Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1337798 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 149 150 151 152 153 154 155  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

Revin la povestile mele cu soferii de la Alexandria care pe retragere merg cu firma stinsa sau pur si simplu, nici nu o mai modifica si o lasa pe traseul pe care a lucrat (exemplu: 268,668 sau 168-asa cum i-am vazut vineri la pranz pe 4323 si 4870 in zona Ghencea la ora 15, dar asta e o alta discutie).

Aseara, la ora 20, s-a repetat scenariul. 96 nu venea de aproximativ 10 minute, afara era frig, erau cam 4 grade. In statie erau 10 calatori care asteptau sa ia troleul pana spre statiile aflate pe Soseaua Antiaeriana. 427 si 453 nu-si permit "Luxul" de a circula in weekend, asa cum nici 438 nu o face.

Apare 4689, B 81 LAY cu soferul titular de la schimbul 2. Il vad de la distanta de langa benzinaria Petrom inainte de a coti dreapta pe Antiaeriana. Vazandu-l fara firma, am zis de data aceasta sa fac altfel: scot apartul foto (sa am dovada ca nu mint-poza nu a iesit cine stie ce din cauza luminii din zona) si scot si cardul sa-i arat ca trebuie sa opreasca pe retragere. Nicio reactie. A trecut glont pe langa mine si pe langa calatorii din statie care asteptau "ceva" care sa-i duca pentru 2-3 statii. Ma mir ca nu mi s-a aratat degetul din mijloc, asa cum a facut-o 4449, schimbul 2, acum vreo 2-3 saptamani.

Ideea e ca soferul respectiv sigur s-a retras de la capatul Valea Oltului (singurul tur de pe 302 s-a retras in urma cu cateva minute, adica la 19:50), iar doua autobuze de pe 168 se retrag in weekend dupa ora 21. In traseul de retragere are 22 de minute, timp arhisuficient sa ia si calatori  :!: , dar soferii se grabesc sa faca 15 minute pana la Non Stopul de la Tacerii si restul de minute pe care-l au sa-si ia bere si alte lucruri astfel incat sa ajunga la timp la autobaza.

M-am saturat ca in fiecare seara acest scenariu sa se repete pe Soseaua Antiaeriana. Sper ca cineva de "sus" sa citeasca acest mesaj si sa se ia masurile de riguare...desi eu nu am avut niciun succes...
4689.JPG (141.57 KB; downloaded 1804 times)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Robert24

Victor, ei au specificat clar ca pe retragere fac statii doar in cele comune cu traseul pe care au fost. In rest nu trebuie sa faca statii. Intrucat mesajele informative despre retragere au ramas aceleasi din perioada acelui experiment, pentru a nu 'dezinforma' cetateanul, multi soferi sau le inchid, sau scriu ratb sau orice alt lucru...

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

Robert24 wrote:
Victor, ei au specificat clar ca pe retragere fac statii doar in cele comune cu traseul pe care au fost. In rest nu trebuie sa faca statii. Intrucat mesajele informative despre retragere au ramas aceleasi din perioada acelui experiment, pentru a nu 'dezinforma' cetateanul, multi soferi sau le inchid, sau scriu ratb sau orice alt lucru...


Daca e asa cum spui tu, atunci de ce:
1) au statiile memorate pe Thoreb (cele de acces si retragere)
2) de ce timpii sunt calculati astfel incat sa ia calatori din toate statiile
3) de ce firma spune: "Acces la Valea Oltului.Efectueaza opriri pe arterele Antiaeriana, Bd. Ghencea, Prel Ghencea" (la fel si pentru retragere)?
4) de ce pe alte retrageri se iau calatori si pe alte nu ? Asta ar insemna sa nu mai ma urc in 41 cand are retragerea pana la Depoul Alexandriei?

Am abonament luna de luna. Vreau sa calatoresc si sa fiu respectat, nu sa stau in statii sa inghet de frig ca desteptii care fac programele pun 96 si 91 impreuna mereu ...

