Forum părinte: Tramvaie STB

Subiect: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri

289 mesaje, 44482 vizualizări.
⚠  Reguli forum

Mergi la pagina:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21

📖 Opțiuni paginare
  • Autor: PTMZ
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

Întâi să se semneze contractul, poate vedem atunci 100% sigur cum ar arăta varianta VFU.

• Autor: Linia 43
  • Membru înregistrat
  • Scris:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Linia 43

A trecut aproape o luna si jumatate de cand VFU Electroputere a castigat licitatia,contestatii nu au fost ,nu e cam ciudat ca inca nu s-a anuntat semnarea contractului?

• Membru Silver
  • Scris:
  •  

Nu, suntem în campanie. Firea ar avea o lovitură pozitivă de imagine cu atribuirea ambelor contracte pentru tramvaie noi unor firme românești. Cu atât mai mult dacă le-ar atribui în aceeași zi. Numai că, dacă se vrea așa ceva, ar trebui să aștepte să treacă termenul legal pentru contestații la cealaltă licitație.

• Autor: CiprianTRB
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri CiprianTRB

De unde știi ca termenul legal nu a trecut deja? Știm foarte bine ca SEAP-ul e mereu întârziat(vezi licitația pentru hibride).

• Membru Silver
  • Scris:
  •  

Pentru că termenul legal se măsoară de la publicarea raportului de atribuire în E-licitație, ce este marcată prin trecerea la rubrica de deliberare a datei și orei selectării câștigătorului.

• Autor: CiprianTRB
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri CiprianTRB

La licitația de autobuze hibrid contractul a fost semnat pe 12 August, iar în SEAP câștigătorul a fost selectat abia pe 26 August. De unde știm ca nu se întâmpla același lucru și la licitația pentru 100 tramvaie de 36 metri?

• Membru Silver
  • Scris:
  •  

Acolo ce s-a întâmplat cu atribuirea contractului nu mi-e clar și nu mi se pare în regulă, în sensul că legea prevede că trebuie să se aștepte 10 zile pentru contestații (Art. 8 alin (1), lit. a) din L nr. 101/2016) după deliberare. Or ei au făcut selecția pe 26 și atribuirea pe 27. Poate ne lămurește cineva mai specializat în domeniu cum au reușit să se deruleze astfel evenimentele acolo (semnare contract pe 12 - selecție pe 26 - atribuire ziua următoare).

La troleibuze, însă, selecția a fost pe 1 noiembrie, chiar dacă avizul financiar venise în august. Pe 8 a depus Solaris contestație. Deci lucrurile au decurs normal și legal din punct de vedere al termenelor, ceea ce îmi sugerează faptul că la fel ar trebui să se întâmple aici. Mai ales că au fost ceva probleme aici, nu cred că mai vor și altele de ordin legal pe cap, mai ales în pragul alegerilor. Prin "aici" mă refer, firește, la licitația pentru tramvaiele lungi.

• Autor: Linia 43
  • Membru înregistrat
  • Scris:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Linia 43

A disparut complet in ceata licitatia aceasta?

Castigatorul a fost numit fix acum doua luni .Nu contestatii . A trecut si campania electorala ,nu s-a semnat nici un contract sau,macar invitatie pentru semnare.
Si mi se pare ciudata si linistea dinspre VFU Electroputere ,nu a incercat sa grabeasca semnarea contractului ,nu s-a laudat in presa ca a castigat ,nu mai vorbesc sa spuna si cu ce a castigat.

• Autor: orex
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri orex

Daca aici vedem doar atat e trist ca STB-ul a muscat la chiftea!

• Autor: George
  • Membru Gold
  • Scris:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri George

Oricum ideea de a cumpara ieftinaciuni de 18 m in loc sa luam tramvaie lungi de 27 m si peste mi se pare jalnica.
Suntem prea saraci pt asemenea improvizatii.

Mergi la pagina:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21

📖 Opțiuni paginare
Prima pagină  • 
Forum părinte: Tramvaie STB  • 
Alege destinația

© 2009 - 2020 Asociația „Metrou Ușor”

Termenele și condițiile de utilizare

Întrebări frecvente - ghid de utilizare