Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura pentru sport și agrement din București

 

Topic: Parcul Natural Văcăreşti

209 posts, 64559 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri TibiV

@adila,
hai sa ne intelegm...

NU vreau sa se betoneze nici macar un centimetru patrat din "Parcul Vacaresti".
Lasa-l cat mai "verde si salbatic" cu putinta. Nu incurca deloc orasul, ii incura poate doar pe "developerii" obraznici.

Si nu, nu am incredere in "caile de mijloc", civilizate, cand vorbim de Bucuresti, Romania...
Am vazut prea multe in ultimii aproape 30 de ani...

Spui despre optimism...
Pesimistul este un optimist bine informat... Adica un optimist care prefera sa isi ia toate masurile de precautie...

Concluzia:
Daca nu vrem Asmita 2,3,4... Parc Natural - cu gradul maxim de protectie pe care il impune legea pentru aceste zone.
Vrei alei ? OK... Deschizi "portita" pentru a-l face ca Cismigiul si mai ales ca Herastraul (cine nu a vazut Lamborghini si Ferarri "pe viu" pana acum, sa iasa vineri seara la terasele din Herastrau.  Acolo cu Audi si Mercedes vin doar sarantocii... Cu VW si Opel doar chelnerii.)

Nu este atac sau bascalie...
Ci concluzia logica a multi ani de trait in Bucuresti, sub "corecta" administrare a n-shpe primari...

Poate prea "suflu in iaurt", dar asta este... Omul este suma experientelor sale.
Iar experientele mele ma indeamna sa testez si stingatorul de incendiu cu chibritul, asa cum testam pe vremuri butelia... :D

Daca gresesc, cu atat mai bine pentru voi, cei tineri... Inseamna ca lucrurile chiar "se indreapta"...

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

Societatea noastra a ajuns intr-un moment foarte dificil - suntem din ce in ce mai mult sceptici, banuitori, dezintresati, agresivi, si poate pe buna dreptate. Este suficient sa observi ce se intampla pe strazi pentru a-ti forma o imagine despre cat de incrancenati am ajuns.
Se pare totusi ca exista si oameni care au simtit nevoia sau au gasit de cuviinta, fie si doar din complezenta poate, sa faca o vizita in acest Parc Natural.

http://parcnaturalvacaresti.ro/his-roya...ture-park/

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri TibiV

Excelent.
Dar l-a informat cineva pe HRS ca doar declararea ca "Parc Natural" impiedica "retrocedari" si, ca rezultat probabil, noi constructii ?

Si ca printr-un Parc National nu faci piste de biciclete ?

Pana la urma, adila, voi ce vreti ?

Vreti Parc Natural ? OK !.. Dar nu mai cereti piste de biciclete...

Vreti "parc standard", cu piste de biciclete ? OK... Dar nu mai guitati peste 10 ani "vai, ce s-a  degradat parcul".

SINTEZA:
1. Acolo nu este nici un "Parc Natural", este pur si simplu un teren neatins de mana omului (din fericire) de peste 30 de ani. Drept urmare, natura "l-a luat in stapanire". Sa il stapaneasca sanatoasa !
2.Mie imi place zona aia asa cum este (ca sa nu mai "interpretezi" tu "propunerile" mele ..)
3. Sa facem alei pentru pietoni/biciclisti pe "rahatelul" ala de teren este echivalent cu a propune o autostrada de 4+4 benzi prin adevarata DELTA a DUNARII...

Si cu asta...basta!
Deja ma obositi voi, "ecologistii" de ocazie, care nu stiti ce vreti
Sau mai degraba vreti si cu .... si cu sufletul in Rai.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

Abrevierea corecta este HRH.

