Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1338032 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 166 167 168 169 170 171 172  ... 444
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Pentru cei care mai intreaba de ducerea liniei 35 la Vasile Parvan, acest lucru NU se va intampla decat cand vor aduce ceva vagoane noi la depoul Militari, la momentul de fata nu exista vagoane pentru suplimentare sau modificare de linii, se merge in regim de avarie.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Robert24

Asemenea specimene nu trebuie penalizate de regie (oricum nu le face nimeni nimic). Toti calatorii trebuie sa aplice legea junglei: il bat pana face pe el, si, cu siguranta, nu va mai proceda asa pe veci!

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB nokia2110

La ce oră trece ultimul 1 pe Pasajul Basarab spre Obor şi P-ţa Iancului? 23.20-23.30? Că am văzut tramvaie plecând la orele 0.00-0.10 spre Victoriei.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Sava_6115-6315

nokia2110 wrote:
La ce oră trece ultimul 1 pe Pasajul Basarab spre Obor şi P-ţa Iancului? 23.20-23.30? Că am văzut tramvaie plecând la orele 0.00-0.10 spre Victoriei.


Conform site-ului RATB in jurul orei 22:20 pleaca ultimele ture atat de la Iancului cat si de la Sura Mare.
http://www.ratb.ro/docpdf2/1%20PIATA%20IANCULUI.pdf
http://www.ratb.ro/docpdf2/1%20SURA%20MARE.pdf

Daca calculam (presupun) aproximativ o ora pe semicursa, rezulta cam 23:20 - 23:30 ca fiind ora de retragere ale ultimelor ture. Deci si acele tramvaie din miez de noapte (0:00) se retrageau la depou.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB AlexD

O intamplare asemanatoare am patit eu sambata 25 ianuarie cand la ora 22 eram in statie la Dedeman/Selgros DrTaberei si de la 22:00 pana la 23:00 nu a trecut nimic de la Dep Militari spre AFI Palace, la ora 23:00 a venit un nene cu un 35(stima lui) care era full si l-am intrebat, ce s-a intamplat cu 3011, 3003(linia 8) de ce nu au mai plecat din capat???
Cat am stat ca prostii o ora in statie spre Militari au trecut 2 de 8 un 35(cel care ne-a si luat) 5 de 25 un 47 care toate au ramas la depou si asta intr-o seara de SAMBATA la orele 22:00.
Norocul meu si a celor cateva zeci/sute de oameni abandonati de RATB in mijlocul urgiei a fost vagonul 005 de la Dep Alexandria(linia 8) care ne-a 'pescuit' de la AFI Palace in jurul orei 23:30.
O mare bila neagra pt Dep Militari si multa multa"sanatate"(da, meritati, nu stiti ce inseamna sa stai o ora jumatate in viscol la -15*C asteptand un tramvai care circula fara probleme) vatmanilor care au dat bir cu fugitii si care la orele 22:00 se retrageau la depou cand inca mai erau zeci de oameni in statii. Ultima ora de plecare a lui 25 de la Militari spre Progresul e 22:05 dar asta de sambata 25 ian cred ca la 22:05 era deja in Progresu, nesimtiti.
S-a sunat la dispecerat si sper ca nu degeaba.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB nokia2110

Sava_6115-6315 wrote:
nokia2110 wrote:
La ce oră trece ultimul 1 pe Pasajul Basarab spre Obor şi P-ţa Iancului? 23.20-23.30? Că am văzut tramvaie plecând la orele 0.00-0.10 spre Victoriei.


Conform site-ului RATB in jurul orei 22:20 pleaca ultimele ture atat de la Iancului cat si de la Sura Mare.
http://www.ratb.ro/docpdf2/1%20PIATA%20IANCULUI.pdf
http://www.ratb.ro/docpdf2/1%20SURA%20MARE.pdf

Daca calculam (presupun) aproximativ o ora pe semicursa, rezulta cam 23:20 - 23:30 ca fiind ora de retragere ale ultimelor ture. Deci si acele tramvaie din miez de noapte (0:00) se retrageau la depou.


Stai că nu înţeleg. La 23.30 trec pe Pasajul Basarab sau ajung la Iancului?

