De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire

1931 posts, 411057 views
 
Go to page:  1  ... 61 62 63 64 65 66 67  ... 138
 
 

📖 Pagination options
Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Legea e lege, indiferent de fum. Focul mai e si pus. Omul e nevinovat pana la proba contrarie, nu invers! Pana si criminalii nazisti au beneficiat de treaba asta - aici e diferenta intre noi si vest.

Daca pt tine, un nene oarecare de pe strada, e evident ca s-a dat mita la controale, de ce nu s-a sesizat DNA din oficiu, mai ales ca au avut si suport SRI?

Nu cumva pentru ca procuratura e la fel de corupta si partase in toata treaba asta, si au ales sa protejeze anumite persoane?

De ce nu s-a sesizat nimeni in legatura cu legea offshore in versiunea originala? Aia chiar era tradare...

Daca lasi un pic hatareala PSD pe margine si privesti obiectiv, vei vedea ca DNA si procuratura sunt parte a problemei, impreuna cu cei 66% care nu vin la vot.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Puss in Boots

Eu unul sunt f de acord cu tine. Problema e ca sunt unii -destui- care iau lumina de la Kovesi si divinizeaza procuratura fara absolut niciun motiv temeinic. Si mie mi-ar placea o gasca gen Incoruptibilii dar nu prea se poate.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Cristian

Florinds wrote:
Tu extrapolezi numai cand iti convine.
Dragnea daca e prins pentru furt de voturi si de bani care ar fi trebuit sa ajunga la copii, inseamna ca e mai curat decat astia cu Microsoft si EADS?  :D Sa nu uitam ce domenii imparatesti are dl. Dragnea. De ce sa consider ca se fac abuzuri? :) Bunul simt imi spune ca nu s-au facut abuzuri.
Sa fim seriosi cu solutiile de achitare, e vorba doar de niste spete si nu ar fi prima data cand am avea solutii gresite. Chiar in cadrul aceluiasi complet sunt mai multe opinii.
Nu inseamna ca daca a fost data o solutie de achitare pentru Tariceanu de exemplu, nici usturoi n-a mancat si nici gura nu-i miroase...


Nu extrapolez cand imi convine, spun doar ca Dragnea putea fura bine mersi de la copii (sanchi !) daca era in politica care "trebuie", in alt partid, nu in PSD. Si sunt gramezi care au facut asta, doar fiindca au strigat ca ei fac "anticoruptie", adica niste hotzi care au strigat hotzii. Ori asta e politie politica, justitie politica, bata politica.
Si te rog sa ma crezi ca Dragnea nu imparte banii cu mine.  :D

Hai sa-ti spun altfel; nu se combate fenomenul cu oameni, se combat oamenii cu fenomenul. Dragnea a devenit tinta, ca si altii inaintea lui, tocmai pentru ca a ajuns ce-a ajuns si ori face cum spunem "noi", ori ii facem dosare.

Ahh, ca mi-am adus aminte de alta speta, Chiuariu; deci procurorii s-au autosesizat de la celebrul post de televiziune Money Channel. Deci stateau ei procurori asa, intre doua depozitii si-o cafea, si hop dau cu telecomanda pe renumitul post de televiziune si vad o chestie. Lasa toate alea deoparte si se autosesizeaza direct, nici macar nu terminase Ema Zeicescu de vorbit ca dosarul era deschis deja. Nu ca era o facatura facuta cu ajutorul lui SOV, nu...justitia domnule, anticoruptia in actiune, procurorii, Westu', aliatii nostri, UE, etc.
Ok, mult succes in a crede asta. :D

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

Numai PSD poate sa aiba astfel de oameni care provoaca mila fata de noi insine, cetatenii normali, care provoaca sentimentul rusinii in noi din cauza  imbecilitatii si nesimtirii acestor neispraviti. M-am tot gandit pana unde poate merge prostia, obedienta, rautatea unor politicieni fata de aceasta tara, fata de cetatenii sai. PSD nu cunoaste nici o limita in societate(de aceea  orice este permis), precum si PCR exponent al totalitarismului nu cunostea limite.
Doamna Dancila nu are familie fata de care sa incerce sentimentul jenei de "dansa"? Totul pentru partid?!? Partidul este si ramane o simpla notiune, doar la nazisti si comunisti "se murea pentru partid"...

Voi lasa un om al cuvantului sa ia...cuvantul si care incearca sa explice  ceea ce  f. greu este de explicat - si cui explica, daca acest popor este total indiferent, mut si orb fata de destinul sau?

