Forum părinte: Totul despre București

Subiect: Sectorul 1

337 mesaje, 83959 vizualizări.

Mergi la pagina:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25

📖 Opțiuni paginare
  • Autor: catalinm
  • Membru înregistrat
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 catalinm

URANUS a scris:
Initial aveau in plan un mall dar au renuntat si vor construi blocuri (Afi City). Probabil proiectul a intrat in faza a doua.

Confirm, sunt construite doar 2 blocuri, proiectul continua. Din pacate proiectul agreseaza la propriu o zona protejata, Bazilescu, printre putine ramase cu o densitate decenta a populatiei.

• Membru înregistrat
  • Scris:
  •  

abc_XC a scris:
Pe pagina de Facebook ADP Sector 1 a aparut urmatoarea informatie: https://www.facebook.com/adpsector1/posts/2702685719965493
Continuă programul de introducere a sensurilor unice pe străzile secundare din Sectorul 1

Ideea este foarte buna, as spune de bun simt, dar trebuia sa inceapa cu strazile unde sunt blocaje, mai ales cele din zona pietei 16 februarie (Almas, Munteniei) unde continua sa fie dublu sens desi exista o singura banda disponibila pentru deplasare, restul e parcare, mai ales in zona pietei. Am trimis sesizare la ADP, astept (cu interes) raspuns.

• Autor: cris_m
  • Moderator forum
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 cris_m

De la moderator:
@catalinm, pe viitor acorda te rog putin mai multa atentie redactarii mesajelor tale! Conform regulamentului, nu sunt permise prescurtarile de tip chat!

• Membru înregistrat
  • Scris:
  •  

Lacurile din sectorul 1 au un potential imens (urbanistic, comercial) dar din pacate este nefolosit. In afara de Herastrau restul sunt neamenajate, chiar focare de infectie (chiar si Floreasca). Oare cum ar arata aceste lacuri amenajate, cu promenade, piste de biciclete, hidrobiciclete, vaporase, etc. Exista vreun proiect in aceasta directie?

• Autor: argos
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 argos

Acum ceva timp, erau cisterne care udau arborii de prin sector. De ceva timp (vreo 3-4 ani), am observat ca se planteaza destul de mult (tei, platan, etc), dar arborii sunt lasati sa moara: nu sunt udati macar o data in aceste zile toride. Cel putin pe strazile de langa mine cam 80% s-au uscat (neudati). Am facut o sesizare pe site, dar nu cred ca ajuta cu ceva.
Spalare de bani.

• Autor: aztec
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

• Autor: ByOnu
  • Membru Gold
  • Scris:
  •  

Re: Spitalul Metropolitan ByOnu

Dupa cateva saptamani, raul e deja facut. Ai zice ca CNA a asteptat voit parca.

• Autor: alexm
  • Membru înregistrat
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 alexm

Iar se joaca cu sensurile unice in Bucurestii Noi

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ ... -1368922

"Circulația rutieră se va desfășura în sens unic pe 22 de artere secundare din zona cuprinsă între Șoseaua Chitilei, Bulevardul Bucureștii Noi, Bulevardul Laminorului și Strada Constantin Godeanu. Măsura se aplică de miercuri.

Potrivit unui comunicat al Brigăzii Rutiere București, modificările au fost avizate de Comisia tehnică de circulație din cadrul Primăriei Capitalei.

Astfel, începând cu data de 16 septembrie 2020, circulația rutieră va fi organizată în sens unic pe 22 de artere secundare din zona cuprinsă între Șoseaua Chitilei, Bulevardul Bucureștii Noi, Bulevardul Laminorului și Strada Constantin Godeanu, sector 1, după cum urmează:

- Strada Petru și Pavel, dinspre Șoseaua Chitilei spre Bulevardul Laminorului;

- Strada Sălăjeni, dinspre Bulevardul Laminorului spre Șoseaua Chitilei;

- Strada Hotin, dinspre Șoseaua Chitilei spre Bulevardul Laminorului;

- Strada Propășirii, dinspre Bulevardul Laminorului spre Șoseaua Chitilei;

- Strada Bauxitei, dinspre strada Doamna Stanca spre Bulevardul Laminorului;

- Strada Golovița, dinspre Bulevardul Laminorului spre Strada Doamna Stanca;

- Strada Aeromodelului, dinspre Strada 16 Februarie spre Bulevardul Laminorului;

- Strada Producției, dinspre Strada Oașului spre Strada Acetilenei;

- Strada Dârza, dinspre Strada Acetilenei spre Strada Oașului;

- Strada Balsamului, dinspre Strada Acetilenei spre Strada Oașului;

