Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiProiecte și lucrări finalizate parțial, suspendate sau abandonateDiametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)

 

Topic: Discutii pe baza lucrarilor si a proiectului

2709 posts, 383962 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 194
 
 

📖 Pagination options
Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia bekxy

Nu, important e să se facă bulevardul. Porcăria aia de hală (clădirea în sine) e un moft.
Într-adevăr, "Matache" - mai precis "Piaţa Matache" - e un brand (şi nu mă refer la Matache Măcelarul, producătorul de mezeluri, care n-are nici o treabă cu Piaţa Matache, ci la identitatea unei zone). Dar identitatea pieţei Matache stă în primul rând în locaţie, nu în magherniţa aia nenorocită. Şi dacă s-ar demola, piaţa rămâne pe loc iar zona se va chema la fel. Dpmdv efectul demolării magherniţei asupra identităţii Piaţei Matache e echivalent cu efectul ipoteticei demolări a gării Basarab (mai precis Bucureşti Nord B) asupra identităţii Gării Bucureşti Nord.€

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia URANUS

Azi s-a demolat blocul de 4 etaje de la intersectia berzei cu vulcanescu  si inca o casa/garaj tot de pe vulcanescu in locul unde se va face rondul

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia andrei11

Fi serios, cat timp s-a numit 'Ilie Pintilie' brandul vad ca nu a disparut. Discutam discutii acum, brandul nu se impune cu o hala de carne / peste/ branza / paine / farmacie.
Si cand citezi surse evita  Wikipedia . Dupa cum ti-am spus, Matache asta nu a fost in viata lui macelar.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia subway guru

E ca si cum ai spune ca Piata Bastiliei de la Paris si-a pierdut 'brandul' atunci cand au 'ras' frantzujii Bastilia...false argumente, pentru adormit copiii mici...

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Dominatrix

Dr2005 wrote:
Ţineţi cont de faptul că s-a demolt şi la 50m în lateralul drumului, pentru ca ,,băieţii deştepţi" să cumpere pe nimic terenurile de la primărie (care, la rândul ei, i-a despăgubit tot cu sume de nimic pe expropriaţi), ca apoi să vândă cu sute de euro pe metru pătrat, după modelul deja aplicat la Pasajul Basarab.

De fapt, exproprierile au inclus numai acea casa sau suprafata de teren afectata de lucrarile de supralargire, deci nu s-a expropriat mai mult decat necesar.  Deci daca o casa este afectata de noua strada, doar o parte din ea este demolata, bineinteles daca este posibil si din punct de vedere tehnic, daca nu, se demoleaza toata, dar restul terenului ramane al proprietarului. La fel s-a facut si la Pasajul Basarab, s-au expropriat NUMAI terenurile necesare pasajului, restul  au ramas in posesia vechilor proprietari. Daca te uiti cu atentie pe pozele lui Utilizator anonim e destul de usor de observat unde au ramas "cociobele" proprietarilor.€

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia subway guru

@jailor:
ar fi la fel ca Piata Unirii fara hala Unirii...la fel de 'brand'...
Nu mai tot baga informatii 'aproximative'...
Pravalia lu' Matache nu era in hala...ci mai alaturi...
si nu era hala, ci 'carciuma'...:
Lucram 'cu materialul clientului'...
"Matache Loloescu isi tinea afacerea la intersectia dintre Ulita Targovistei si Strada Buzesti, la rascruce de drumuri si interese. E inca un mister cum istoria l-a retinut, pe cel nascut pentru negustorie."
La hala era pravalia lu' Stan Tiganila:
"In Piata Matache comertul mergea ca pe roate, cu motoras si panas: printre micii intreprinzatori cu porecle pestrite era negustorul Georgescu, caruia i se zicea Vana-de-iapa. Pravalia precupetului se invecina cu macelaria lui Stan Tiganila. Negustori, oameni onorabili dar cu porecle Bot-de-capra, Titirca.
Mai facea afaceri in Piata Matache un doctor care-si tapetase casa cu ispravi ce au facut inconjurul targului sub deviza: Doctorul-minune care vindeca toate bolile din lume. Tatal acestuia manaca o  paine din comertul cu petrol lampant, pe care il vindea pe strazi dintr-un butoias."
"Hala a fost construita  in 1887 si a ramas pe loc desi autoritatile locale au incercat sa o tot mute de colo colo. Micul comert are musterii lui care inca cantaresc marfa din ochi."
Data e absolut discutabila pentru ca se refera de fapt la piatzeta de vis-a-vis...
Si o opinie 'la zi':

