Topic: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor (2010)
281 posts, 79393 views
📖 Pagination options
-
- telvanni
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
telvanni
La ora 9:00am, azi luni 09 aug, pe Prezan circulatia se desfasura pe cate o banda pe sens si incarcase deja prima masina cu bolovani. Autobasculanta era de la Tehnologica Papion. Au blocat sensul spre Arcul de triumf, au avut inspiratia sa lase ultimii 50m liberi circulatiei a.i. la culoarea verde a semaforului sa poata trece cat mai multe masini prin rondul de la Arc. In schimb pe Dorobantilor coada se intindea de la p-ta Dorobanti.
La ora 9:00am, azi luni 09 aug, pe Prezan circulatia se desfasura pe cate o banda pe sens si incarcase deja prima masina cu bolovani. Autobasculanta era de la Tehnologica Papion. Au blocat sensul spre Arcul de triumf, au avut inspiratia sa lase ultimii 50m liberi circulatiei a.i. la culoarea verde a semaforului sa poata trece cat mai multe masini prin rondul de la Arc. In schimb pe Dorobantilor coada se intindea de la p-ta Dorobanti.
-
- cornel001
-
Posted:
-
- Mrs
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
Mrs
Dimineata, pe drumul spre job
, coada de la Djidji din fatza (Aleea Alexandru...). Baietii lucreaza cu spor, cu tot noroiul format in urma furtunii de azi-noapte, pe Bd. Aviatorilor sensul dinspre Charles de Gaulle spre Bok Palace. (Trecand si sambata noapte prin zona, confirm ca se lucra si atunci)
Dimineata, pe drumul spre job
- Mrs
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
Mrs
Ajung cu greu in sens la CdG, cand spre stanga.. totul blocat. Conform A3 s-a ''inchis'' Maresul Prezan pe sensul spre Arcul de Triumf. Aranjarea cam aiurea, comparabil cu Bd. Aviatorilor... cam 1 o banda si un pic pentru masini. De maine in mod sigur o voi lua pe alta parte.
Oricum ne bucuram ca scapam de piatra cubica pusa la uitat o vreme intro curte din Sectorul 6. Valoarea ei este de cel putin 29 Euro/m2. Atenite
cu cat e mai veche cu atat e mai scumpa. Cumparatori? garla: Cehia, Austria pentru centrele lor... la noi nu a fost buna...
Pentru cei ce vor injura ultima mea afirmatie: si eu am masina si eu circul zilnic tur-retur prin zona si mie imi sare cafeaua prin masina si mie mi s-au rupt articulatiile la masina din cauza drumului; varianta cea mai buna pentru pastrarea acestei zone era de sa fi facut o fundatie solida la aceasta piatra
Multumim Dr. Oetker! Daca nu incepeati acum ne prindea iarna!
Ajung cu greu in sens la CdG, cand spre stanga.. totul blocat. Conform A3 s-a ''inchis'' Maresul Prezan pe sensul spre Arcul de Triumf. Aranjarea cam aiurea, comparabil cu Bd. Aviatorilor... cam 1 o banda si un pic pentru masini. De maine in mod sigur o voi lua pe alta parte.
Oricum ne bucuram ca scapam de piatra cubica pusa la uitat o vreme intro curte din Sectorul 6. Valoarea ei este de cel putin 29 Euro/m2. Atenite
Pentru cei ce vor injura ultima mea afirmatie: si eu am masina si eu circul zilnic tur-retur prin zona si mie imi sare cafeaua prin masina si mie mi s-au rupt articulatiile la masina din cauza drumului; varianta cea mai buna pentru pastrarea acestei zone era de sa fi facut o fundatie solida la aceasta piatra
Multumim Dr. Oetker! Daca nu incepeati acum ne prindea iarna!
- Nightwolf
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
Nightwolf
E bine ca se lucreaza ... si e si mai bine ca se lucreaza sustinut si tare... sa vedem cat de repede toarna primul strat...
E bine ca se lucreaza ... si e si mai bine ca se lucreaza sustinut si tare... sa vedem cat de repede toarna primul strat...
