Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1009 posts, 276306 views
 
Go to page:  1  ... 59 60 61 62 63 64 65  ... 73
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

O fi crezut ca s-a rezolvat cu ei dupa incidentul trecut. A avut incredere in autoritati…
Poate ca mai trecuse intre timp pe acolo, fara sa fie atacata.

Foarte corect textul lui Sorin Ionita.

Eu am atacat de ciine de stina, o haita intreaga, nesupravegheata. M-au inconjurat si nu dadeau semne ca vor sa se retraga, orice as fi facut. Unul s-a ranit in betele de tura, s-a enervat si m-a capsat. Atunci am zis, gata, daca incep sa muste e grav. Eram singur, la vreo 500m de alti oameni, suficient cit sa nu imi poata veni nimeni in ajutor. Absolut oribil, de cosmar. Sa stiti de la mine: nu e animal mai periculos decit ciinele. Toti se cramponeaza de ursi dar ursul nu e nici pe departe atit de idiot si de agresiv daca nu o cauti cu luminarea (gen mers la furat de ursuleti din birlog).

Toata povestea s-a soldat, pe linga vizite la Matei Bals pentru antirabic, in virf de pandemie Covid, cu subsemnatul fiind nevoit sa plateasca cheltuielile de judecata. Am facut sesizare la Politie, au deschis dosar penal, m-au chemat la mama naibii la audieri/judecata desi le-am zis sa nu ma deranjeze cu asta, a trebuit sa renunt la proces si sa achit oalele sparte. Proprietarul stinei probabil ca nici nu a fost deranjat de “organe”, continuind si azi sa puna viata turistilor din Bucegi in pericol.

 


Re: Sectorul 6 reiny2000

reiny2000 wrote here:
În zona intersecției dintre șoseaua Virtuții și Bulevardul Iuliu Maniu a apărut un container pe trotuar, lângă Farmacia Catena. Nu are afișat niciun aviz sau vreo autorizație de construcție.

Am primit astăzi următorul răspuns de la Poliția Locală Sector 6:
Screenshot_20230210-122131~2.png (347.77 KB; downloaded 1759 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Bravo, deci inapoi in anii '90 cu un primar care se bate cu caramida in piept ca e modern, responsabil si eficient!

 



Re: Sectorul 6 Florinds

Din smecheriile lui Ciucu prin zona Raul Doamnei... capcane pentru cetateni pe banii cetatenilor.
IMG_20230210_143434.jpg (1009.97 KB; downloaded 1542 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Si pe str. Dezrobirii sint niste amenajari din astea pe fostul spatiu nebetonat (nu era "verde" propriu-zis); placi lipite cu scuipat, desprinse dupa primul inghet. Nici nu e de mirare, vazind cine lucreaza. Erau niste prapaditi cu un Logan MCV care instalau niscai tubulatura de irigatii, probabil sub-sub-sub-sub contractori.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Iata ce apare pe facebookul PS6:

2023.jpg (956.28 KB; downloaded 1337 times)


Spatiul respectiv a fost cindva verde, poate in anii '80. In ultimii ani a fost folosit drept parcare improvizata, acum vad ca e betonat si "pus la produs" taxe de parcare.
Ma agaseaza fariseismul PS6: cica "Iulia Cocias spatiile verzi nu se betoneaza. In plus, in toate parcarile la sol se amenajeaza spatii verzi si se planteaza mai multi copaci."

Cum adica " in toate parcarile la sol se amenajeaza spatii verzi"?! Ori parcare, ori spatiu verde?

Iata citeva imagini istorice cu locul respectiv:

2014.jpg (1.07 MB; downloaded 1337 times)


2019.jpg (1.2 MB; downloaded 1337 times)


2022.jpg (1008.58 KB; downloaded 1337 times)


Casa din dreapta a fost demolata si exista  - evident - un proiect pentru un bloc cu burta acolo. Din fericire in acest timp nu a fost construit nimic asa ca PS6 ar putea sa faca un gest de bunavointa si sa rascumpere terenul pentru a amenaja ....un spatiu verde! N-ai sa vezi.