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Robert24

Asa cum stiti cu totii ETA si ETE fac fiecare ce au chef!
La punctele 1-3 raspunsurile sunt aceleasi: 'a fost un experiment. s-a terminat. nu s-a sinchisit nimeni sa le modifice'. La ETE situatia a fost si ramane aceeasi: se efectueaza opriri pe tot traseul pentru ca tramvaiul sau troleibuzul depinde de niste sarme si nu pot merge glont in depouri. La autobuze insa, situatia a revenit la cea dinainte de experiment.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

Omu' care sta in statie nu are de unde sa stie asta. Atata timp cat vede firma respectiva, automat el crede ca poate sa ia autobuzul respectiv. Avand in vedere "punctele" pe care ti le-am enumerat, raman la parerea mea si am sa mai aduc astfel de dovezi pana ceva se va schimba. Sunt soferi de la Alexandria care opresc in fiecare statie si iau calatori. Ei cum de pot sa faca asta si restul nu au cum? Si repet: au timp suficient!

Sa-ti mai dau un alt exemplu. Dupa orele 13 incep sa iasa autobuzele de acces catre Valea Oltului/Brincusi/Ghencea. La ora respectiva, pe 91/96 inca este parcul in afara orei de varf pentru ca dureaza pana vin troleibuzele de la Bujoreni. Calatorii stau in statii si nimeni nu ii ia (desi cred ca toti au bilet) macar pana la Piata 13 Septembrie (acolo unde: atentie: este coada mereu la ora aceea si autobuzele pierd pe acces cam 10-15 minute). De ce nu vin in intampinarea calatorilor si a nevoilor acestora? Dar e greu in Romania...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB 133 313

23 primeste in continuare chopere. Azie erau cel putin 4012 si 4027.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

133 313 wrote:
Chiar acum e blocaj la AFI. Activistii rosia spontana cotesc de pe Timisoara spre Apaca.


Acum inteleg de ce era coada pe Bulvardul Timisoarei intre Romancierilor si Plaza si de ce, la ora 18:20 era un 138 in statie la Drumul Taberei 35  :lol:

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB alchimistul

Victor, daca tu esti iritat (pe buna dreptate) ca unii nu opresc in statii pe traseul de retragere, eu ce sa mai zic de situatii in care soferii nu iau calatori pe traseul normal...Incidentul la care fac referire s-a petrecut sambata seara (tehnic vorbind era deja duminica, fiind trecut de miezul noptii) in statia Valea Argesului (sens Unirii) pe linia N122, la ora 0:11. Am asteptat inca de la 0:00 un N122 cu intentia de a schimba cu N121 la Petre Ispirescu - la ora 0:11 a trecut 4718 cu FIRMA STINSA si luminile din salon stinse, de asemenea. Putin i-a pasat de faptul ca i-am facut semn si am alergat cateva zeci de metri dupa el. Am mai asteptat cateva minute, gandindu-ma ca poate nu acela era autobuzul meu, insa nu a mai venit nimic.
As merge pana la desfacerea contractului de munca pentru acesti soferi sfidatori. Domnilor soferi, sunteti platiti pentru a transporta calatori, nu autobuze goale. Ce ati spune daca pentru fiecare incident de acest gen ati fi pusi pe tusa 1 luna de zile, bineinteles neplatita ? Intr-una din zilele acestea incerc sa depun o plangere scrisa direct la autobzaa Alexandria la adresa soferului de pe turul de 0:10 din noaptea de sambata spre duminica.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