Si da, HRH cunoaste situatia terenurilor din aceasta arie protejata.
Cea mai mare parte a terenului este a statului, adica 180ha, iar 3-4 ha sunt terenuri private.
Vad ca tu faci ce faci si tot la castravete ajungi, adica la constructii. De unde sti tu ca acei propeietari vor sa construiasca ceva in zona, lucrezi in domeniul imobiliar? In plus exproprierile sunt ceva absolut normal si acceptate de toata lumea, inclusiv de tine TibiV. Fara exproprieri ne-am trezi ca ar fi blocate toate proiectele de infrastructura urbana si nationala. Tu ai auzit de problemele care au fost cu terenurile la pasajul Basarab, de ce nu te-ai opus proiectului? Sau de strapungerea Ciurel - A1, asta ca sa vorbesc doar despre proiectele urbane.
Decizia de declarare a acestei zone ca arie protejata, nu tine cont de mine sau de TibiV. Si nu depinde nici chiar de proprietarii de drept ai terenului.

Stiu ca exista insa si colegi pe acest forum care nu au parere negativa despre acest proiect, si care poate pe buna dreptate nu vor sa intre in aceste discutii polemice pe forum.

TibiV, vezi ca ultima ta afirmatie ma deranjaza. Nu pari sa fi ceea ce pretinzi ca esti.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri andrei11

Se spune ca daca inviti un hot in casa nu-i lasi un portmoneu la indemână. Sau unui alcoolic o sticla de bautură  pe masă, etc, etc.
Iti  dau eu cel putin un exemplu unde ne-am blocat cu exproprierile si vom rămâne blocaţi neam de neamul nostru. Capul lui 5 de la aeropoort.
Iti mai dau exemplu de constructii care n-au ce cauta acolo, cea de pe Calea Victoriei de lângă Palatul CEC, monstrozitatile de lângă Catedrala Catolică Sf Iosif / Biserica Armenească, etc, etc. Constructile in sine sunt in regulă numai zona e aleasa prost.
Nici Asmita Gardens nu are ce cauta acolo, solul e infect.
_________________
Atentie totusi la un aspect, titlul topicului esteParc Natural si nu Rezervatie ( naturală ).
Adica un parc nu construit dupa un proiect anume ( cum e Cişmigiul ) ci un parc care ne-am trezit cu el acolo.
Eu spun asa : Deja sunt apărute poteci in zona, ele trebuie consolidate, asfaltate, montate banci, locuri de joaca, etc. Chiar si o terasa / doua / trei / câte sunt necesare.
Problema e ca daca e parcnatural vegetatia s-o lasam asa cum a crescut ea, sa nu intervenim noi cu alte plantari.
______________
Daca totusi acea zona este declarata rezervatie atunci trebuie inchisă şi limitat accesul.
_______________
Aşa că decideti-va, e parc sau rezervatie ?
Oricum deltă nu e in oricecaz. Si nici macar nu este intre blocuri.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

Andrei tu despre ce rezervatie vorbesti, ca nu avem in Bucuresti asa ceva? Am spus de mai multe ori ca nu este vorba despre nici o rezervatie, dar nu sunteti atenti si nici informati, doar va contraziceti cu mine. Arata-mi cine vorbeste despre rezervatie te rog.

P.S. Era sa uit ceva - daca sunt permise injectivele suprimate de puncte-puncte, sa-mi spui si mie Andrei, ca am si eu cateva de adresat care sunt nasoale rau. Nu inteleg de ce Administratorul acestui forum tolereaza aceste grosolanii din partea user-ilor.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri andrei11

Nu tu, ceilalti participanti la discutie confunda parcul cu rezervatia.
Din partea moderatorului :
Nu sunt permise   injectivele suprimate de puncte-puncte indiferent cine le << promovează >>. Adica mai pe şleau spus nu tolerez injective nici din partea unui gold. Cel putin eu îi modific mesajul imediat ce-l prind.
Expresia pe care TibiV a folosit-o este urmatoarea, scrisa citeţ :
Si cu sufletul in rai si cu slanina-n pod, nu se poate.
Problema este ca expresia este foarte flexibilă, dar dupa parerea mea nu este trivială. Daca era ar fi disparut urgent de acolo. Daca esti totusi inca nemultumit de raspuns, fiind un forum democratic reia discutia la << Dialog cu administratia >>. Iti voi raspunde eu sau altcineva acolo. Multumesc.
Precizare :
Iar acest proverb are urmatoarea traducere autorizată :
(dorinți nemăsurate)
Eu spun ca nu e nimic trivial aici.
adila wrote:
P.S. Era sa uit ceva - daca sunt permise injectivele suprimate de puncte-puncte, sa-mi spui si mie Andrei, ca am si eu cateva de adresat care sunt nasoale rau.

