Forum părinte: Totul despre București

Subiect: Sectorul 1

337 mesaje, 84258 vizualizări.

Mergi la pagina:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25

📖 Opțiuni paginare
  • Autor: Albert
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 Albert

Uite ce ma deranjează. Si ma mai deranjează faptul ca primăriile de sector se baga sa amenajeze artere care sunt in administrarea PMB.
4EA3D89E-902F-44B6-9A48-61F0F6D1B27B.jpeg (156.21 KB; descărcat de 2828 ori)
197F5667-55EC-47D7-AD31-528C61BE2BA9.jpeg (103.29 KB; descărcat de 2827 ori)
405A0863-DCFC-4F96-9402-FD727A17FA8E.jpeg (105.12 KB; descărcat de 2827 ori)

• Autor: Valentin
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 Valentin

Hai sa facem diferenta intre nebunia aia si clopotele (la care m-am referit)/ stalpii de granit. Tu imi arati cu totul altceva decat ceea ce am zis.

Eu despre astea vorbesc:

(poza preluata de la S6)

• Autor: Albert
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 Albert

Cu stâlpii din granit sunt total de acord. Chiar nu suport mașinile parcate pe trotuar. Eu am o problema cu implementarea soluției. Pe Iuliu Maniu ( poza ta acolo e făcută) s-a implementat extrem de prost. S-au reabilitat doar trotuarele, carosabilul nu, in unele locuri s-au micșorat trotuarele, dar nu au mutat și stâlpii de troleibuz și au rămas in afara trotuarului. Arată hidos. Si asta pentru ca primăriile de sector nu pot interveni pe rețeaua STB, doar PMB poate. O alta implementare proasta e pe Vasile Milea, unde PS6 s-a apucat de reabilitarea trotuarelor, dar in scurt timp PMB se va apuca de marea modernizare. Sunt bani prăpădiți.

• Autor: Adrian Rosca
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 Adrian Rosca

Adrian Rosca a scris:
asta primavara au lucrat la refacerea spatiilor verzi de pe sos. Chitilei, intre vama Chitila (DB Schenker) si fostul magazin Baumax. S-au chinuit cateva luni la spatiile astea verzi si in final chiar aratau ca lumea. Doar ca dupa ce au terminat, si-au amintit ca nu exista trotuar, asa ca au decopertat, iar zilele trecute au si betonat trotuarul pe sensul de intrare in oras.

Au asfaltat in sfarsit trotuarul de pe sos. Chitilei care fusese betonat anul trecut.

• Autor: Puss in Boots
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 Puss in Boots

@Albert, banii nu sunt niciodata prapaditi. Ei sunt papati de cine trebuie si cand trebuie.

• Autor: TibiV
  • Membru Gold
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 TibiV

De la un benzinar...

mihaimai a scris:
L-am observat in poarta de intrare in curtea mica de la spitalul Filantropia spre Iacob Felix, adica aici:
https://goo.gl/maps/fhA1KhL7azFtDiQh7
Parcare sub si supra terana S+P+6E

• Autor: Valentin
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 Valentin

Trist. Parcare noua de 6 etaje vis-a-vis de institutul de hematologie, centru important pentru transfuzii care arata.. cum arata.
De ce nu fac mai multe etaje subterane (functie de teren) si la suprafata (nu e musai de la parter) sa construiasca o cladire utilizabila?

• Autor: ByOnu
  • Membru Gold
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 ByOnu

Pai trimite-ti punctul de vedere la PMB. Chiar te incurajez sa faci asta. :yes:

• Autor: abc_XC
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 abc_XC

Avand in vedere scandalul creat in jurul problemelor de mediu la nivelul intregului oras, ma intreb, oare cum este posibil sa transformi un teren din mijlocul orasului (inconjurat de case, blocuri, magazine) in depozit de pamant si alte minuni? Avem o sursa de praf la fiecare adiere de vant.
Se intampla in sectorul 1, pe bulevardul Bucurestii Noi, pe terenul fostei fabrici de textile Dacia, langa statia de metrou Jiului. :headbash:
Textile Dacia.jpg (184.26 KB; descărcat de 2325 ori)

Dacia.jpg (179.59 KB; descărcat de 2325 ori)

• Autor: Chev Celios
  • Membru Bronze
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 Chev Celios

Cred ca are legatura cu asta:
https://www.profit.ro/povesti-cu-profit ... a-19187601

• Membru Silver
  • Scris:
  •  

Muntele de pamant a fost adus de la fosta fabrica de paine Pajura, amplasata pe strada Jiului, unde a demarat un alt santier. Pe terenul fostei fabrici Textile Dacia nu a inceput vreun santier, e folosit strict ca depozit de pamant.

• Autor: URANUS
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 URANUS

http://www.b365.ro/mobi/primarul-tudora ... 62282.html

Primarul Tudorache cere Gărzii de Mediu să ÎNCHIDĂ depozitul de deşeuri al Iridex Group

Primarul Sectorului 1, Dan Tudorache, solicită Gărzii Naţionale de Mediu să dispună încetarea activităţii depozitului de deşeuri operat de Iridex Group. 

