MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Achiziții de trenuri noi pentru Metrorex (M2 și M5)

1182 posts, 342446 views
 
Go to page:  1  ... 63 64 65 66 67 68 69  ... 85
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Le-o fi incurcat Rotem socotelile astraloalstomice...
:rofl:

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex punmeister

Sunt curios daca vor construi uzina aia in Polonia, lucru promis dupa ce au castigat megalicitatia a Tramwaje Warszawkie.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex PTMZ

Evaluarea tehnică și evaluarea financiară au fost finalizate astăzi la aceeași oră (16:27), conform datelor de pe E-licitație. Procedura se află în deliberare, încă nu a fost selectat câștigătorul.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

Sa nu fim exuberanti!
Un alt ex. de procedura de atribuire a unui contract de care sunt interesat direct! ;)
Aceasta etapa poate dura...la ”nesfarsit”!
Deliberare intr-o licitatie 2020.png (221.38 KB; downloaded 2772 times)

Deci, procedura poate sta ”linistita” in ”staza”, adica in aceasta etapa, peste 3 luni (90 de zile), fara nicio problema! Asta am vrut sa relev prin exemplul atasat!

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Razvan021

Pai stai putin ca acolo ai si castigator desemnat, sunt 2 situatii posibile:ai contestatie=>da, poate sta in deliberare muuult timp pana se solutioneaza;sau nu sunt contestatii ci pur si simplu nu s-a semnat, din motive ce in general tin de castigator (nu a trimis documente necesare etc). Finalizarea evaluarii e un moment important. Mai important va fi sa avem si castigatorul desemnat.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

Fara sa te ofensezi inutil! Nu stii (vezi ca evit sintagma ”habar n-ai” deliberat) cum se deruleaza procedurile de atribuire ale unor contracte prin SEAP/ (SICAP de 4 ani)!
Pe scurt. AC (autoritatea contractanta, a nu se confunda cu aer conditionat  ;) ), in aplicatia dedicata, are niste  optiuni (admis (+)/respins(-)). In oricare dintre cele 2(DOUA) faze (tehnic/financiara), aplici una dintre cele 2(doua) reguli. + sau -. Atat! Operatorului economic participant, efectiv, la procedura i se va transmite in casuta de corespondenta electronica indicata (adresa electronica de corespondenta), la inrolare, un mail.
In corolar (concluzie, da?), fiecare dintre participantii la procedura de atribuire VEDE ce decizie a luat autoritatea contractanta. Urmare, se resemneaza, sau face ”pe nebunul/nebunii”, cu consecintele de rigoare (contestatie sau chiar mai ”smecher” chemare in judecata, direct, permite legea). Asa s-a intamplat cu divergentul intre ALSTOM si SIEMENS pentru ”sistemul de semnalizare” M5.1, care a durat mai bine de 1 an pana la ”despartirea apelor” (bresa legislativa)! E suficient si nu mi-am propus sa plictisesc ”auditoriul”!

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Razvan021

:lol: Stiu foarte bine cum se deruleaza o procedura in SICAP. Dar voiam sa ma conving de talentul tau de profesor. Explicatiile tale sunt usor pe langa subiect, probabil ai citit alt mesaj si ai zis sa reactionezi aici, :P. Sau voiai sa te lauzi ca stii de la ce vine AC sau care e transcrierea fonetica a lui "2".

PS:Nu e nimic rau per se in a incerca sa iei pe cineva la misto. Doar ca o, sa zicem, recomandare, s-ar putea ca ala pe care incerci sa il ofensezi sa fie mai ofensat ca ii scrii "fara sa te ofensezi inutil" decat de mistoul in sine. Mai ales in cazul de fata, unde nici nu te-ai obosit sa-ti maschezi senzatia ridicola de superioritate.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex andrei11

De la moderator citire:
orex, Razvan021
Hei ! ( Înțelege fiecare ce vrea ).
MP - ul e un bun pe care-l aveți amândoi la îndemână.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

Sistemul lucreaza dual (parte autoritatea contractanta (AC), parte operator economic(OE)). Eu am exprimat p.m.d.v. de pe baricada AC, strict!
PS
Expozeul, detaliat, a fost si pentru cei care nu sunt familiarizati cu SICAP, sa inteleaga care si cum e ”bucataria interna” unei astfel de aplicatii!!
Si, acum, daca e sa fii sincer, ia zi-mi de ce dureaza 3 luni o deliberare ca eu nu pot intelege, chiar si cu o perioada de pandemie declarata?! ;)

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex PTMZ

Gata, a fost selectat și câștigătorul.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Stefan28

Păi cine? În SEAP nu apare câștigătorul... :shock:

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex PTMZ

Nici nu poate să apară în SICAP (E-licitație, mă rog, trecem peste), decât la atribuirea contractului. A apărut o dată și o oră la rubrica de deliberare, deci a fost emis un raport de atribuire, ceea ce înseamnă că există oficial un câștigător (care încă nu e făcut public, atenție!) și pot începe contestațiile.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex theoslavic

Club Feroviar zice ca Alstom:
Oferta acceptată de Metrorex este cea a Alstom Transport Franța cu subcontractor Altom Transport România, pentru 5% din contract. Concluzia apare în raportul procedurii semnat în data de 29 mai, potrivit informațiilor deținute în exclusivitate de Club Feroviar.


Sursa: https://clubferoviar.ro/breaking-noile- ... de-alstom/

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex Linia 43

Asa da!   Era si logic ,tinand cont de contractul de intretinere in vigoare.
Aproape la toti ceilalti le-au dat cu flit cu  încadrarea în sarcina maximă pe osie cerută. Premeditare? Oricum ,ma bucur.

 


Go to page:  1  ... 63 64 65 66 67 68 69  ... 85
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2312 forum members have written 423423 posts in 5273 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use