"Intre a opri dezvoltarea orasului si a demola obiective ale patrimoniului national exista un echilibru foarte delicat. Piata Matache este o zona de infectie urbana", a afirmat europarlamentarul Theodor Stolojan.

Si in final, o fotografie originala cu ce ar trebui sa 'reconstruiasca' Oprescu pentru a reda orasului 'monumentul istoric'.

'Minunatul' fronton al actualei hale e de sorginte comunista, o 'copiuta' nereusita dupa halele centrale din Budapesta, ce n-are nici o legatura cu arhitectura traditionala romaneasca...

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia subway guru

Iar tot 'praful' asta avea rolul de a ne abate atentia de la stirea adevarata a zilei:
URANUS wrote:
Azi s-a demolat blocul de 4 etaje de la intersectia berzei cu vulcanescu  si inca o casa/garaj tot de pe vulcanescu in locul unde se va face rondul

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia chevic

subway guru te rog sa pui poza la infinit. poate ar trebui infintat un ong anti ong care sa militeze impotriva tampenilor ongurilor, si sa faca demonstratii la ministerul cilturii la fel ca onorabilele ongeuri actuale cu lozinci imenze cu poza fostei hali matache cu intrebarea daca asta e monument.

si apoi sa se intrebe vajnicii ongisti actuali de ce daca tot vad aceasta mizerie ca monument nu vor sa se refaca actuala hala la origina ei forma, pentru ca un monument este monument cu adevarat numai daca se pastreaza "valorile" originale.

traiasca......nu stiu ce,  prostia eventual !

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia subway guru

@jailor:
Zona se cheama in limbaj popular Piata Matache si piata e la locul ei, bine merci...
Matache a fost mai degraba 'carciumar'...la fel ca Mandravela...sau Vergu...trei carciumi, trei locuri 'istorice', trei 'branduri'...
N-am nimic impotriva sa o reconstruiasca cu minutiozitate 'arheologica' pe un loc ce nu incurca dezvoltarea orasului...
Reabilitarea seismica e in sarcina proprietarilor, e suficient ca primaria le face 'moca' expertizele, primaria ar trebui sa le dea un termen 'limita' dupa care sa exproprieze 'gratis' si sa elimine pericolul public...
Sectorul servicii trebuia sa fie primul privatizat (nu Petromul), RATB-ul trebuia de mult sa fie societate comerciala, asistenta medicala de baza platita de stat, restul 'privat', primaria are ca prima indatorire sa bage banii in infrastructura...
@chevic:
Done!
...restul nu e decat gargara expirata de 20 de ani si nu are ca scop decat sa ne duca inapoi AICI->

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Dominatrix

jailor wrote:
Daca se darama Hala Matche nu mai exista Hala Matache...rationament simplu. Cum se cheama zona acum? Hala Matache...deci daca se demoleaza hala nu se va mai putea numi zona Hala Matache poate piata Matache si asta sa fie piata urbana.
S-a spus ca Hala Matache NU se darama, fiindca e - cica - monument istoric. Deci ce rost are discutia asta?
jailor wrote:
tare e ca pe noul si frumosul bulevard Uranus se vor plimba tot Dacii de 20 de ani si masini SH din Germania inmatriculate in Bulgaria
Sa-i multumim lui Bok si altor mari democracanati din guvern pentru asta!  
jailor wrote:
70% din tramvaie au 30 de ani si atat timp
Asta de unde ai mai scos-o?
subway guru wrote:
Reabilitarea seismica e in sarcina proprietarilor, e suficient ca primaria le face 'moca' expertizele
Guvernul a alocat si aloca in continuare fonduri pentru asta, dar cu "taraita".
P.S. Fiindca deja am "deviat" serios de la subiect propun mutarea discutiei intr-un loc mai potrivit, de exemplu aici.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Tavi