- Strada Grohotișului, dinspre Strada Oașului spre Strada Acetilenei;

- Strada Cotești, dinspre Bulevardul Bucureștii Noi spre Strada Oașului;

- Strada Retortei, dinspre Strada Oașului spre Bulevardul Bucureștii Noi;

- Strada Cricovului, dinspre Bulevardul Bucureștii Noi spre Strada Oașului;

- Strada Floare de Crâng, dinspre Strada Cricovului spre Bulevardul Bucureștii Noi;

- Strada Trușești, (tronson cuprins între Strada Sfântul Gheorghe și Strada Constantin Godeanu) dinspre Strada Sfântul Gheorghe spre Strada Constantin Godeanu;

- Strada Vacanței, dinspre Strada Acetilenei spre Strada Sfântul Gheorghe;

- Strada Duioșiei, dinspre Strada Sfântul Gheorghe spre Strada Acetilenei;

- Strada Malu Mare, dinspre Strada Acetilenei spre Strada Sfântul Gheorghe;

- Strada Betonierei, dinspre Strada Plaurului spre Strada Acetilenei;

- Strada Găliceni, dinspre Strada Sfântul Gheorghe spre Strada Acetilenei;

- Strada Podului, dinspre Strada Nazarcea spre Strada Constantin Godeanu."

• Membru Gold
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 ByOnu

Clotilde a fost la sediul Companiei de Investitii a Sectorului 1, dupa ce initial nu a gasit pe nimeni la munca, iar toate usile erau inchise.

40+ de angajati intr-un spatiu modern de birouri care taie frunze la caini de doi ani de zile. Punctele cheie din ceea ce a descoperit noul primar:

1. adresa companiei a fost greu de gasit, fiind afisata doar pe site-ul registrului comertului.
2. la sediu, usile sunt inchise - practic, intra doar angajatii. Pe usa / usile de la intrare nu scria ce companie isi desfasoara activitatea acolo. Nu era afisata nicio modalitate de contact pe usa sau un program.
3. compania a lansat licitatia pentru un studiu de fezabilitate pentru deja-faimosul spital de urgenta din Sectorul 1 (cel de la Straulesti). Buget? 30k euro. Decent cred. Tot compania si-a facut publicitate pe televiziuni mari si site-uri obscure, spunand ca ei construiesc sau au construit spitalul respectiv. A venit CNA si a interzis reclama motivand ca este o minciuna. Buget? 300k euro... de 10x mai mult decat SF pentru construirea spitalului. FIX ZERO return pentru cetateni in urma celor 300k euro cheltuiti.
4. site-ul companiei se realizeaza in-house cu < it-stii > proprii. De un an de zile de cand au cumparat domeniul, site-ul e < in constructie >. O munca care in mod normal ar putea fi realizata in maximum o saptamana. 2-3 zile in mod normal.

Vorba zilei:

Clotilte: < ati facut reclama unui spital care nu exista cu 300k euro >
Directoarea cu fițe: < de voi depinde daca va exista spitalul >.

• Autor: andrei11
  • Moderator forum
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 andrei11

https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId
Contraargumente
Ca să nu se spună că nu există opoziție.

• Membru Gold
  • Scris:
  •  

Dar de aia 300.000 euro dati de Tudorache pe apa sambetei ai ceva de zis?

• Autor: andrei11
  • Moderator forum
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 andrei11

Mie nu-mi place  Clotilde Armand. Ai ceva împotrivă sau trebuie să fim toți în   unanimitate ?
Evident că respect deciziile luate la nivel de Primărie, dar nu-mi place persoana.
Cum ție nu-ți place Băluță, ai spus-o astăzi cu subiect și predicat.

• Autor: subway guru
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 subway guru

Mie nu-mi placea Florea dar cu Piedone am cazut din lac in putz , fiecare cu antipaticii lui!

• Membru Gold
  • Scris:
  •  

andrei11 a scris:
Mie nu-mi place  Clotilde Armand. Ai ceva împotrivă sau trebuie să fim toți în   unanimitate ?
Evident că respect deciziile luate la nivel de Primărie, dar nu-mi place persoana.
Cum ție nu-ți place Băluță, ai spus-o astăzi cu subiect și predicat.

Dar nu zic nimic de persoana, te intreb doar de aia 300.000 euro dati pe publicitate mincinoasa, atat. Vreau sa vad daca esti sau nu de acord cu asta.

Mergi la pagina:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25

📖 Opțiuni paginare
Prima pagină  • 
Forum părinte: Totul despre București  • 
Alege destinația

© 2009 - 2020 Asociația „Metrou Ușor”

Termenele și condițiile de utilizare

Întrebări frecvente - ghid de utilizare