebuie sa mentina firul cald.
Le mai avem pe:  
#5130 este acum pe  BD. Al. Obregia.
# 194  pe Sos. Colentina
# 236  pe Calea Dudesti

• Autor: cris_m
  • Moderator forum
  • Scris:
  •  

Re: Știri despre transportul local din București cris_m

Astfel, tramvaiele liniei 55 vor circula pe traseul de bază între capătul de linie „Granitul” şi intersecţia Şos. Pantelimon/ Şos. Iancului, apoi pe un traseu modificat, pe Şos. Pantelimon, Bd. Ferdinand I, Str. Traian, după care vor urma traseul de bază.

Doamne cata prostie monumentala, in loc sa-l intoarca in Piata Iancului...

• Autor: ByOnu
  • Membru Gold
  • Scris:
  •  

Re: Știri despre transportul local din București ByOnu

Asta cam asa este. Si efectiv pe durata lucrarilor abonamentele pe 55 sa fie valabile si pe 14 pentru a avea totusi cum sa ajungi din Pantelimon in centru.

• Moderator forum
  • Scris:
  •  

Cred ca multi din Pantelimon spre centrul il prefera pe 104...

• Autor: andrei11
  • Moderator forum
  • Scris:
  •  

Re: Știri despre transportul local din București andrei11

cris_m a scris:
Doamne cata prostie monumentala, in loc sa-l intoarca in Piata Iancului...

Încearcă tu să întorci un 55 de-a-ndăratelea la Iancului.  Nu de configurația macazelor e vorba...E vorba de cine le acționează...

• Moderator forum
  • Scris:
  •  

Pai care e problema ca nu inteleg? Macazul de stanga din Iancului in Mihai Bravu se blocheaza tot weekend-ul, iar cel ce separa 10 de 46 se schimba oricum manual de ani de zile. Deci...

• Autor: orex
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Știri despre transportul local din București orex

”care-i pozitia tramvaiului cand tre sa schimbe macazul liniei 10?” vezi ca citez din clasici in viata, da?! :rofl:
Completare clasicul în viață
Cu galben poziția tramvaiului când trebuie să schimbe macazul.
PI.jpg (587.84 KB; descărcat de 725 ori)

• Autor: WT_fan06
  • Membru Gold
  • Scris:
  •  

Re: Știri despre transportul local din București WT_fan06

Din categoria "cum să ai o infrastructură modernă pe care să n-o poți utiliza din cauză că ești un incompetent și nu poți repara un macaz". :applause:

• Moderator forum
  • Scris:
  •  

Cu galben poziția tramvaiului când trebuie să schimbe macazul.

Si cand vine 46-le nu blocheaza juma de intersectie, nu? Hai sa nu le mai plangem de mila bietilor soferi, cu ocazia asta poate recapituleaza prioritatea tramvaiului :)

• Autor: andrei11
  • Moderator forum
  • Scris:
  •  

Re: Știri despre transportul local din București andrei11

Nu, nu blochează 46 jumătate de intersecție.  Cred că știi că stau fix în Piața Iancului, cunosc intersecția aceea și cu ochii închiși.
Macazul de stanga din Iancului in Mihai Bravu se blocheaza tot weekend-ul,

Afirmație eronată,  46 ca să facă dreapta trebuie să aibă acel macaz pe poziția <<înainte>>
Hai sa nu le mai plangem de mila bietilor soferi...

Dacă bieții șoferi s-ar reorienta toți spre transportul în comun hai să văd cum ar face față transportul în comun.
Să se reintroducă cotele de benzină în București sau și mai democratic să se interzică accesul auto pe mai multe străzi / bulevarde.  Vreau să văd care factor de decizie << se bagă >> la astfel de măsuri. Pe Elisabeta se circulă la ora actuală pe interzis într-o veselie. Numai fraierii respectă semnele de circulație acolo.

• Moderator forum
  • Scris:
  •  

Stiu unde stai, dar iti spun ce am vazut si eu atatia ani in fiecare zi dimineata si dupa-amiaza.