alch3mist wrote:
Victor, daca tu esti iritat (pe buna dreptate) ca unii nu opresc in statii pe traseul de retragere, eu ce sa mai zic de situatii in care soferii nu iau calatori pe traseul normal...Incidentul la care fac referire s-a petrecut sambata seara (tehnic vorbind era deja duminica, fiind trecut de miezul noptii) in statia Valea Argesului (sens Unirii) pe linia N122, la ora 0:11. Am asteptat inca de la 0:00 un N122 cu intentia de a schimba cu N121 la Petre Ispirescu - la ora 0:11 a trecut 4718 cu FIRMA STINSA si luminile din salon stinse, de asemenea. Putin i-a pasat de faptul ca i-am facut semn si am alergat cateva zeci de metri dupa el. Am mai asteptat cateva minute, gandindu-ma ca poate nu acela era autobuzul meu, insa nu a mai venit nimic.
As merge pana la desfacerea contractului de munca pentru acesti soferi sfidatori. Domnilor soferi, sunteti platiti pentru a transporta calatori, nu autobuze goale. Ce ati spune daca pentru fiecare incident de acest gen ati fi pusi pe tusa 1 luna de zile, bineinteles neplatita ? Intr-una din zilele acestea incerc sa depun o plangere scrisa direct la autobzaa Alexandria la adresa soferului de pe turul de 0:10 din noaptea de sambata spre duminica.


Ca un sfat, trimite povestea la departamentul de sesizari la RATB, dar nu cred ca vei rezolva nimic pentru ca ...la Alexandria se cam musamalizeaza aproape toate incidentele...Cu soferul de pe 4718 sunt multe probleme(cel care circula noaptea pe N122). Nu e prima data cand face astfel de abateri...

In alta ordine de idei, sa va povestesc o alta situatie marca Autobaza Alexandria. Sambata(5 Octombrie 2013) a fost turat turul 2 pe linia 116 - 4313. Retragerea de la Gara Progresul spre Alexandria o avea la 23:15, iar la 23:17 era deja la intersectia Alexandriei cu Antiaeriana  :!:  :shock: . Cum de a ajuns in doua minute? Cum de a reusit sa se parcurga o distanta de retragere in 22 de minute ...in 2 minute?

Incep sa-mi schimb parerea despre Alexandriei...raman la parerea ca soferii de bun simt sunt la Militari si Floreasca...pe la celelalte autobaze, sub 10% sunt cei care respecta si te respecta pe tine ca si calator...

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Robert24

Parca nu stii ca la ultima cursa toti alearga... De la Progresul pana la Antiaeriana fara opriri si in viteza se fac vreo 12 minute.
Daca a ajuns cu 10 minute mai devreme la Progresul (ajung ei si in timpul zilei mai devreme din cauza timpilor largi...) cam ala e timpul cand e in acea intersectie.
Atata vreme cat programele nu vor fi respectate cu strictete si nu se va infiinta acel dispecerat central in care toate vehiculele sa fie monitorizate prin GPS, si in plus atata vreme cat mentalitatea nu se va schimba in RATB, aceste lucruri vor persista mult si bine!

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB alchimistul

Domnilor, daca vreau sa trimit o reclamatie pe mail, cunoasteti vreo adresa a cuiva din RATB cu simt de raspundere ?
In trecut am mai scris la info@ratb.ro si nu am primit niciun raspuns.
Mersi anticipat.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Chev Celios

Cei de la Autobaza Alexandria sunt tinuti in puf de conducere pentru ca acum cativa ani de zile cand s-a facut greva accea spontana la sediul regiei, ei au cam fost singura autobaza care au refuzat sa intre in garaj si treceau sfidator prin fata multimii. De atunci cei din regie le cam iarta toate tampeniile pe care le fac, mai ales unor anumiti soferi.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB crocodil

