MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 410684 views
 
Go to page:  1  ... 67 68 69 70 71 72 73  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Am observat azi de dimineata exact ce zicea Zoli, piuia pt ca omul se bagase putin in poarta cat valida (reminiscente de la comportamentul in fata turnichetelor, probabil). Dar clar n-a fost vorba de niciun 15 secunde. A piuit instant, am observat scena venind din spate. A bagat cartela, s-a bagat putin in fata si piuuuu. A scos-o, usa s-a deschis si pa. O sa fiu atent pe cat posibil azi la Aurel sau in general la cazuri unde piuie si totusi omul nu e acolo. Sunt sigur ca am vazut mai ales ca mie mi s-a intamplat ieri la Leonida si nu eram bagat in poarta. O fi treaba ailalta de care zicea tot Zoli.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

Puss in Boots wrote:
... Dar clar n-a fost vorba de niciun 15 secunde. A piuit instant, am observat scena venind din spate.

Cele 15 secunde se aplica DUPA o validare ok, deci DUPA deschiderea portii + mesajul "Liber" pe display.
Orice intrare in zona senzorilor INAINTE de deschiderea portii va fi sanctionata cu o "chiuiala".  :lol:

Puss wrote:
A scos-o, usa s-a deschis si pa.

Adica, ce inseamna "pa"? Nu a mai piuit dupa deschiderea portii?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

In timp ce omul trecea si poarta era deschisa, piuia. Pa in sensul ca omul a plecat :lol: pe mine ma interesa piuitul si ce-l declanseaza nu neaparat urmarirea intregii povesti. Care se verifica mai putin cazul personal (o fi cealalta chestie de care ai zis sau cine stie ce altceva).

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

Puss in Boots wrote:
In timp ce omul trecea si poarta era deschisa, piuia.

Da, asta vroiam sa stiu...
Mehhh, suspectez ca piuiala a inceput din momentul cind valida si s-a bagat putin in fata, apoi a continuat pina a trecut dincolo de poarta...  :?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Exact asa a fost. O sa mai fiu atent la cazuri unde NU se intampla asta. Eu n-am procedat asa si tot m-a piuit.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces misterr

Minunea a durat cîteva zile.

Apărătorii_Patriei\63: Defect...

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces MikeT

In jurul orei 18, la Eroii Revolutiei era o situatie deranjanta: pe fiecare zona de acces, erau 5 porti de iesire, lume buluc, pentru ca la ora aia lumea vine acasa, deci iese de la metrou. In schimb, erau cate 9 porti de intrare, evident, folosite de foarte putina lume. Chiar nu se pot face reversibile? Chiar nimeni nu poate lua decizia de schimbare a sensului, daca nu pot fi reglate sa fie reversibile?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Dar portile de iesire se deschid mult mai repede decat se roteau turnichetele pe vremuri si daca debitul e constant raman deschise si se iese constant, nu faceau fata?

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

Pe portile de iesire se poate iesi tzeava, metoda "trenuletzul".  :|

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Pai de-asta ziceam ca n-ar fi trebuit sa fie asa ingramadeala. Cam ca dimineata la Aurel/Pipera cand se desarta un tren. Ok, sunt mai multe porti dar si cei care coboara sunt muuulti.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces mcosmin

Eu am vazut ca unele persoane iau ceva distanta fata de cei din fata la iesire. Cred ca e un instinct ramas de pe vremea cealalta. In unele statii lumea s-a invatat, in altele, inca mai lasa distanta, sau se duc la portile de iesire adiacente, chiar daca e mai optim sa mearga trenulet.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Puss in Boots

Da da, ca si cu bagatul in poarta si piuie. E reminiscenta de la turnichete. O sa dispara poate cu timpul sau o sa fie mai putina piuiala, in cazul celalalt.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces punmeister

Zoli, cumva cartelele noi au banda magnetica tiparita pe carton? Am "observat" asta la cartela de o calatorie.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ZOLI

Sa vad daca am inteles eu bine intrebarea...  :roll:
Te referi la faptul ca depunerea de micro-particule magnetice este direct pe carton, sau ce?

 


Go to page:  1  ... 67 68 69 70 71 72 73  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423281 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use