Topic: Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului
232 posts, 101581 views
📖 Pagination options
- ADY881
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
ADY881
Eu zic ca aici ar fi cazul sa intervina DNA, sa verifice daca nu cumva domnul Codrin, nu a cumparat terenul dupa ce a aflat despre proiect.
Eu nu inteleg de ce sa se mai faca parcarea P&R, daca nu va mai fi linie de tramvai, sau legatura intre parcarea P&R si terminalul RATB, va fi data unei firme de DUBE prietene lui Oprescu?
Exact PENIBIL. Si de ce ei expropriaza ternurile din partea de nord al bulevardului(CET-ul e la nord de bulevard Selgros tot..), cand se poate expropria majoritatea terenului de pe partea sudica, unde sunt mai putine constructii=> mai mic costul exproprierilor.
Exact fluxurile nu au cum sa se schimbe, deoarece aceasta strapungere are ca scop descarcarea bd.Iuliu Maniu, deci aia locali sunt de ignorat.
Stie cineva cate benzi/sens vor sa faca astia? 2 sau 3.
Pana in CET sunt deja cam 2 benzi/sens(lipseste doar trotuarul pe partea sudica a bulevardului) daca primaria are de gand sa separa linia de tramvai => vor fi necesari inca 6m ( contrasens)+ 3m ( trotuar) => 9m pe o distanta de1,8km + 600m (fasia de latime 24m(trotuar - 2b/s - linie tramvai/benzi RATB - 2b/s - trotuar)) terenul este vai de capul lui plin de deseuri (deci pretul ar trebui sa nu fie mare) si pentru asta tot Oprescu vroia sa dea 42milioane de euro?
Aceasta afacere seamana cu tepele alea propuse noua pe TV(Curcuma PLUS, RomVAC stergatorul in urechi). Daca ne apucam de ceva, sa facem acel lucru calitativ, nu doar de bifare a unui punct in lista pentru perioada electorala. Adica Oprescule, decat 10 proiecte facute de mantuiala, mai bine bine 2 facute cu cap.
b365 wrote:
Între cei despăgubiți se număra și Codrin Ștefănescu de la PSD, care urma să primească cinci milioane de euro pentru un teren de pe Prelungirea Ghencea.
Eu zic ca aici ar fi cazul sa intervina DNA, sa verifice daca nu cumva domnul Codrin, nu a cumparat terenul dupa ce a aflat despre proiect.
b365 wrote:
Acum, Sorin Oprescu spune că nu există în buget bani suficienți pentru aceste exproprieri, așa încât proiectul va trebui regândit din punct de vedere tehnic. Astfel, pe Bd. Timișoara nu vamai continua linia de tramvai, aceasta urmând să se afle doar pe Bd. Preciziei.
b365 wrote:
Proiectul Pentrație Bulevardul Timișoara prevede modernizarea bulevardului existent pe o distanță de 1,4 kilometri, dar și prelungirea acestuia şi o șosea nouă pe o distanță de 1, 2 kilometri. La capătul lucrării va fi construit un punct intermodal de transport, dar și o parcare de tip park&ride. Parcarea va fi destinată navetiștilor. Astfel, cei care vin în București cu mașina personală o vor putea lăsa în parcare, pentru ca apoi să se deplaseze prin oraș cu ajutorul mijloacelor de transport în comun.
Eu nu inteleg de ce sa se mai faca parcarea P&R, daca nu va mai fi linie de tramvai, sau legatura intre parcarea P&R si terminalul RATB, va fi data unei firme de DUBE prietene lui Oprescu?
aztec wrote:
In opinia mea, de la studiu de fezabilitate pana azi nu a fost modificat cu nimic fluxul de calatori.. tindea spre zero si inainte, printre putini beneficiari fiind CET vest care nu cred ca a fost inchis, plus cateva depozite...
Deci este un motiv penibil ...
Exact PENIBIL. Si de ce ei expropriaza ternurile din partea de nord al bulevardului(CET-ul e la nord de bulevard Selgros tot..), cand se poate expropria majoritatea terenului de pe partea sudica, unde sunt mai putine constructii=> mai mic costul exproprierilor.
Exact fluxurile nu au cum sa se schimbe, deoarece aceasta strapungere are ca scop descarcarea bd.Iuliu Maniu, deci aia locali sunt de ignorat.
Stie cineva cate benzi/sens vor sa faca astia? 2 sau 3.
Pana in CET sunt deja cam 2 benzi/sens(lipseste doar trotuarul pe partea sudica a bulevardului) daca primaria are de gand sa separa linia de tramvai => vor fi necesari inca 6m ( contrasens)+ 3m ( trotuar) => 9m pe o distanta de1,8km + 600m (fasia de latime 24m(trotuar - 2b/s - linie tramvai/benzi RATB - 2b/s - trotuar)) terenul este vai de capul lui plin de deseuri (deci pretul ar trebui sa nu fie mare) si pentru asta tot Oprescu vroia sa dea 42milioane de euro?
