Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor (2010)

281 posts, 58381 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 21
 
 

📖 Pagination options
  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor plouis

mihai_atanasiu wrote:
Si eu trec pe acolo zilnic pe trootuar cu bicicleta;
sub stratul de piatra cubica este beton de 25 cm; am intrebat astazi pe un lucrator;


ooo, perfect. inseamna ca nu e nevoie sa escaveze si vor asfalta mult mai repede  :)

si ca o invatatura de minte, iaca si dovada. nu poti pune piatra cubica care sa reziste traficului intens sub nici o forma. ca mai ziceau unii ca sa se pastreze bolovanii dar cu beton pe dedesubt. iaca dovada, nu tine.  :mrgreen:

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Nightwolf

Era de asteptat sa fie acolo beton ... daca va aduceti aminte la unele manifestatii de 1 decembrie Ctin. Prezan era folosit pentru parcarea tancurilor si TAB-urilor ... daca nu era beton acolo nu tinea toata infrastructura atata greutate ...

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor telvanni

plouis wrote:
iaca dovada, nu tine.

pai normal ca nu tine...daca piatra efectiv a fost pusa pe nisip. Singurul loc unde stiu sigur ca s-a pus pe shapa (amestec de nisip cu ciment si apa) este la terminalul Sf Gheorghe, il cunosc pe inginerul care a condus lucrarea si stiu cum s-a lucrat.

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Mrs

Pe Bd. Aviatorilor s-a sapat aprox. 1-1.2m pentru fundatie. Echipele de muncitor se misca bine, deja in aceasta dimineata doua utilaje tasau o mixtura de pamant cu nisip (din ce am observat)

In schimb, pe Bd. Prezan se pare ca se vor apuca de asfaltat direct pe vechea fundatie de ciment. ;)

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor telvanni

Daca e suficient de rezistenta fundatia de beton...nu au niciun motiv s-o inlocuiasca.

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor adn2377

Betonul de acolo e pus prin 1998, cand au dat la o parte toata piatra cubica si au turnat fundatia respectiva.

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Serban

Pe Beijing se mai toarna inca un strat de asfalt....o sa fie al 4 lea :D

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor mihai_atanasiu

Da, azi pe la 9:20 cind am trecut pe trotuar inca mai maturau betonul; si in capatul dinspre CdG tocmai adusesera
masina de asfaltat cu platforma; cred ca diseara cind trec o sa vad deja primul strat de asfalt;
se misca destul de bine; poate pina luni se pune primul strat de asfalt si o sa dea drumul la masini;

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Grigore

Betonul de pe Prezan exista din 1991. A fost prima lucrare majora de refacere a infrastructurii rutiere, dupa 1989. Atunci s-a scos piatra si s-a facut fundatie. La vremea respectiva am crezut ca se va incepe un proces amplu de refacere a strazilor din Bucuresti, care erau cumplite in anii '90. N-a fost insa asa, abia prin '94 s-a refacut fostul 6 Martie, actual Regina Elisabeta.

Revenind la Prezan, gratie fundatiei de beton existente, s-a terminat asfaltarea pe sensul Charles de Gaulle - Arcul de Triumf, iar de ieri s-a dat drumul la trafic pe portiunea noua. Banuiesc ca de maine inchid si sensul invers, ceea ce inseamna ca la sfarsitul saptamanii viitoare Prezan va fi gata. Laudabil, pentru ca traficul a fost complet gatuit de aceasta lucrare. Acele asa-zise 3 benzi de trafic au fost de fapt doua (cate una pe fiecare sens). Iar semafoarele, desi chipurile "inteligente" - asadar controlabile software - nu au avut timpii ajustati conform lucrarii. Au rezultat un blocaj continuu intre 7 dimineata si 11 seara, autobuzele facand 10-15' de la Arcul de Triumf pana la iesirea din Charles de Gaulle.

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Nightwolf

Am trecut in seara asta pe ambele bulevarde ... Aviatorilor/Beijing este gata in proportie de 95%, raman finisajele si marcajele si totul va fi complet ... in schimb nu-mi place giratia aia neam! Cand vi dinspre ambasada China e o sucesiune de curbe ff ciudata care .... nici nu vreau sa ma gandesc ce o sa nasca :)

In schimb e bine ca au protejat cat de cat virajele catre stanga necontrolate prin acele spatii verzi...

In partea astalalta pe Aviatorilor mai aveau de decopertat o portiune cam de 30m pana la statuie si se pot apuca de fundatie ... estimez lucrarile la aprox. 1 luna cam cat au durat si pe partea ailalta.

Prezanul daca isi pun mintea intr-o saptamana il dau gata ... totul e sa vrea!

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Mrs

Confirm cu Prezan; astazi pe sensul spre Arcul de Triumf am ciruculat pe asfalt nou-noutz  ;)
Se lucreaza intens la sensul spre CdG (deja era decopertata o buna parte de la Arc spre casele RAPPS). Totusi, cred ca se va mai lucra apoi pe ambele sensuri (ceva borduri, unele guri de canal neajustate etc)

Dr. Oetker, danke schon!

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor mihai_atanasiu

s-a circulat foarte greu saptamina trecuta pe Prezan;
totusi daca lucrarile se desfasoare in ritm alert e mai usor de suportat;
cel putin pe Prezan, pe unde trec zilnic se vedea ca lucrarile inainteaza;

 


Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor telvanni

Pe Mircea Eliade se lucreaza de zor atat la asfaltare cat si la borduri si trotuare. Au ajuns cu lucrarile pana la intersectia cu Radu Beller. Am observat ca pe Aviatorilor ( de la Charles de Gaulle spre Nordului) pe breteau din dreapta nu s-a facut nimic (e tot piatra cubica care arata ca vai de ea) Nu intra si aia in "schimbare"? Sau macar bretelele astea le putea reface dar cu piatra cubica...asa in memoriam.

 


  • Mrs
  • Posted:
  •  

Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor Mrs

Atat pe Aviatorilor cat si pe Prezan se lucreaza in ritm alert (mai ales dimineata, caldura isi spune cuvantul spre pranz).
O sigura  :o : de ce se scot bordurile trotuarului pe sensul CdG-Arc ( pista de biciclete este inutilizabila)?

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2325 forum members have written 424296 posts in 5282 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use