Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)

 

Topic: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti

1154 posts, 319218 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 83
 
 

📖 Pagination options
Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dominatrix

Tavi wrote:
http://www.romanialibera.ro/bani-afaceri/economie/scandalos-nu-au-terminat-autostrada-dar-au-luat-banii-223102.html
Partea interesanta e ca aceleasi firme mizerabile au castigat diferite loturi din coridorul IV. De aici se vede ca in MT sunt fie idioti, fie rau-voitori. Sau o combinatie intre cele 2. E la mintea cocosului ca nu reziliezi contractul cu o firma pentru ca nu-si face treaba dar ii dai alte contracte pe care cu siguranta nu le va indeplini. Acum m-am linistit, inseamna ca si pe tronsoanele noi -licitate aceste firme o sa se dea putin cu matura pe pamant apoi se va gasi cineva sa rezilieze contractele, evident nu inainte de a incasa o buna parte din fondurile alocate.

Dar nu e problema: poporul plateste. Sau cum zicea Ana Pauker mai plastic in 1949:
Bogatia exploatatorilor nostri este saracia noastra: cu cat saracim noi, cei multi, poporul muncitor, cu atat se imbogatesc si se ingrasa ei, burghezia, bancherimea, mosierimea si cu chiaburimea exploatatoare!
:twisted:  :twisted:

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

http://laurentiupintoi.wordpress.com/2011/05/03/autostrada-bucuresti-ploiesti/
Ca si comentariu nimic nou dar am pus link-ul aici pentru poze. Mie imi pare ca se lucreaza inca .... Eu am trecut de Paste pe acolo si am apucat in goana calului sa vad cateva predale puse pe sensul catre Bucuresti la capatul de pod dinspre rafinaria Petrobrazi.

 



Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Autostrada "intre doua centuri" sau "Stefanesti - Barcanesti" (fosta Bucuresti - Brasov, fosta Bucuresti - Ploiesti), sectiunea (BUC)LUCrari de arta (si precizie in "topirea" banului public): pod peste raul Prahova.
http://laurentiupintoi.wordpress.com/2011/05/07/pe-malul-raului-prahova/
Pariu ca nu-l termina nici in 2012? :evil:

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Cred ca au luat cu copy-paste dintr-un comunicat mai vechi ca parca au terminat de ridicat si pozitionat tablierul metalic. Cred ca incepusera sa puna si predale ...  :?
http://www.politiaromana.ro/infotrafic/detalii.aspx?id=11366

 



Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti vancouver

Un reportaj bun de la PRO TV, fara shicane politice sau aberatii de genul "tot ce se face e prost".

Personal apreciaz ca lucrarile la intregul tronson Ploiesti - Bucuresti sunt între 50-60%. Daca trag tare mai departe, pâna la iarna ar putea fi gata.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dr2005

Care este autostrada Bucureşti - Ploieşti? E vorba de autostrada Ştefăneşti - Ploieşti.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti mindmasster

Dr2005 wrote:
Care este autostrada Bucureşti - Ploieşti? E vorba de autostrada Ştefăneşti - Ploieşti.


Asta este denumirea oficiala. Noi stim ca vom aveam doar Centura-Ploiesti. Am vazut si eu la TV reportajul si chiar am ramas mirat. Sa termine oare pana in toamna autostrada?

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Tehnic vorbind SE POATE daca rezolva podurile atat cele peste ape cat si cele care supratraverseaza autostrada. Era Berceanu ministru de cand se tot vorbea ca se pot asfalta km intregi. Intinsul asfaltului nu este mare scofala. Trebuie sa se mobilizeze la poduri altfel asfalteaza degeaba. Mai sunt zone intarziate rau intre Moara Vlasiei si Gruiu si la nodul de acces catre Focsani.
Ia uitati-va ce simplu este sa dai cu asfalt cand ai toate podurile: http://www.skyscrapercity.com/showpost.php?p=77177315&postcount=2790
Bine, o sa ziceti ca aici la podul peste Pasarea nu s-au terminat descarcarile arheologice ... asa este ... asta era alta problema ...

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

Dr2005 wrote:
Care este autostrada Bucureşti - Ploieşti? E vorba de autostrada Ştefăneşti - Ploieşti.

Mai rau, Stefanesti - Barcanesti sau Stefanesti - Rafinaria Petrobrazi :)

Eu unul cred ca o sa se faca si partea de autostrada urbana dar in dulcele stil Boccian ... adica azi taiem panglica la autostrada si cu terminatul ... mai vedem noi. A se (re)vedea de exemplu Centura Bucuresti fara hobanat la Otopeni  :twisted:

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti mindmasster

Tavi wrote:
Dr2005 wrote:
Care este autostrada Bucureşti - Ploieşti? E vorba de autostrada Ştefăneşti - Ploieşti.

Mai rau, Stefanesti - Barcanesti sau Stefanesti - Rafinaria Petrobrazi :)

Eu unul cred ca o sa se faca si partea de autostrada urbana dar in dulcele stil Boccian ... adica azi taiem panglica la autostrada si cu terminatul ... mai vedem noi. A se (re)vedea de exemplu Centura Bucuresti fara hobanat la Otopeni  :twisted:

Tavi, trebuie sa faca o iesire depe autostrada , nu poate  sa se termine in camp

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Dominatrix

mindmasster wrote:
Dr2005 wrote:
Care este autostrada Bucureşti - Ploieşti? E vorba de autostrada Ştefăneşti - Ploieşti.


Asta este denumirea oficiala. Noi stim ca vom aveam doar Centura-Ploiesti. Am vazut si eu la TV reportajul si chiar am ramas mirat. Sa termine oare pana in toamna autostrada?
Pana pe 30 mai vom afla daca Boagioaica le va taia macaroana constructorilor si se va tine de promisiunea cu rezilierea contractului. De terminat pana in toamna este exclus, nu exista resurse financiare suficiente anul acesta, dat fiind ca finantarea vine 100% de la bugetul de stat.

 


Re: Lucrarile la autostrada Bucuresti-Ploiesti Tavi

mindmasster wrote:
Tavi, trebuie sa faca o iesire depe autostrada , nu poate  sa se termine in camp

Clar! Cel mai probabil un nod sau bretele de acces in centura.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 83
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)  • 
Choose destination

Since our 2363 forum members have written 428489 posts in 5314 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use