Aceasta afacere seamana cu tepele alea propuse noua pe TV(Curcuma PLUS, RomVAC stergatorul in urechi). Daca ne apucam de ceva, sa facem acel lucru calitativ, nu doar de bifare a unui punct in lista pentru perioada electorala. Adica Oprescule, decat 10 proiecte facute de mantuiala, mai bine bine 2 facute cu cap.
-
- t530
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
t530
Asociatia Initiativa Prelungirea Ghencea a semnalat urmatoarele probleme de interes pentru cetatenii zonei:
3. Planificarea de catre primaria de sector a realizarii/ modernizarii de noi strazi adiacente in zona Prel. Ghencea. Solicitarea IPG pentru interzicerea circulatiei masinilor de mare tonaj/ tiruri/ camioane pe Prelungire.
Raspunsuri primar:
- intentioneaza sa faca un drum nou intre Prelungire si Bd Timisoara, undeva intre Avangarde si Cimitirul de langa Centura; pentru acest drum, cativa proprietari de terenuri ar fi de acord sa doneze primariei terenul necesar iar investitia ar putea fi facuta, macar partial, de dezvoltatorul Impact care are in plan un proiect imobiliar mare in Prel. Ghencea nr. 402 – 412;
- Valea Larga nu se poate prelungi pana-n Bd. Timisoara din cauza conductelor de termoficare de acolo; cauta solutii;
- Strapungerea Bd. Timisoara – Centura este avuta in vedere dar dupa Supralargirea Prel. Ghencea care e mai urgenta;
- va verifica daca exista restrictii de tonaj pe Prelungire si daca nu s-ar putea devia circulatia masinilor de mare tonaj pe alte trasee.
Textul este copiat de pe pagina de Facebook a asociatiei Initiativa Prelungirea Ghencea
Asociatia Initiativa Prelungirea Ghencea a semnalat urmatoarele probleme de interes pentru cetatenii zonei:
3. Planificarea de catre primaria de sector a realizarii/ modernizarii de noi strazi adiacente in zona Prel. Ghencea. Solicitarea IPG pentru interzicerea circulatiei masinilor de mare tonaj/ tiruri/ camioane pe Prelungire.
Raspunsuri primar:
- intentioneaza sa faca un drum nou intre Prelungire si Bd Timisoara, undeva intre Avangarde si Cimitirul de langa Centura; pentru acest drum, cativa proprietari de terenuri ar fi de acord sa doneze primariei terenul necesar iar investitia ar putea fi facuta, macar partial, de dezvoltatorul Impact care are in plan un proiect imobiliar mare in Prel. Ghencea nr. 402 – 412;
- Valea Larga nu se poate prelungi pana-n Bd. Timisoara din cauza conductelor de termoficare de acolo; cauta solutii;
- Strapungerea Bd. Timisoara – Centura este avuta in vedere dar dupa Supralargirea Prel. Ghencea care e mai urgenta;
- va verifica daca exista restrictii de tonaj pe Prelungire si daca nu s-ar putea devia circulatia masinilor de mare tonaj pe alte trasee.
Textul este copiat de pe pagina de Facebook a asociatiei Initiativa Prelungirea Ghencea
- TibiV
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
TibiV
Strapungerea asta nu e mea si nici a voastra, si nici a copiilor vostri, ci a copiilor copiilor vostri !
t530 wrote:
- Strapungerea Bd. Timisoara – Centura este avuta in vedere dar dupa Supralargirea Prel. Ghencea care e mai urgenta;
Strapungerea asta nu e mea si nici a voastra, si nici a copiilor vostri, ci a copiilor copiilor vostri !
- realistul
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
realistul
Ce o fi așa complicat sa îngropi o amarata de conductă de termoficare
...
Ce o fi așa complicat sa îngropi o amarata de conductă de termoficare
...
-
- PinkyHog
-
Posted:
-
- TibiV
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
TibiV
Iti recomand "pentru documentare" sa urmaresti "saga" conductei de termoficare de la Strapungerea N.Grigorescu-Splai...
Un an si jumtate am pozat-o cun "NU se misca"...
Si cand s-a miscat a facut-o in moduri neprevazute...
realistul wrote:
Ce o fi așa complicat sa îngropi o amarata de conductă de termoficare
...
Iti recomand "pentru documentare" sa urmaresti "saga" conductei de termoficare de la Strapungerea N.Grigorescu-Splai...
Un an si jumtate am pozat-o cun "NU se misca"...
Si cand s-a miscat a facut-o in moduri neprevazute...
-
- danutzu_2910
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
danutzu_2910
Conductele precum conductele dar sa nu fie si retele enel sau transelectrica... Ca neam nu mai face cineva ceva acolo.
Str. Valea Larga era prevazuta ca sosea babana cu 3 benzi pe sens...
(nu bat campii, asa apare intr-un plan...)
Conductele precum conductele dar sa nu fie si retele enel sau transelectrica... Ca neam nu mai face cineva ceva acolo.
Str. Valea Larga era prevazuta ca sosea babana cu 3 benzi pe sens...