Potrivit unui comunicat de presă al Primăriei Sectorului 1, începând de luni, s-au împlinit condiţiile de încetare enunţate în autorizaţia integrată de mediu ce-i permitea funcţionarea.

Într-o scrisoare transmisă marţi, Tudorache solicită Gărzii Naţionale de Mediu să dispună încetarea activităţii depozitului de deşeuri situat pe Strada Drumul Poiana Trestiei nr.17-27 din Sectorul 1 al Capitalei şi administrat de Iridex Group.

El susţine că s-a atins capacitatea de depozitare (4.500.000 mc) şi s-a împlinit termenul până la care activitatea de depozitare este permisă (21 martie 2020).

"Solicit conducerii Gărzii Naţionale de Mediu să dispună de urgenţă încetarea activităţii acestui depozit de deşeuri care otrăveşte de ani buni aerul Capitalei. Conform Autorizaţiei Integrate de Mediu ce-i permitea funcţionarea, activitatea ce face obiectul acestei autorizaţii se poate desfăşura până la împlinirea oricăreia din cele două condiţii. Ori, în prezent, s-au împlinit ambele condiţii pentru stoparea funcţionării acestui depozit, iar continuarea activităţii acestuia este, cu atât mai mult, în afara legii", a declarat Dan Tudorache.

Potrivit Primăriei Sectorului 1, din expertiza topografică administrată în dosarul nr.15248/3/2018, despre care conducerea Gărzii Naţionale de Mediu are cunoştinţă, a reieşit că încă de pe 25 iulie 2019 capacitatea maximă de depozitare era depăşită cu 450.000 mc. Totodată, şi a doua condiţie la a cărei împlinire activitatea depozitului de deşeuri încetează, a intrat în vigoare pe 23 martie 2020, când Consiliul General al Municipiului Bucureşti a hotărât să nu mai prelungească contractul nr.955/11.03.1999, care a stat la baza emiterii Autorizaţiei Integrate de Mediu nr.15/14.02.2018, menţionează sursa citată.

"În această situaţie, edilul Dan Tudorache consideră că devin incidente prevederile art.15 alin. 2 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 195/2005, conform cu care Iridex ar fi trebuit să notifice Agenţia pentru Protecţia Mediului Bucureşti, cu privire la modificarea condiţiilor care au stat la baza actului de reglementare reprezentat de Autorizaţia Integrată de Mediu amintită mai sus şi să înceteze activitatea până la revizuirea autorizaţiei integrate de mediu. Neîndeplinirea acestor obligaţii constituie contravenţie, potrivit art. 96, alin. 3, pct.1, 11 şi 12 din actul normativ menţionat anterior", explică Primăria Sectorului 1.

Primarul Dan Tudorache informează conducerea Gărzii Naţionale de Mediu că administraţia locală a Sectorului 1 nu va încheia un contract de depozitare cu Iridex Grup.

"Orice altă atitudine sau acţiune ar reprezenta o încălcare a legii, cu consecinţe de natură civilă şi penală. În plus, atât timp cât voi fi primarul Sectorului 1, sănătatea populaţiei este nediscutabilă şi nenegociabilă", a transmis Dan Tudorache.

• Membru Silver
  • Scris:
  •  

Bucurestiul are 3 gropi de gunoi, la Glina (care inteleg ca momentan e inchisa) la Chiajna si Vidra. Daca se inchide la Chiajna ( aceleasi probleme sunt si la Vidra) ce vom face cu gunoiul din Bucuresti?
Cred ca normal ar fi fost sa se ia niste masuri graduale, sa se incurajeze reciclarea, sa se ofere alternative la depozitarea deseurilor (incineratorul promis langa CET Progresul) si la final, gropile de gunoi ar fi disparut natural, din lipsa de clienti. Daca inchidem gropile de gunoi, in lipsa unor alternative de depozitare a deseurilor, singurul lucru pe care il putem face este o criza a deseurilor. Momentan nu am vazut o strategie pentru managementul deseurilor dupa inchidere, mi se pare doar ca rostogolim problema si mutam gunoiul mai departe de Sectorul 1.

• Autor: Cristi N
  • Membru Silver
  • Scris:
  •  

Re: Sectorul 1 Cristi N

Poate chiar ar trebui sa avem o criza serioasa a deseurilor daca altfel nu merge. Nu mi se pare normal sa trebuiasca sa te rogi de firma de salubritate sa vina sa ia fractia reciclabila si sa nu il puna la un loc cu cel menajer.

Mergi la pagina:  1  ... 19 20 21 22 23 24 25

📖 Opțiuni paginare
Prima pagină  • 
Forum părinte: Totul despre București  • 
Alege destinația

© 2009 - 2020 Asociația „Metrou Ușor”

Termenele și condițiile de utilizare

Întrebări frecvente - ghid de utilizare