Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

Topic: Discuții despre transportul local din București

5491 posts, 745694 views
⚠  Forum Rules

Go to page:  1  ... 229 230 231 232 233 234 235  ... 393

📖 Pagination options
  • Author: Chev Celios
  • Membru Bronze
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Chev Celios

Se desfiinteaza 5 si 655 si se infiinteaza 55 si 605. Simplu ca buna ziua, ne jucam cu cifrele astea 3. :D  :D  :D  :D  Nu va mai agitati atata.

• Author: Puss in Boots
  • Membru Bronze
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Puss in Boots

Ce mizerie. De ce oare trebuiau musai sa dea drumul lui 55 cand era clar ca nu pot sustine doua linii. Macar de-ar intra Barbu Vacarescu in renovare....asa dam mere pe pere.

• Author: Chev Celios
  • Membru Bronze
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Chev Celios

Dupa mine este o idee cat de cat ok. Ganditi-va cum arata sina de pe Barbu Vacarescu.

• Author: cris_m
  • Moderator forum
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB cris_m

Pai tocmai asta a fost si ideea cu aceasta manevra. Oricum eu sunt curios cu autobuzele cum vor proceda. Presupun ca ori Pipera, ori Floreasca (sau ambele de ce nu) preiau 605 dupa ce mai taie din turele din alte linii, iar Titanul le baga pe cele din 655 in alte linii? Ce romantic, ce frumos :twisted:

• Author: ByOnu
  • Membru Gold
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB ByOnu

Tramvaiul macar circula pe Vacarescu, o spune cineva care il foloseste... scuze, il folosea (RIP) zilnic. Autobuzele vor sta blocate aiurea in trafic. Iar statiile de dupa intersectii sunt criminale.

• Membru Bronze
  • Posted:
  •  

M-am gandit si eu ca linia lui 55 per total nu e atat de praf ca linia lui 5 si mi-as dori sa cred ca pe lista de 2018 se afla reabilitare linie tramvai Barbu Vacarescu.....Pana se iau tramvaiele noi numai bine e gata (pt ca ambele obiective vor mai dura destul). Vise, nu?

605-ul pe Barbu Vacarescu ar putea sa foloseasca linia de tramvai.....si sa aiba statiile tot acolo. Dar nu cred ca va fi cazul. In Iasi cand se lucra la unele linii de tramvai autobuzele care inlocuiau linia respectiva mergeau pe linia de tramvai si opreau in statiile de tramvai. Concomitent cu alte tramvaie.

• Membru Gold
  • Posted:
  •  

Puss in Boots wrote:
605-ul pe Barbu Vacarescu ar putea sa foloseasca linia de tramvai.....si sa aiba statiile tot acolo.

Imposibil, distanta dintre peroane si stalpii de pe centru este prea mica pentru a circula in siguranta.

• Membru Bronze
  • Posted:
  •  

Ai dreptate. Iata de ce e bine in cazul asta sa ai stalpii de sustinere pe margine nu pe mijloc.

• Membru Gold
  • Posted:
  •  

Mdea, ca pe Iancului sunt pe laterale si vai vai ce mai merg autobuzele.  :roll:

• Membru Bronze
  • Posted:
  •  

Acolo nu cred ca merg autobuzele pe linia de tramvai si cu statii idem pt ca din ce stiu refugiile sunt fata in fata si sunt sigur ca nu incap doua autobuze. Aici daca nu erau stalpii pe mijloc in dreptul statiilor (macar) s-ar fi putut. Ma rog, nu e discutia de fata, nu se poate pe Vacarescu din motive obiective si aia e. Or sa stea autobuzele in trafic, dupa cum ziceai.

• Author: andrei11
  • Moderator forum
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB andrei11

Puss in Boots wrote:
... la unele linii de tramvai autobuzele care inlocuiau linia respectiva mergeau pe linia de tramvai si opreau in statiile de tramvai. Concomitent cu alte tramvaie.

Explică-mi și mie cum făceau că nu mă prind.  Dacă se lucra poate numai pe o secțiune oarecare, că dacă se înlocuiește toată linia adio refugiu de tramvai, pe timpul lucrărilor dispare.

• Membru Bronze
  • Posted:
  •  

Scuze, n-am fost explicit. Nu se lucra acolo. Se lucra in alta parte a orasului si traseul de tramvai afectat era anulat cu totul si inlocuit de autobuze. Acestea in alta zona de traseu neafectata de vreo lucrare opreau la peroanele statiilor de tramvai de acolo. In zona respectiva erau alte tramvaie care circulau, asa ca autobuzul o "facea pe tramvaiul". Autobuzele normale ca sa zic asa opreau in statiile lor, ca de obicei, pe margine, doar autobuzul "tramvai" era pe centru. M-a mirat si pe mine dar am zis "de ce nu? doar e in locul tramvaiului". Si mergea si pe linia de tramvai apoi. Dar nu erau stalpi pe mijloc. Asa ca m-am lamurit ca pe Barbu nu merge.

• Author: essco
  • Membru Bronze
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB essco

Este oficial: de maine circula 55 si se desfiinteaza 655.
Este comunicat al primariei.

• Author: GPS
  • Membru Gold
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB GPS

GPS wrote:
55 va merge pana la SF. Vineri, diseară poza cu plăcută de la Școala Iancului.
In acest moment se fac probe cu 028 pe Pache, acesta se îndreaptă spre Granitul.

028 in intersectia de la Iancului.

Untitled by mihaipăcurețu, on Flickr

Go to page:  1  ... 229 230 231 232 233 234 235  ... 393

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since , our 1793 forum members have written 350311 posts in 4187 topics and 426 subforums.
Refresh interval: 30 minutes.

© 2009 - 2021 Asociația „Metrou Ușor”