(nu bat campii, asa apare intr-un plan...)
- realistul
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
realistul
Ar trebui legislația schimbată. În sensul că în cazul acestor lucrări ar trebui notificat distribuitorul de utilități, cu un termen maxim de X zile. Dacă se depășește sa plătească amenzi uriașe fara drept de contestare.
Ar trebui legislația schimbată. În sensul că în cazul acestor lucrări ar trebui notificat distribuitorul de utilități, cu un termen maxim de X zile. Dacă se depășește sa plătească amenzi uriașe fara drept de contestare.
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
shoppy
Distribuitorul trebuie intai platit si după aceea isi muta infrastructura, stii tu de vreun caz in care a fost platit si nu si le-a mutat?
Distribuitorul trebuie intai platit si după aceea isi muta infrastructura, stii tu de vreun caz in care a fost platit si nu si le-a mutat?
- TibiV
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
TibiV
Tare as vrea sa stiu daca ENEL a fost sau nu platit pentru stalpii de la strapungerea N.Grigorescu-Splai...
Si cine anume trebuie la plateasca...

Poza este de duminica, de aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=281&p=239854#p239854
Tare as vrea sa stiu daca ENEL a fost sau nu platit pentru stalpii de la strapungerea N.Grigorescu-Splai...
Si cine anume trebuie la plateasca...

Poza este de duminica, de aici: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=281&p=239854#p239854
-
- shoppy
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
shoppy
Pai beneficiarul.
Si nu cred ca a platit PMB, ca imediat iesiea primarita sa tipe ca au dat banii si aia nu lucreaza.
Pai beneficiarul.
Si nu cred ca a platit PMB, ca imediat iesiea primarita sa tipe ca au dat banii si aia nu lucreaza.
- TibiV
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
TibiV
Asa ma gandeam si eu...
Probabil de aia nici nu face taraboi ca la Piata Sudului. O fi aflat ca PMB este in "culpa financiara"....
Asa ma gandeam si eu...
Probabil de aia nici nu face taraboi ca la Piata Sudului. O fi aflat ca PMB este in "culpa financiara"....
- realistul
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
realistul
Un,, bulevard" ce nu este folosit așa cum ar trebui. TIR-uri parcate și pe stânga și pe dreapta, linie tramvai desființată.
Un,, bulevard" ce nu este folosit așa cum ar trebui. TIR-uri parcate și pe stânga și pe dreapta, linie tramvai desființată.
IMG_20170918_142826.jpg (1.21 MB; downloaded 9118 times)
IMG_20170918_142824.jpg (1.21 MB; downloaded 9106 times)
- Puss in Boots
-
Posted:
-
Re: Strapungerea Bd. Timisoara > Linia de Centura
Puss in Boots
Eu sper sa nu scoata linia de tramvai si sa o lase acolo pentru vremuri mai bune cand zona se va dezvolta si se va face si strapungerea respectiva (plus locuinte in zona). Atunci va renta tramvai in zona pentru ca nu va fi alt mijloc de transport mai bun decat tramvaiul. Pacat doar ca nu s-a gandit nimeni (ca de obicei) sa faca tramvai pe Prelungirea Ghencea. Se legau cele doua strazi tot cu linie de tramvai si pe masura dezvoltarii imobiliare a zonei toti locuitorii ambelor strazi beneficiau de transport rapid si diverse conexiuni spre oras (posibila linie directa spre Unirii, legatura cu 41 ori via Prelungirea Ghencea ori direct cu Bd. Timisoara).
Nu stiu cat de mult mai e fezabila asa o idee pt ca probabil pe partea cu Prelungirea s-a construit deja destul de mult dar sunt convins ca daca s-ar fi gandit cineva in perspectiva la un moment dat s-ar fi putut realiza o astfel de legatura. La fel cum zona de sud ar fi aratat si ea complet altfel cu o viziune diferita.
Eu sper sa nu scoata linia de tramvai si sa o lase acolo pentru vremuri mai bune cand zona se va dezvolta si se va face si strapungerea respectiva (plus locuinte in zona). Atunci va renta tramvai in zona pentru ca nu va fi alt mijloc de transport mai bun decat tramvaiul. Pacat doar ca nu s-a gandit nimeni (ca de obicei) sa faca tramvai pe Prelungirea Ghencea. Se legau cele doua strazi tot cu linie de tramvai si pe masura dezvoltarii imobiliare a zonei toti locuitorii ambelor strazi beneficiau de transport rapid si diverse conexiuni spre oras (posibila linie directa spre Unirii, legatura cu 41 ori via Prelungirea Ghencea ori direct cu Bd. Timisoara).
Nu stiu cat de mult mai e fezabila asa o idee pt ca probabil pe partea cu Prelungirea s-a construit deja destul de mult dar sunt convins ca daca s-ar fi gandit cineva in perspectiva la un moment dat s-ar fi putut realiza o astfel de legatura. La fel cum zona de sud ar fi aratat si ea complet altfel cu o viziune diferita.
📖 Pagination options