Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTroleibuze STB

 

Topic: Achiziții de troleibuze de 12m în perioada 2017-2022

1049 posts, 254666 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 75
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 1689

Nu inteleg, insa, de ce trebuie troleibuze cu autonomie pentru traseu la Pta Alba Iulia si Timpuri Noi, cind instalarea retelei de contact nu este impiedicata de nimic.
De altfel, cred ca singurul traseu pe care se justifica vehicule cu autonomie e 73, dar si acolo trebuie sa asteptam sa vedem daca va merge prin pasaj sau nu.
Dar de ce sa cumparam mai multe troleibuze clasice (sau cu autonomie restrinsa - in caz de avarie) pentru aceiasi bani ?

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Nu stiu, ca sa nu mai dea bani pe retea si sa fie flexibil in caz de avarii. Naiba stie. Pentru mine un troleibuz care circula pe asa o portiune fara fir deja nu mai e troleibuz. Mai bine sa puna autobuze electrice.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

Putem şti şi noi de ce această achiziție de troleibuze NU e pe fonduri europene?

Asta în condițiile în care avem milioane de euro de fonduri UE neabsorbite.

O poziție / cerere de lămuriri? ...

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

E pe fondul de mediu, banii provin tot de la UE.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

Pe linkul de pe SICAP postat mai sus scrie că e prin "fonduri bugetare", fără alte detalii...

Linkul: http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub/no ... /100046565

 



Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 TibiV

WT_fan06 wrote:
Putem şti şi noi de ce această achiziție de troleibuze NU e pe fonduri europene?

Asta în condițiile în care avem milioane de euro de fonduri UE neabsorbite.

In cadrul financiar precedent am avut spre 2 miliarde neabsorbite...
Dar asta nu este un motiv sa iei de la copii amarati ca sa dai la troleibuze cu autonomie (un fel de tichie de margaritar...)

Fondurile europene nu sunt ”intr-o galeata” comuna...
Sunt alocate din start pe Axe, domenii prioritare, obiective, etc...

Adica daca nu ai absorbit fondurile europene pentru facut canalizare la scolile de la tara care au haznaua in fundul curtii, asta nu este un motiv sa le iei banii ca sa cumperi troleibuze in marile orase...

Asa cum nu poti sa iei banii de la ”cresterea eficientei energetice a cladirilor” (”polistirenizarea” blocurilor) ca sa ii cheltui pe ”educatia continua in timpul vietii active” - adica cursuri de recalificare cand se inchide singura fabrica din localitate...

De ce nu intrebi ”cate troleibuze ar fi putut cumpara PMB daca ar fi luat pentru Pasajul Piata Sudului cei aprox. 90 milioane lei alocati initial prin contractul de finantare cu UE, nu doar 16-18 milioane cat a primit in mod real?...

Incompetenta crasa a autoritatilor romane, la toate nivelele, este singurul raspuns la intrebarile de genul asta...

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

Ştiu (în linii mari) cum se împart fondurile europene şi ştiu şi câte fonduri europene nu am folosit, adică miliardele despre care vorbeşti. Eu am zis "milioane" pentru că m-am referit strict la domeniul transporturilor. Am o mică bănuială că nu am absorbit toate fondurile disponibile pe axa transporturilor. Am vorbit atâta că de ce nu se iau din fonduri UE autobuzele euro 6 (R: pentru că UE NU susține poluarea care ucide mii de oameni anual în marile oraşe), dar când vorbim de TRAMVAIE şi TROLEIBUZE, adică cele mai eligibile pentru fonduri UE, nu zice nimeni nimic.

Ce înseamnă "fonduri bugetare"?? Nu m-a lămurit nimeni până la urmă care este sursa de finanțare mai exact şi unde e dovada (link, screenshot, etc.) că banii vin de la UE. Că pe SICAP n-am găsit. Acolo scrie clar, ori e albă ori e neagră. Fonduri bugetare.

Este strigător la cer dacă într-adevăr banii nu provin de la UE. Vă rog, aştept clarificarea...

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 ByOnu

punmeister wrote:
E pe fondul de mediu, banii provin tot de la UE.


La fel stiu si eu. Poate ei zic bugetar pentru ca banii nu sunt direct absorbiti de PMB/STB de la UE, ci achizitia se face printr-un tert, in speta un minister. :?:

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 TibiV

WT_fan06 wrote:
Ştiu (în linii mari) cum se împart fondurile europene şi ştiu şi câte fonduri europene nu am folosit, adică miliardele despre care vorbeşti. Eu am zis "milioane" pentru că m-am referit strict la domeniul transporturilor.

Banii pentru troleibuze/tramvaie NU sunt pe Transporturi.
Pe transporturi intra autostrazi/drumuri nationale/cai ferate/porturi/aeroporturi.

WT_fan06 wrote:
Ce înseamnă "fonduri bugetare"?? Nu m-a lămurit nimeni până la urmă care este sursa de finanțare mai exact şi unde e dovada (link, screenshot, etc.) că banii vin de la UE. Că pe SICAP n-am găsit. Acolo scrie clar, ori e albă ori e neagră.

Orice proiect finantat din fonduri UE are intotdeauna o cofinantare nationala.
Daca este un proiect public, cofinantarea nationala este de la bugetul de stat/bugetul judetean/bugetul municipal etc...
(UE nu a finantat niciodata mai mult de 85% din valoarea eligibila a proiectului).

Daca la un proiect apare ca sursa de finantare "fonduri bugetare" atunci inseamna ca acolo nu vei vedea nici un euro de la UE.
Probabil ca nu vei vedea nici prea multi lei de la statul roman...

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

TibiV wrote:
(UE nu a finantat niciodata mai mult de 85% din valoarea eligibila a proiectului).

Asta la POIM, ca la POR contributia UE este de 98%.
Aici la troleibuze (si la autobuzele hibrid) PMB contribuie cu 20% iar AFM cu 80%.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 TibiV

Corect.
Am uitat de avantajele POR...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 GPS

Pai cum vine, scrie fonduri bugetare care nu au legătura cu UE, in schimb banii vin de la UE sau cum :?:

 



Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 75
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Troleibuze STB  • 
Choose destination

Since our 2311 forum members have written 423627 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use