La aceasta ora este in plina desfasurare demolarea blocului Jupiter (intersectie Mircea Vulcanescu cu Berzei). Poza este DSCN2379.jpg in Tronsonul 4. In seara asta se termina. Din pacate nu am avut aparatul cu mine si oricum cand am trecut eu era un mare nor de praf ... nu cred ca s-ar fi vazut mare lucru.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia subway guru

@Dominatrix:
Nu o pun acolo pentru ca nu se refera la infrastructura, se refera la 'suprastructura'...
Problema cu reabilitarea seismica e 'complicata' doar pentru ca vor unii sa o complice inutil...
Uite 'schema mea':
- Primaria face 'moca' experitizele de risc seismic (deja a facut o groaza de astfel de expertizari);
- Se instiinteaza proprietarul privind rezultatul si se da un termen 'ultimativ' pentru a-si pune sandramaua in siguranta;
- Daca respectivul nu se conformeaza in termenul stabilit, se trece 'din oficiu' la exproprierea fara plata a constructiei si 'eliminarea pericolului public', fara mila si 'deindata'...
- Pe terenul respectiv se emite 'certificat de urbanism' care sa prevada posibilitatea de 'reconstruire' numai cu pastrarea elementelor arhitectonice 'valoroase' de fatada...si punct!
Nu-i asa ca-i simplu, doar sa vrei?

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia subway guru

Tavi wrote:
La aceasta ora este in plina desfasurare demolarea blocului Jupiter (intersectie Mircea Vulcanescu cu Berzei). In seara asta se termina. Din pacate nu am avut aparatul cu mine si oricum cand am trecut eu era un mare nor de praf ... nu cred ca s-ar fi vazut mare lucru.

Pun din nou stirea zilei pentru ca nu vreau ca sa fie 'acoperita' de zoaie colaterale...
Are cineva imagini cu 'minunea'?

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia bekxy

jailor wrote:
Daca se darama Hala Matche nu mai exista Hala Matache...rationament simplu. Cum se cheama zona acum? Hala Matache...deci daca se demoleaza hala nu se va mai putea numi zona Hala Matache poate piata Matache si asta sa fie piata urbana.

Wrong. Zona acum se cheamă Piaţa Matache. Si probabil se va chema la fel. Porcăria aia nu e "o hală Matache" de sine stătătoare, ci e de fapt hala din Piaţa Matache. Not the same shit. Nu hala dă brandul, ci zona.

jailor wrote:
tare e ca pe noul si frumosul bulevard Uranus se vor plimba tot Dacii de 20 de ani si masini SH din Germania inmatriculate in Bulgaria si oameni carora le ghiortaie  stomacul de foame

O să mă plimb şi eu pe acolo şi sper să nu ajung să mă încadrez în vreuna dintre categoriile citate.

jailor wrote:
Ar fi putut usor sa fie asanata zona prin interventia politiei si printr-o lege locala care ii obliga pe proprietari sa isi refaca fatadele. S-ar fi rezolvat problema zonei mai ieftin si ar fi ramas niste cladiri valoroase in picioare.

Asta chiar mi-ar fi plăcut s-o văd. Peşti care-şi renovează faţadele. Asta în măsura în care se putea spune că toate clădirile în cauză chiar aveau faţade...

Şi acum o ÎNTREBARE:
Nu are nimeni mijloacele prin care să transmită primarului general sugestia ca la apropiatul referendum privind sectoarele să întrebe bucureştenii şi cu privire la păstrarea/ raderea halei??€

 


Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 194
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Diametrala Nord - Sud (Buzești - Berzei - Uranus)  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422616 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use