- plouis
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
plouis
o stii p-aia cu ..valuarea mea...valuareaa mea.. ia-l pe gutza si du-l la nemti sa vezi ce valoare are.
varianta cea mai buna de pastrare era scoaterea ei si aruncarea la garla. ori ai ceva inclinatii spre bdsm, cu cafeaua aia de-ti sare-n fata, iti place huh?
pe femei le mai inteleg ca umbla pe toace sa arate bine, rupandu-si gatu, da' nu inteleg ce pix vedeti la bolovanii aia de preferati sa ne taraim in continuare cu ei?
Mrs wrote:
Valoarea ei este de cel putin 29 Euro/m2. Atenitecu cat e mai veche cu atat e mai scumpa.
...
varianta cea mai buna pentru pastrarea acestei zone era de sa fi facut o fundatie solida la aceasta piatra
o stii p-aia cu ..valuarea mea...valuareaa mea.. ia-l pe gutza si du-l la nemti sa vezi ce valoare are.
varianta cea mai buna de pastrare era scoaterea ei si aruncarea la garla. ori ai ceva inclinatii spre bdsm, cu cafeaua aia de-ti sare-n fata, iti place huh?
-
- telvanni
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
telvanni
Centru Istoric, arhitectura foarte bine pastrata de acum 500 de ani, terasele, magazinele si tot ce e imprejur se chinuie sa para ca vin din istorie...si pe jos ASFALT...nu prea merge, nu se leaga. Piatra aia e buna sa paveze cu ea tot centrul istoric si mie, unu', imi place foarte mult. Poate ca locul ei nu e exact pe aviatorilor si prezan...dar nici asfaltul nu are ce cauta pe aleile centrului istoric, parerea mea....
plouis wrote:
da' nu inteleg ce pix vedeti la bolovanii aia de preferati sa ne taraim in continuare cu ei?
Centru Istoric, arhitectura foarte bine pastrata de acum 500 de ani, terasele, magazinele si tot ce e imprejur se chinuie sa para ca vin din istorie...si pe jos ASFALT...nu prea merge, nu se leaga. Piatra aia e buna sa paveze cu ea tot centrul istoric si mie, unu', imi place foarte mult. Poate ca locul ei nu e exact pe aviatorilor si prezan...dar nici asfaltul nu are ce cauta pe aleile centrului istoric, parerea mea....
- plouis
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
plouis
o arata frumos in poze. alea alb negru de pe vremea lui bunica. cu siguranta in afara de estetica invocata de unii nu are decat dezavantaje. centrul istoric, zici? si unde s-o pui si-acolo. da o fuga acu pana o scot pe toata si incearca sa faci 10m la pas pe piatra aia. e jale. nu mai zic de cucoane. poti s-o pui perfect, bolovanii nu-s taiati de freze si-s imperfecti, deci pusi supermegabine tot n-ai cum sa mergi la pas pe ei. cand ii mai auzi cu pavatu trotuarelor, parca le-as pava io intrarile in casele lor de mintzi cretze, sa vada ce bine se merge pe prostiile alea.
o arata frumos in poze. alea alb negru de pe vremea lui bunica. cu siguranta in afara de estetica invocata de unii nu are decat dezavantaje. centrul istoric, zici? si unde s-o pui si-acolo. da o fuga acu pana o scot pe toata si incearca sa faci 10m la pas pe piatra aia. e jale. nu mai zic de cucoane. poti s-o pui perfect, bolovanii nu-s taiati de freze si-s imperfecti, deci pusi supermegabine tot n-ai cum sa mergi la pas pe ei. cand ii mai auzi cu pavatu trotuarelor, parca le-as pava io intrarile in casele lor de mintzi cretze, sa vada ce bine se merge pe prostiile alea.
-
- telvanni
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
telvanni
In Praga parea ca nu deranjeaza pe nimeni faptul ca merge pe bolovani.
In Praga parea ca nu deranjeaza pe nimeni faptul ca merge pe bolovani.