"Nu orice om îi este jenă

Titlul e în dăncileză, o derivată cu boli venerice a limbii române. Şi ilustrează două tipuri de neruşinare şi de vinovăţie. Primul tip ţine de cramponarea de funcţie a unui nechemat, de impostura în care se scaldă un om, în văzul ţării şi al lumii, de uşurinţa cu care acceptă să devină obiect al ridiculizării publice. Totul de dragul partidului şi ca semn de fidelitate oarbă („neabătută”, cum scria pe vremuri în documentele de partid) faţă de lider. Al doilea tip ţine de desemnarea unui asemenea om ca şef de guvern, deşi e limpede pentru oricine are măcar urme vagi de discernământ că pălăria executivului e caraghios de mare pentru capul premierului, cu sau fără coafură paviantină. Care dintre cele două tipuri de neruşinare şi de vinovăţie e mai grav? Fără îndoială, al doilea. Proptind-o pe Viorica Dăncilă în funcţia de premier, Liviu Dragnea a insultat nu doar electoratul PSD, ci întreaga naţie. Oricine are dreptul să se simtă jignit de faptul că este reprezentat în afara ţării de o persoană de o asemenea suficienţă. De o persoană pentru a cărei prestaţie publică aproape că nu mai există criterii de evaluare. De un simbol al derutei panicate, care dă impresia că nu ştie ce caută nici măcar în propria viaţă................
......."
http://www.digi24.ro/opinii/paraschiven ... ena-970940

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Deci sa inteleg ca singurul lucru de criticat la PM e gramatica?

Atunci suntem super OK, inseamna ca problemele cu adevarat grele, de care depind uneori chiar vietile oamenilor, sunt pe maini bune.

PS: lasa ipocrizia. Nu serveste la nimic bun.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire TibiV

Pristina, pardon, Podgorica la ce categorie se înscrie?...

Tot la ipocrizie?

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

E vorba de jurnalisti. Fireste, PM are probleme, dar nu vad ca cineva se leaga vreodata de adevaratele probleme. Asta pt ca nici ei nu stiu mai mult.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

https://www.youtube.com/watch?v=Q16q_B9u980

In momentul in care un tanar intemeiaza o familie acolo, in vest, nimeni nu se mai intoarce in tara, decat poate la pensie...

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire Goldmund

mcosmin wrote:
Deci sa inteleg ca singurul lucru de criticat la PM e gramatica?

Atunci suntem super OK, inseamna ca problemele cu adevarat grele, de care depind uneori chiar vietile oamenilor, sunt pe maini bune.

PS: lasa ipocrizia. Nu serveste la nimic bun.


Ipocrizie?!
Spune PSD=ipocrizie! PSD este cel mai bun exemplu de politica populista a unor inculti indoctrinati de ...binele personal si resturi aruncate pt. amarati, resturile aruncate de pe insula imbuibarii de partid - amarati pe care ii mai duc cu zaharelul.
Ipocrizia psd-istilor este istorica si asa va ajunge in istoria acestui neam acest partid, ca partidul ipocritilor. Nu mai este normal ce se intampla: de cand este draknea la putere, Parlamentul si guvernele Romaniei sa  se ocupe doar de "reforma" in Justitie, nu mai este normal intr-o tara care la multe capitole este ultima la saracia populatiei sa nu faca decat legi noi pentru as acoperi nelegiuirile - ce vrei mai multa fatarnicie decat la psd ?! Asta e culmea:
criminalul in serie striga: "eu sunt pentru binele societatii"! Unii il cred, de 70 de ani!

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Ce coincidenta ca ai observat acel post, care e acolo de ceva vreme, abia acum dupa protest  ;) . Curata coincidenta (nu insinuez nimic, bineinteles). Bine, faptul ca nu ai inteles nimic din el nu e o coincidenta.  :bere:

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Ce vă place să vă învârtiți în cerc.
Camarade nu fi trist, Legiunea trăiește prin Partidul  Comunist.
____________
O fufă incultă angajată la Orange îmi prezenta compania ca cea mai tare din domeniul telefoniei.
Peste un timp s-a mutat vreo 10 m mai încolo la Vodafone.
Acum Vodafone era cea mai tare companie.
Mai e un magazin ceva mai departe - vreo 50 m a RomTelekomului. O aștept și acolo. Am răbdare.
__________________
Cred că știți să trageți concluziile corecte.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire mcosmin

Nu ne invartim deloc in cerc. Sunt unii care cred ca PSD =  :twisted: incarnat, si altii care cred ca "Toate partidele" =  :twisted: incarnat. E simplu.  Mai sunt si unii care se activeaza fix inainte de evenimente politice majore (de observat cum colegul nostru posteaza inainte ceva pro-diaspora, si apoi dupa, ceva anti-PSD). Repet, doar coincidente, totul e pura intamplare :D Apoi sunt acei 66% care nu voteaza, si ajung toti prostii la putere (din nou, pura coincidenta, nu exista nici o legatura intre faptul ca lumea nu voteaza si legitimitatea scazuta a partidelor  :D ).

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire andrei11

Păi vă învârtiți în cerc. De fiecare dată văd că se lansează aceleași idei.
47 și cu 29 cât fac ? Îmi spune cineva ? Eu nu știu să calculez. Evident, poate îmi dă și răspunsul complet, două cifre aruncate acolo pe hârtie nu spun nimic.

 


Re: Politica, istorie, natiuni, curente de gandire punmeister

Cata vreme PSD face ce vrea muschiul lui iar PNL si USR se bazeaza pe lozinci de tipul "huooo ciuma rosie!!!!1111", motiuni de cenzura care pica imediat, initiative cetatenesti, liveuri pe FB din parlament etc. aici se ajunge.
Haosul din societate este rezultatul rafuielii dintre putere si opozitie, nuff said.

 


Go to page:  1  ... 61 62 63 64 65 66 67  ... 138
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422634 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use