Forum părinte: Totul despre București

Subiect: Sectorul 6

564 mesaje, 130571 vizualizări.

Mergi la pagina:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41

📖 Opțiuni paginare
  • Autor: alch3mist
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 6 alch3mist

Nu stiu daca s-a scris, insa eu recent am descoperit ca Drumul la Chiajna, fost drum de pamant, ce leaga Giulesti Sarbi (Rasadnitei) de Chiajna a fost asfaltat integral. In sfarsit, dupa multi, multi ani, cartierul acesta nu mai este o “fundatura”. Mi s-ar parea inspirat ca linia (R)434 sa fie acum prelungita din Chiajna la Cartier 16 Februarie ori macar Giulesti Sarbi. Sau, de ce nu, 163 sau 162 sa fie prelungite la Chiajna, pe modelul lui 135

• Autor: Gabi23
  • Site Admin
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 6 Gabi23

Drumul respectiv e o improvizație mai mult a celor din Chiajna, care nu permite traficul de mare tonaj. Acolo trebuie și se poate face un drum în adevăratul sens al cuvântului și după mai vorbim de trasee de transport public de călători. Iar pentru locuitorii cartierului Giulești este văzut în contextul actual care o mare problemă deoarece a generat foarte mult trafic pe Calea Giulești...  

• Autor: alch3mist
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 6 alch3mist

Mi-am imaginat, intr-un fel, ca este facut “la repezeala”, inainte de alegeri, asfaltul fiind inca “la negru” si impecabil. E clar ca vor exista nemultumiti de traficul suplimentar generat, insa orice astfel de drum deschide perspective de investitii si dezvoltare. Nu stiam ca nu e construit pentru tonaj mare, dar zau ca a fost o surpriza placuta. Astept si in sectorul 5 o varianta “cinstita“ de a lega soseaua Salaj la modul serios de soseaua Magurele

• Autor: Mircea G
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 6 Mircea G

alch3mist a scris:
......Astept si in sectorul 5 o varianta “cinstita“ de a lega soseaua Salaj la modul serios de soseaua Magurele

Ai ceva informatii ???
Sos Salaj apare in planuri , latita la 4 benzi, ceva de vis ...in realitate vai mama ei , iar in practica a devenit impracticabila din cauza zecilor de blocuri construite , care au adus un trafic infernal .
Daca nu se face inelul din Dr Taberei / Giurgiului , este jale mare in zona .

• Autor: CiprianTRB
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 6 CiprianTRB

alch3mist a scris:
Nu stiu daca s-a scris, insa eu recent am descoperit ca Drumul la Chiajna, fost drum de pamant, ce leaga Giulesti Sarbi (Rasadnitei) de Chiajna a fost asfaltat integral. In sfarsit, dupa multi, multi ani, cartierul acesta nu mai este o “fundatura”. Mi s-ar parea inspirat ca linia (R)434 sa fie acum prelungita din Chiajna la Cartier 16 Februarie ori macar Giulesti Sarbi. Sau, de ce nu, 163 sau 162 sa fie prelungite la Chiajna, pe modelul lui 135

Fostul "City Manager" din Chiajna spunea prin primavara ca se are în vedere infiintarea unei linii de autobuz Giulesti-DC21-Gara Chiajna-Chiajna.
Daca R434 ar fi "prelungit", o parte din Chiajna ar ramane fara transport in comun.

Mergi la pagina:  1  ... 35 36 37 38 39 40 41

📖 Opțiuni paginare
Prima pagină  • 
Forum părinte: Totul despre București  • 
Alege destinația

© 2009 - 2020 Asociația „Metrou Ușor”

Termenele și condițiile de utilizare

Întrebări frecvente - ghid de utilizare