Nici pe tine si nici pe nimeni altcineva nu-l sfatuiesc sa le foloseasca...

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri adila

Bun, sa revenim la oile noastre.
Si acest teren ca oricare altul de pe lumea asta, poate fi expropriat daca este cazul. Nu se pune problema incalcarii dreptului de proprietate al nimanui. Declararea ca arie protejata nu tine cont insa de cine este proprietar ci doar de considerente stiintifice analizate de Academia Romana. Deci in acest moment exista proprietari care detin cate o bucata de pamant in Parcul Natural Vacaresti.
Eu militez pentru conservarea zonelor verzi in general, dar sunt constient si de faptul ca avem nevoie de infrastructura. Pentru fiecare metru patrat de beton turnat ar trebui macar un copac sa fie plantat, ceea ce nici nu ar fi mult sau scump. Se arunca banii contribuabililor pe borduri, beculete, management defectuos, etc. Voi stiti mai bine decat mine pe cate alte lucruri se arunca bani nostri, deci resurse sunt pentru a trai mai bine. Trebuie doar sa ne cerem dreptul.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Florinds

Eu cel putin nu sunt de acord cu niciun metru patrat de beton pus in "parcul" asta.
@Adrian Rosca, cred ca scopul topicului nu este hai sa betonam parcul, pentru ca noi suntem cu betoanele aici. Cred ca in afara de ceea ce priveste infrastructura, topicurile care au legatura cu Bucurestii nu indeamna la betonare, sa fim seriosi...
Nu sunt de acord nici cand zici ca sa nu faca nimic pentru ca iti e sila sa intri, sa nu faca nimic pentru a nu strica ecosistemul, asta e parerea mea.
Omul este un virus care vrea sa isi distruga gazda (planeta), asa cum zice si agentul Smith, nu este capabil sa traiasca in simbioza.

O planeta trece pe langa planeta Pamant si o intreaba:
-Ce mai faci, soro? Nu te-am mai vazut de milioane de ani!
-Nu prea bine...Stii...mi-au iesit niste Homo Sapiens...
-Nu te ingrijora, o sa treaca! Am avut si eu!

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri shoppy

Oamenii au avut un plan cu 2 directii de atac:
- hai sa ne punem bine cu ecologistii ca le protejam natura
si
- hai sa ne punem bine cu oamenii cinsititi ca nu vin coruptii sa retrocedeze sau sa puna betoane / alei / bancute / crasme
De aici a iesit prostia asta cu rezervatia nejustificata si delta care nu e delta.

Insa pe undeva planul a dat gres, ori coruptia tot a ajuns la ei, ori in strada nu au iesit nici ecologistii, nici cinstitii, ci riveranii, care au inceput sa spuna ca ei vor parc si nu rezervatie.
Asa ca oamenii au dat-o la intors, rezervatia delta cu poteci / alei / piste ca sa multumeasca pe toata lumea.

Daca o luam dupa algoritmul lor simplist "cine pune betoane este smecher corupt", tot ce s-a reusit a fost sa se ia o mlastina de la niste smecheri corupti care vroiau sa faca acolo un parc ca sa aiba unde sa puna betoane, si sa se dea la alti smecheri corupti ca sa faca acolo tot un parc ca sa ajunga tot sa puna betoane.

Asa ca scroafa e moarta in cotet, doar ca vin unii si, ori din naivitate ori dintr-un "in razboi totul e permis si dupa mine potopul si cine nu e cu mine e impotriva mea", incearca nu numai sa ne convinga ca scroafa traieste, ci ca sa mai convingem si noi pe altii.
Si cum noi suntem forum de oameni culti si tehnici, nu inghitim ca scroafa e vie, dapai sa mai convingem si pe altii, de aceea topicul este cel mai acid.