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB bercenicity

Adica la 23.20-23.30 pleaca de la Sura Mare/P-ta Iancului ultimele tramvaie spre depouri.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

Utilizator anonim wrote:
Pentru cei care mai intreaba de ducerea liniei 35 la Vasile Parvan, acest lucru NU se va intampla decat cand vor aduce ceva vagoane noi la depoul Militari, la momentul de fata nu exista vagoane pentru suplimentare sau modificare de linii, se merge in regim de avarie.


Atunci 44 va primi tramvaie BUCUR de la 1 Februarie ?

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Sava_6115-6315

nokia2110 wrote:
Stai că nu înţeleg. La 23.30 trec pe Pasajul Basarab sau ajung la Iancului?


Dupa cum zice si bercenicity, la ora 22:20 pleaca ultimele ture de la fiecare capat, urmand a ajunge la 23:20 - 23:30 in capetele opuse.
De aici se vor retrage la depou. Adica la 23:20 trebuie sa mai fie cate o tura atat la Iancului cat si la Sura Mare, ture care vor pleca la depouri.
Acum sa nu iei de buna ora 23:20 - 23:30. Timpii difera in functie de interesul vatmanilor de a ajunge mai repede la depou, de incidentele de pe traseu sau de intemperii. Legat de retragere, Banuiesc ca ultima tura care ajunge la Iancului se retrage la Victoria. Nu stiu daca e valabil si pentru tura de la Sura Mare acelasi depou.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Sava_6115-6315

La starea jalnica a parcului de tramvaie, 44 va ramane in umbra multa vreme. Sa speram ca nu mai ninge ca altfel o sa se desfinteze 44. Personal, am renuntat sa mai circul cu linia asta. :evil: Asa ca doctoru' sa nu mai spuna ca pe Buzesti Berzei circula 5 linii de tramvai, caci de fapt circula doar 24 si 45. 44 si 46 sunt la nivel  de aventura, iar 42 e bataie de joc.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

Sava_6115-6315 wrote:
La starea jalnica a parcului de tramvaie, 44 va ramane in umbra multa vreme. Sa speram ca nu mai ninge ca altfel o sa desfinteze 44. Personal, am renuntat sa mai circul cu linia asta. :evil: Asa ca doctoru' sa nu mai spuna ca pe Buzesti Berzei circula 5 linii de tramvai, caci de fapt circula doar 24 si 45. 44 si 46 sunt la nivel  de aventura, iar 42 e bataie de joc.


Cu 46 s-a facut o mutare total neinspirata. Pe langa intervarul jenant pe care il are, de fiecare data cand am vazut un tramvai in zona Buzesti-Gara de Nord daca erau 5 calatori...

Din punctul meu de vedere, as fi lasat 42 si 46 la Banu Manta, 45 la Gara si 44 suplimentat cu cateva ture de la BN sau Victoria. In momentul de fata, cu parere de rau, cei de la Militari nu pot face fata liniei, iar calatorul automat nu o sa fie atras din cauza intervalelor de succedare care sunt.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Sava_6115-6315

Victor92 wrote:
Cu 46 s-a facut o mutare total neinspirata. Pe langa intervarul jenant pe care il are, de fiecare data cand am vazut un tramvai in zona Buzesti-Gara de Nord daca erau 5 calatori...


:lol:  Tin sa te felicit! Eu am vazut 46 mereu gol dimineata si seara, pe la gara. O sa iau o piatra in gura cand o  sa vad calatori ;)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB alaska

Aseara la Piata Iancului a fost un blocaj la bucla de intoarcere intre 22:20 si aproximativ ora 24. Pe scurt motivul/motivele, in primul rand un autobuz defect oprit chiar la macazul de separatie bucla/ Sos Iancului si alt motiv sau alte motive, dupa ce a fost tractat autobuzul, masina parcata pe linie sau zapada mare pe linie. De ce spun zapada mare pe linie, pentru ca in jur de 23:30 au venit 4 utilaje de dezapezire si au curatat toata bucata de strada din fata de la Inter Macedonia. In total au fost blocate 6 vagoane 2 LF, 1 CH-PPC si 3 V3A93.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Inca nu stiu ce rezultate au avut probele, dar daca totul a fost ok, linia 44 va fi facuta cu Bucur si Tatra solo de la 1 februarie. Daca nu, totul ramane la fel ca acum.

 


Go to page:  1  ... 166 167 168 169 170 171 172  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use