- plouis
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
plouis
in sandale si balerini, nu se cheama doamne
trebuie toc.
se pot face modele si alte minunatii nu numai din asfalt. sunt si alte materiale colorate care se toarna si rezulta suprafete plane ale trotuarelor accesibile tocurilor si rolelor. punand bolovani only, practic ingradesti dreptul la circulatie pentru cei ce nu au talpa plana. ori pentru tine, talpas de-o viata n-o fi o problema, dar pentru altii e frustrant.
o paranteza legata de herastrau ca-i prin zona.
au umplut parcurile de piste de biciclete, dar daca te duci intr-un parc ai sa vezi ca numarul de role este dublu; cel putin asa era pana sa introduca bicicletele moca; pomeni electorale, pentru ca eu n-am vazut prin austria spre exemplu ca statu sa-ti dea bicicleta moca sa te plimbi in parc; si aia au bani nu ca noi; si culmea e ca au facut pistele astea pe mijlocul aleilor pietonale. si le-au ingrosat cu ceva, sa fie aderente la rotile de bicicleta care-s mari si suporta. pentru role e crima orice pietricica. ce e si mai culmea e ca desi au dat (prin lege a cgmb) anul trecut interzis cu bicicletele prin parcuri, cu exceptia pistelor marcate, desi s-au investit zeci de mii in picturile aelea, aproape nici un biciclist nu merge pe ele, si garcea sta pe banca si sparge seminte.
si daca tot va plangeti de piatra aia si risipa, ia vedeti si de iarba pusa de oparescu in herastrau. au "pavat" o gramade de parc cu gazon luat la "sul" care e vreo 5E/mp. dar au pavat la umbra, sub copaci, unde nu crestea niciodata iarba, si nici n-au asigurat un sistem de irigatii. a fost frumos vreo 2 saptamani. acum daca va duceti la plimbare veti avea imaginea unei balti uscate, in care sulurile de iarba arata precum niste coji uscate. pai sa nu-i pui sa plateasca cu averile banii aia aruncati pe iarba in padure?!
in sandale si balerini, nu se cheama doamne
se pot face modele si alte minunatii nu numai din asfalt. sunt si alte materiale colorate care se toarna si rezulta suprafete plane ale trotuarelor accesibile tocurilor si rolelor. punand bolovani only, practic ingradesti dreptul la circulatie pentru cei ce nu au talpa plana. ori pentru tine, talpas de-o viata n-o fi o problema, dar pentru altii e frustrant.
o paranteza legata de herastrau ca-i prin zona.
au umplut parcurile de piste de biciclete, dar daca te duci intr-un parc ai sa vezi ca numarul de role este dublu; cel putin asa era pana sa introduca bicicletele moca; pomeni electorale, pentru ca eu n-am vazut prin austria spre exemplu ca statu sa-ti dea bicicleta moca sa te plimbi in parc; si aia au bani nu ca noi; si culmea e ca au facut pistele astea pe mijlocul aleilor pietonale. si le-au ingrosat cu ceva, sa fie aderente la rotile de bicicleta care-s mari si suporta. pentru role e crima orice pietricica. ce e si mai culmea e ca desi au dat (prin lege a cgmb) anul trecut interzis cu bicicletele prin parcuri, cu exceptia pistelor marcate, desi s-au investit zeci de mii in picturile aelea, aproape nici un biciclist nu merge pe ele, si garcea sta pe banca si sparge seminte.
si daca tot va plangeti de piatra aia si risipa, ia vedeti si de iarba pusa de oparescu in herastrau. au "pavat" o gramade de parc cu gazon luat la "sul" care e vreo 5E/mp. dar au pavat la umbra, sub copaci, unde nu crestea niciodata iarba, si nici n-au asigurat un sistem de irigatii. a fost frumos vreo 2 saptamani. acum daca va duceti la plimbare veti avea imaginea unei balti uscate, in care sulurile de iarba arata precum niste coji uscate. pai sa nu-i pui sa plateasca cu averile banii aia aruncati pe iarba in padure?!
- Tom
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
Tom
Praga este deci un oras de palmasi?
In Praga nu se merge pe role?