Referitor la marirea parcului de tramvaie,troleibuze si respectiv autobuze, anul acesta s-a facut la 1 octombrie dupa cum stiti! Problema consta in faptul ca aceasta asa zis marire de parc a fost facuta in bataie de joc.  De exemplu in toate liniile deservite de Dep.Militari s-au introdus doar cate un tur in fiecare linie. In linia 25 fata de programul de vara unde erau 16 ture (militari) +3 (giurgiu) acum sunt 17 ture (militari) + 3 (giurgiu). In concluzie o super marire de parc circulant. Cand sunt toate vagoanele sunt 9 minute interval fata de 10 asta vara. In anii anteriori marirea era considerabila 19 ture (militari) si 4 ture (giurgiu) de unde si intervalul de 6-7 minute fata de cel de 9-10 actual. Am intrebat pe cineva din cadrul Dep.Militari  si mi-a spus ca nu s-a putut realiza cresterea parcului cu mai multe vagoane datorita lipsei de piese de schimb si a acumulatorilor. (acesti acumulatori sunt mutati de pe un vagon pe altul )  Problema cresterii deficitare a parcului circulant se reflecta in statiile foarte aglomerate din intregul Bucuresti. Sper ca cei de la RATB sa poata imbunatatii aceasta situatie neplacuta. Sa nu ne trezim la anul cu o redeucere si mai mare de parc... (poate pe hartie nr tuturor vehiculelor este mai mare )

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

In urma cu cateva minute (aproximativ 16:15) am avut un incident cu un angajat tipic de RATB caruia, din punctul meu de vedere, i-as desface contractul de munca in secunda 1.

Eram in zona Basarab, coboram treptele de la statia intermodala si am Tatra 3308. Inainte ca doamna sa intre in zona destinata opririi, aceasta a a inceput sa dea tone de claxoane (sa polueze fonic grav zona) pentru ca nu a avea loc sa intre. In statie, soferul de pe 4755 (linia 162) abia a ajuns la capat si nu avea unde sa opreasca din cauza autobuzelor de pe linia 133. Atunci aceasta a inceput sa urle, sa tipe, sa claxoneze de parca strada ar fi fost ai ei desi soferul incerca sa-i explice ca nu are unde sa se duca.

Dupa acest circ de inceput, am vazut ca usa tramvaiului a fost lasata deschisa asa ca am decis sa urc in tramvai. Ea s-a dus sa stampileze foaia. 5 minute a durat acest "proces" (din cate stiu, tramvaiele liniei 35 stationeaza la Basarab cam 2-3 minute). In tot acest timp, ea si-a lasat usa deschisa la cabina, la tramvai, deci putea oricand cineva sa-i "fure" tramvaiul. Cand a venit, m-a gasit in tramvai si atentie: a inceput sa urle ca o isterica ca de ce m-am urcat, ca daca i-am furat din cabina. Eu, calm, am zis sa nu ma enervez (desi stiam ca poate nu aveam voie sa ma urc). I-am spus: "Doamna, de ce ridicati tonul la mine?". Ea a continuat pe ideea ca i-am furat ca vrea sa cheme politia. I-am zis: "Doamna , m-am urcat in tramvai pentru ca usa era deschisa si nu am eu fata de om care sa fure. Serios, dar va rog lasati tonul mai moale si poate o sa cobor."
Ea: " Bine. Nu plecam nicaieri. Aici ramanem ca oricum sunt platita pana diseara".
Eu i-am repetat ca am gasit usa deschisa si ca voi cobori daca nu va mai ridica tonul la mine (urat din partea unui angajat RATB sa tipe si sa urle la un calator care avea legitimatie de calatorie platita ). Ce imagine are REGIA? Intr-un final am coborat, am cedat eu primul ca sa nu-mi iau apoi injuraturi de la calatorii din statie.

Apoi, ce a urmat: a trecut pe rosu la semaforul de dupa statia "Calea Giulesti" si rosu la Pod Grozavesti unde era sa si calce doi studenti...

In concluzie, cat va mai dura ca acesti angajati sa mai lucreze pentru calatori? Cat va mai dura acest tupeu si modul de cartier de a dialoga?E greu sa-i explici omului cu calm si sa nu-l ameninti cu Politia, cu bataia si asa mai departe?

Precizez ca doamna se afla astazi 14 Octombire 2013 la schimbul 2 pe tramvaiul 3308 de la Depoul Militari, turul 4.
DSC_3004 - Copy.JPG (173.86 KB; downloaded 1878 times)

 


Go to page:  1  ... 149 150 151 152 153 154 155  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421222 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use