Sa zicem ca pleaca 46-le din statie la inceputul ciclului verde de pe Mihai Bravu, ajunge la macaz. Pana se duce vatmanul sa schimbe macazul (cu bleu capetele tramvaiului), cei care fac stanga se aduna exact pe dunga rosie, pentru ca, nu-i asa putini s-ar astepta ca odata traversata intersectia, un tramvai sa se opreasca brusc. Evident ca se creeaza o "busculada" (X-ul bleu), putini fiind orientati sa faca virajul cum am desenat eu cu verde (cum de altfel zice noul Cod Rutier, ocolirea centrului intersectiei se face prin stanga, nu dreapta). Intre timp se da drumul la fluxul Iancului-Pache (cu portocaliu), ambele sensuri fiind blocate de coloana care inca asteapta sa faca stanga, tramvaiul abia plecand de la macaz. Dupa tramvaiul va bloca fie pe cei care fac stanga din Mihai Bravu spre Pache pentru ca vine flux mare de masini de pe Pache, fie pe cei care merg inainte pe Iancului, pietonii incepand deja sa traverseze in dreptul statiei. Asa ca pana iese tramvaiul din intersectie se cam blocheaza treaba, nu mult, dar suficient cat sa iti dea lucrurile peste cap timp de cativa cicli de semaforizare. Repet, situatiile nu sunt din auzite, sunt vazute atatia ani din autobuz, stand pe fluxurile portocalii.
Fluxuri Iancului.jpg (328.57 KB; descărcat de 501 ori)

46 in weekend e ca si cum n-ar fi, nu era o problema daca tii mai mult timp blocat macazul de stanga/inainte.

Fii convins ca unii ar face ce ar face si tot ar ramane la masina, chit ca ar insemna sa plateasca tot salariul pe chirie si minunea de masina la mana a enspea.

• Autor: oc7avian
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Discuții despre transportul local din București oc7avian

Chiar nu știam unde e mai ok să postez. Mi-am imaginat cum ar arăta o hartă a transportului public rapid în București pe o hartă tip metrou, dacă ar exista biletul unic. Garantat mi-au scăpat linii cu eficiență bună, deci aștept critici  :D Pentru tramvai + bus am sărit stațiile intermediare, fiind relativ dese.

• Autor: Dragos31
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Discuții despre transportul local din București Dragos31

Din cauza unei avarii aparute la sistemul de canalizare pe Bd. Pache Protopopescu, tramvaiele liniei 55 au circulat/circula deviat, astazi, 30 Ianuarie 2021, pe Bd. Ferdinand I si Soseaua Pantelimon, comun cu linia 14.

Traseu modificat si de baza 55 - 30.01.2021.png (755.08 KB; descărcat de 341 ori)

Cateva tramvaie de pe traseul deviat.

037 - Linia 55 - Strada Traian - 30 Ianuarie 2021

4040 - Linia 55 - Bd. Ferdinand I/Str. Traian/Str. Iancu Cavaler de Flondor/Str. Vasile Vasilievici Stroescu/Str. Zece Mese (Foisorul de Foc) - 30 Ianuarie 2021

4041 - Linia 55 - Bd. Ferdinand I (Statia ''Horei'') - 30 Ianuarie 2021

• Autor: Valentin
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Discuții despre transportul local din București Valentin

#Octavian mi se pare foarte interesanta ideea ta, sincer as vedea treaba asta la metrou in garnituri. Mi se pare de bun simt sa stii ca poti sa cobori de ex. la Obor sau Lujerului si ca poti sa iei un tramvai rapid sa ajungi la Piata Presei, etc.  Din pacata e trist ca in mijloc lipseste orice legatura intre capatul de la Cismigiu - Unirii - Universitate (ma refer la liniile de tramvai..)
E interesant ca ai pus pe harta ca "punct" si transbordarea/conexiunea dintre linile de tramvai, mi se pare o idee buna (de ex. Plaza Mall, unde se conecteaza 41 cu 8,25,35).

Mergi la pagina:  1  ... 368 369 370 371 372 373 374

📖 Opțiuni paginare
Prima pagină  • 
Forum părinte: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Alege destinația

Începând cu , cei 1688 utilizatori ai forumului au scris 330151 mesaje în 3958 subiecte și 414 sub-forumuri.
Interval de actualizare: 30 minute.

© 2009 - 2021 Asociația „Metrou Ușor”

Termenele și condițiile de utilizare

Întrebări frecvente - ghid de utilizare