Poate ca suna putin cam clasic si romantic sa merg pe trotuar si sa aud zgomotul pneurilor dela masinile de pe strada cu bolovani, sau sa transport perechea in brate pana la masina daca isi rupe tocul (desi culme e ca par'ca trotuarul era asfaltat), dar bolovanul actual pe Aviatorilor si Prezan nu l-am sustinut niciodata. Poate in extremis ar fi fost bine ca banda pentru transportul in comun sa ramana cu bolovani, ca sa descurajeze pe urmasii lui Ayrton Senna sa intre pe ea si sa-i dea gaz pana la podea. Oricum, rollerii merg tot pe trotuarele asfaltate. Apropos si scuze de off-topic, rollerii pe unde trebuie sa umble, printre pietoni sau printre biciclisti?
plouis wrote:In America, doamnele merg pe strasse in adidasi si nu se supara ca n'au tocuri.
in sandale si balerini, nu se cheama doamnetrebuie toc.
plouis wrote:N'as putea vorbi despre tehnologia din ultimii ani, dar cel putin la pavelele stradale stiu ca orice substanta coloranta afecteaza proprietatile de rezistenta ale "bolovanului artificial". Nu am spus niciodata ca bolovanul catavencian din Romania si nici macar varianta usor mai buna din Praga ar fi ideala pentru tocuri (de fapt se vede ca nu le poarta) si nici pentru role.
se pot face modele si alte minunatii nu numai din asfalt. sunt si alte materiale colorate care se toarna si rezulta suprafete plane ale trotuarelor accesibile tocurilor si rolelor.
plouis wrote:Totusi ce sa intelegem de acolo din pozele de mai sus?
punand bolovani only, practic ingradesti dreptul la circulatie pentru cei ce nu au talpa plana. ori pentru tine, talpas de-o viata n-o fi o problema, dar pentru altii e frustrant.
Praga este deci un oras de palmasi?
In Praga nu se merge pe role?
Poate ca suna putin cam clasic si romantic sa merg pe trotuar si sa aud zgomotul pneurilor dela masinile de pe strada cu bolovani, sau sa transport perechea in brate pana la masina daca isi rupe tocul (desi culme e ca par'ca trotuarul era asfaltat), dar bolovanul actual pe Aviatorilor si Prezan nu l-am sustinut niciodata. Poate in extremis ar fi fost bine ca banda pentru transportul in comun sa ramana cu bolovani, ca sa descurajeze pe urmasii lui Ayrton Senna sa intre pe ea si sa-i dea gaz pana la podea. Oricum, rollerii merg tot pe trotuarele asfaltate. Apropos si scuze de off-topic, rollerii pe unde trebuie sa umble, printre pietoni sau printre biciclisti?
-
- telvanni
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
telvanni
Am vazut in Tenerife o faza foarte economicoasa si practica...trotuarele din asfalt le "raschetau" ca pe parchet...sau pentru cine stie le slefuiau ca pe mozaic. Rezultatul era incredibil, foarte frumos, durabil si al naibii de practic.
Am vazut in Tenerife o faza foarte economicoasa si practica...trotuarele din asfalt le "raschetau" ca pe parchet...sau pentru cine stie le slefuiau ca pe mozaic. Rezultatul era incredibil, foarte frumos, durabil si al naibii de practic.
- plouis
-
Posted:
-
- mihai_atanasiu
-
Posted:
-
Re: Lucrari de asfaltare Bd. Beijing - Bd. Aviatorilor
mihai_atanasiu
Si eu trec pe acolo zilnic pe trootuar cu bicicleta;
se lucreaza destul de rapid;
sub stratul de piatra cubica este beton de 25 cm; am intrebat astazi pe un lucrator;
din cite imi aduc eu aminte pe Prezan s-a scos piatra cubica imediat dupa '90 si s-a pus la loc;
Si eu trec pe acolo zilnic pe trootuar cu bicicleta;
se lucreaza destul de rapid;
sub stratul de piatra cubica este beton de 25 cm; am intrebat astazi pe un lucrator;
din cite imi aduc eu aminte pe Prezan s-a scos piatra cubica imediat dupa '90 si s-a pus la loc;
📖 Pagination options