Acum pe oamenii asti naivi / dupa mine potopul si cu prea mult timp liber nu o sa-i convingi niciodata, ori ii ignori ori ii blochezi.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri Adrian Rosca

@Florinds, n-am zis sa betonam "parcul natural". Dar cineva mentiona mai devreme "infrastructura jenanta" si am tinut sa-i raspund in felul asta.  ;) Totusi, suntem pe un forum de infrastructura, nu de mediu.

Btw, campania de presa cu asa zisa "delta dintre blocuri" a functionat:

Delta Văcăreşti, administrată oficial de Primărie şi Asociaţia Parcului Natural Văcăreşti. Ministrul Mediului a semnat contractul de atribuire

Ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, a semnat contractul de atribuire în administrare, pentru următorii zece ani, a Parcului Natural Văcăreşti către Asociaţia cu acelaşi nume şi Primăria Capitalei. Potrivit reprezentantului Guvernului, atribuirea încheie procesul pentru declararea primului parc urban din România.

Potrivit ministrului Mediului, atribuirea contractului de administrare înseamnă că din acest moment poate începe elaborarea planului de amenajare a Parcului. Totodată, reprezentantul Guvernului a declarat că se aşteaptă ca parcul urban să devină un reper turistic pentru întreaga ţară, dar şi pentru străini.


http://adevarul.ro/news/societate/delta...index.html

Acum incep sa vina banisorii catre asociatia respectiva. :twisted: Ca sa vezi, nimic nu e intamplator...

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri shoppy

Opaaa lovitura de teatru, ministerul se spala pe maini, declara ca obiectivul este un "parc natural" care este declarat "parc urban", cuvantul "Rezervatie" nu exista in comunicat, de asemenea nici cuvantul "Delta".

Deci s-a rezolvat, nu este nici Rezervatie nici Delta, vine vreunu cu scandal la minister ca nu-i convine ceva atunci rapid "stai ma baiatu ca nu e nici Rezervatie nici Delta, si nu e la noi la minister, e la primaria bucurestenilor, daca vrei iti dam adresa".

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri abc_XC

Cuvintele "delta" si "rezervatie" au fost folosite exclusiv in articole de presa, reviste, etc. Din punct de vedere legislativ a fost vorba despre realizarea unui parc natural. Cuvantul "parc" nu are in acest caz semnificatia din DEX: " Suprafață întinsă de teren, de utilitate publică, cu plantații, alei și diferite construcții, amenajată pentru agrement." Exemple de parcuri naturale in Romania: Parcul Natural Bucegi, Parcul Natural Apuseni, Parcul Natural Comana, etc
Eu recomand putina documentare pentru cei interesati de subiect, altfel ramane un topic de scandal plin cu pareri eronate in ambele tabere. Internetul ofera numeroase posibilitati de informare, iata doar un exemplu minim: http://www.unibuc.ro/prof/tirla_m_l/docs/2014/dec/15_11_14_43Ariile_Protejate.pdf.

 


Re: Parcul Natural Delta Văcăreşti - Delta dintre blocuri shoppy

Da, da, doar presa spunea de rezervatie, noi nu spuneam niciodata, si de fiecare data cand voi spuneati de rezervatie noi nu va corectam ca ne convenea, ce bine ca tot noi avem dreptate.
Si eu iti recomand sa te documentezi ce inseamna un parc urban, exemplu Parcul Urban Vacaresti(Ne-Rezervatie Ne-Delta), si daca tot esti asa de saritor in dat link-uri poate ne dai si despre asta, asa, sumar, expeditiv, grosier, din avion, cum vrei tu.

(Si sa ma scuzi cu documentul acela jenibil, fara autor, fara bibliografie, fara unde s-a prezentat, postat pe un site noname semnat mmediu.ro/beta, beta este cuvantul de baza, desi mai potrivit era pre-alfa, ce este asta, tema de casa de la liceu?)

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura pentru sport și agrement din București  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423562 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use