Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Construcția de parcări în București

878 posts, 254408 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 63
 
 

📖 Pagination options
Re: Constructia de parcari in Bucuresti iliutu

@subway

Care este de fapt regimul casetelor nefolosite de la metrou ? Ca tin minte ca problema transformarii lor in parcari subterane s-a mai pus, dar metroul sau altii s-au opus pe motivul ca sunt spatii tehnice etc. ...

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti subway guru

'Placa' asta o tot auzim din '90, iar eu personal am inceput 'sa obosesc' auzind 'melodia' asta pe o singura 'coarda' si aia 'in falset'.
Daca vrei o 'parere onesta', in afara de zona de la Victoriei spre Aviatori, restul sunt 'visul unei nopti de vara'...de Shakespeare 'in subteran'...
Imi pare rau ca trebuie sa 'zburatacesc' din scurt niste iluzii ce pareau atragatoare... :cry:

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti iliutu

oricum nu ma asteptam sa fie ceva ok ... dar in ce scop au fost facute acele casete ?

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti subway guru

In principal din 'considerente constructive' ca sa nu se incarce excesiv cu pamant tronsoanele prea adanci.
In secundar ca sa primeasca retele edilitare...

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Dominatrix

Guru, dar pana la urma tot nu am inteles care sunt motivele pentru care nu e posibila folosirea acestor "casete" (sau ma rog, unele dintre ele) in parcari?

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti subway guru

Domix, fiecare situatie e 'altfel'. Pentru ca spatiile astea nu au fost deloc avute in vedere pentru a fi utilizate ca parcari subterane necesita numeroase 'adaptari' si 'transformari' iar unele de-a dreptul nu se potrivesc. Doar un novice nu realizeaza ce inseamna 'adaptari si transformari' la o structura subterana care trebuie musai tinuta si 'in functiune' ca doar nu oprim metroul ca sa ne jucam de-a parcarea...in tzarana...
Tehnic vorbind, pana la urma pentru inginerii desteptzi nimic nu e imposibil. In particular insa luam orice standard de proiectare pentru parcari subterane doresti si vedem punct cu punct 'unde nu se bobeste' si ce 'interventii' si 'dotari' trebuie facute si cat costa.
Cand m-am declarat 'sceptic' am vrut sa domolesc eventualele 'entuziasme' prostesti ca gata, am gasit peste noapte inca n'spe parcari gratis, deja facute si care nu asteapta decat sa le fie taiata 'panglica'...
Seara buna!

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Dominatrix

subway guru wrote:
Domix, fiecare situatie e 'altfel'. Pentru ca spatiile astea nu au fost deloc avute in vedere pentru a fi utilizate ca parcari subterane necesita numeroase 'adaptari' si 'transformari' iar unele de-a dreptul nu se potrivesc.
Exact asta am crezut si eu, stiut fiind ca "nu tot ce zboara se mananca", asta apropo de zvonurile astea privind presupusele parcari de la metrou. De aceea am vrut sa ma consult cu cineva "pe felie", fiindca nimic nu e mai bun decat informatiile "pertinente" de la cineva care stie cum sta treaba. Mersi pentru explicatii si seara buna si tie!

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti shoppy

Si asta e unul dintre acele proiecte care tot apare periodic si nu se face nimic.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Lutyk

In aceasta dimineata in rondul de la P-ta Dorobanti, exact pe locul unde ar trebui sa fie una din iesirile din viitoarea parcare erau cei de la gaze care sapau. Oare pregatesc terenul si isi muta utilitatile?

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti shoppy

Probabil erau prea putine gropi in asfaltul ala...

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Dominatrix

Lutyk wrote:
In aceasta dimineata in rondul de la P-ta Dorobanti, exact pe locul unde ar trebui sa fie una din iesirile din viitoarea parcare erau cei de la gaze care sapau. Oare pregatesc terenul si isi muta utilitatile?
Din cate stiu eu, nici macar nu s-a batut palma cu investitorul - proiectul se vrea a fi PPP. Deci ce ai vazut acolo nu cred sa aiba vreo legatura cu parcarea.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Nightwolf

Aia de la gaze sapa de 1 luna prin tot Bucurestiul inclusiv pe Magheru ... probabil au vreo scapare pe undeva si nu dau de ea :)

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti subway guru

Daca ar fi numai ei ar mai fi cum ar mai fi, dar se intrec unii pe altii, si SecetaNova, si Distrigaozarii, si UTI cu Nietcity, si Buleftrica Enel, si RADETot, si RomiiTelecom, absolut cine vrei si cine nu gandesti se 'concureaza' in a sparge tot ce s-a asfaltat in Bucuresti in ultimul secol, e 'canibalism' total...
:x

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti bekxy

Nightwolf wrote:
Aia de la gaze sapa de 1 luna prin tot Bucurestiul inclusiv pe Magheru ... probabil au vreo scapare pe undeva si nu dau de ea :)

Asta după ce au făcut Antiaeriana praf de vreo 3 ori iarna asta. Şi după ce, normal, a fost toată reasfaltată astă vară-toamnă.

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 63
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2324 forum members have written 424132 posts in 5280 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use