MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții despre hărțile și semnalistica Metrorex

218 posts, 9729 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex zapacitu

Am aflat si eu ce e cu ele acuma! :)

Mi se pare haios ca din cand in cand mai vine cineva si zice ca denumirile de 1 si 2 nu sunt corecte. Ei bine, nu or fi corecte, insa in limbaj colocvial te ajuta sa stii la care statie de referi. Nu ajuta nici ca avem doua magistrale care coincid partial, nici ca denumirea constructiva M3 nu are legatura cu actuala Magistrala 3 - Industriilor. Colocvial daca zici "la Unirii 2" e clar la ce te referi, daca zici "Victoriei 2" iar e clar, daca spui "Eroilor 2" din nou clar. Singurele dubii si confuzii apar cand incerci sa aplici o noua logica.

De acord ca e mai explicit Eroilor M5, dar nimeni nu va vorbi asa. Tot de "Eroilor 2" o sa stim acea statie.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Costin

Eu habar nu am care e statia 1 si 2 la nici o statie care are asa ceva in denumire, dupa zeci de ani de Bucuresti si de folosit metroul zilnic. Abordarea lui Andrei mi se pare cea corecta - zici magistrala, nu un numar aleator care inseamna 'care a fost ordinea constructiei statiilor': Victoriei M1 si Victoriei M2.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex cris_m

Chestia cu Unirii o aplic si eu cu prietenii mei, care intre noi fie vorba, nu stiu atatea taine ale metroului :)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

# zăpăcitule, ce-ți veni să scrii  denumirile stațiilor cu literă mică ?  :rofl:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

PTMZ wrote:
Of, pe harta IVA iar au uitat să treacă Piața Victoriei de pe M2 cu peroane laterale...

Asta n-ar fi nimic, daca , pe langa faptul ca insista sa numeasca statiile cu 1 si 2, nu le-ar fi si incurcat.
PV1 a ajuns pe M1 si PV2 a ajuns pe M2.  Uite cum se rezolva "din pix" problemele  si nu se mai incurca statiile la Victoriei.  Acum este simplu, statia coincide cu magistrala. Cat de simpla era rezolvarea....  :lol:  :lol:  :lol:
QWH0XXA.jpg (188.78 KB; downloaded 3226 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex orex

Ce e aici e departe de realitate!
http://www.metrorex.ro/Resurse//Harta/harta2020.pdf
”Casutele” rosii cu ce s-ar potrivii?

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex dekolor

Casutele rosii pot fi  apasate, fiecare duce la cate un alt fisier PDF cu obiective turistice din zona respectiva.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex shoppy

Da, o functiona corect la Piata Victoriei, doar ca in toate celelalte locuri logica o ia pe aratura rau, doar pentru ce avem construit:
- Piate Unirii 1 ar trebui sa fie Piata Unirii 1&3
- Dristor 1 ar trebui sa fie Dristor 1&3 iar Dristor 2 sa fie Dristor 1
- Eroilor 1 ar trebui sa fie Eroilor 1&3 iar Eroilor 2 ar trebui sa fie Eroilor 5
- Nicolae Grigorescu 2 ar trebui sa fie Nicolae Grigorescu 3 si ar fi o statie cu o singura linie(linia 3)
- Gara de Nord 2 ar trebui sa fie Gara de Nord 4
- Basarab 2 ar trebui sa fie Basarab 4 si oricum este o frumusete de statie formata din 2 jumatati separate fiecare cu cate o linie(liniile 3 si 4)
Deci  :mrgreen:

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

Raționament corect cu două excepții,  la NG și la Basarab e o singură stație, nu sunt două.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex shoppy

Ok, cine le da un mail ca le-am corectat harta?
QWH0XXA1.jpg (335.39 KB; downloaded 2774 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

La GdN este corespondență cu taxare, asta inseamna linia care unește cele 2 statii. Scrie la legenda, a fost mereu asa

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

E forțat spus corespondență cu taxare.  Adică e corespondență pentru că nu se urcă la parter și apoi se coboară din nou la subsol ?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Corespondenta inseamna ca poti sa ajungi dintr-o statia in alta. Ceea ce se poate la GdN. Da, la o adica poti sa spui ca este corespondenta pentru ca nu iesi la suprafata, asa cum s-a facut o perioada la inaugurare la PU2, cand ieseai la suprafata.
Faptul ca este cu taxare...atat s-a vrut/putut in 1989, cand s-a proiectat statia GdN2.  Insa parca inclusiv la Unirii a fost taxare o perioada la corespondenta, chiar dupa inaugurarea ei.
Asa a fost mereu la GdN, nu este nimic nou in aceasta harta. O luam ca atare, asa cum la Metrorex exista  PV1 si PV2, Basarab 2, NG2, TL, etc.

Chiar nu inteleg care este problema la M5, nu se intelege ca este bifurcata ? Serios acum, a inteles cineva ca pleci de la RD si ajungi pe aceeasi linie la VI si apoi continui spre Romancierilor ?  :). Dar parca am mai discutat subiectul... Singura prostie este ca acolo unde descrie M5 in dreapta sus ar trebui sa scrie Raul Doamnei- Eroilor 2/Valea Ialomitei-Eroilor2.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex andrei11

La PU a fost corespondență cu plată vreo 3 luni.  Culmea, la o  adică  la un moment dat dacă intrai în stațiile de la Unirii costa 1 leu călătoria, în rest 2 lei. Nu mai știu dacă cele două fenomene au coincis.

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422642 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use