PS: si o imagine din Google Earth:

Satelit.jpg (941.45 KB; downloaded 1329 times)


E adevarat ce spune doamna, erau citiva copaci foarte inalti acolo. S-au uscat (sau ajutati sa se usuce...) si taiati. Prin "parcari ecologice" probabil se refera la pavelele grila. Motivul pentru care nu se folosesc e simplu: sint prea ieftine, nu e nevoie de betoane armate de 50 cm grosime si ramine tentatia reversibilitatii; se pot ridica in viitor unii sa spuna ca e simplu sa le scoatem si sa refacem spatiul verde initial. Pericol mare pentru incasarile la buget din taxele de parcare.

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Acolo chiar se poate amenaja o parcare foarte decentă. Da, e nevoie și de astea.  Spațiu verde în sector este și poate fi amenajat cum trebuie și plantați copaci etc.
Imaginile vechi fix asta dovedesc că de facto era oricum parcare acolo de ani de zile, doar că mocca și cum s-a priceput fiecare ”propietar” de spațiu. Să plăterască foarte bine pentru locuri.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Eu zic sa nu plateasca. Sa fi facut spatiu verde si sa nu ii mai lase sa parcheze acolo, simplu. Nu sintem noi eco? Nu descurajam folosirea masinii personale? Poftim.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Hai ca da bine la public…:

“ Situația pistelor de biciclete din #București.
Ce zic jurnaliștii de la Antena 1. Dacă #PMB nu le face, se apucă primăriile de sector.
🚲🛴În #Sectorul6, vrem să aducem culoarul inclusiv pe Bd. Iuliu Maniu, cel mai aglomerat de la noi. Am făcut și facem și parcări pentru #biciclete. Singurele din oraș.
Suntem însă doar o bucățică dintr-o Capitală aglomerată, ce nu încurajează, deocamdată, mersul pe două roți în siguranță.”

Preluat de pe facebookul PS6.

Sa vedem unde amplaseaza aceste piste. Punem pariu ca pe trotuar? Carosabilul e in administrarea PMB. Asta in cazul in care chiar se apuca de treaba ca senzatia mea e ca vor doar sa puncteze la impresie artistica.
Asa incepuse si fostul primar pe final de mandat, dupa ce toata lumea fusese de acord ca locul lor nu e pe trotuar, ala hop! cu doua dungi de vopsea. Acum probabil o sa desfiinteze o parte din trotuar si dispare automat problema, dupa reteta deja omologata.

 


Re: Sectorul 6 cris_m

Gand la gand sa fiu sincer. Aceeasi impresie o am si eu, mai ales ca e mai usor sa continui dungile pe trotuar...

 


Re: Sectorul 6 reiny2000

Ca la noi la nimenea...

Am trimis sesizări către Poliția Locală Sector 6, Brigada Rutieră, Administrația Străzilor și ADP Sector 6 în legatură cu mașinile parcate pe trotuar în zonele Bulevardul Drumul Taberei 134-140 și str. Brașov 24-28.






Am primit următoarele răspunsuri de la PL Sector 6, Brigada Rutieră și Administrația Străzilor:









Toate bune și frumoase, până astăzi, când am primit un răspuns de la ADP Sector 6:



Cum e posibil ca 3 instituții să-mi dea dreptate, ca pe urmă să vină a patra și să contrazică pe toată lumea?

 


Re: Sectorul 6 subway guru

E suficient sa fie un singur functionat Gica-Contra mituit corespunzator si demersul se blocheaza…
Daca e o situatie controversata toti ceilalti se vor da deoparte.
Singura modalitate ar fi sa-l dai in judecata pe acel functionar si sa astepti o mie de ani pana se judeca definitiv, dar cine e dispus la asa o lupta cu morile de vant?

 


Re: Sectorul 6 alchimistul

Ce ii impiedica pe (deja) 3 primari ai sectorului 6 sa aduca Drumul Osiei la un nivel macar acceptabil al carosabilului si al trotuarelor? Ori tine de primarul general? Pe partea dreapta catre intrarea in Chiajna au aparut blocuri care fac orice sistematizare a strazii si mai dificila decat acum 3-4 ani. Cele mai bune autobuze pe care le-a avut STB pana in prezent - Hybridele- sunt "terfelite" prin gropane zi de zi. Cine vrea sa parcurga drumul pe jos, cand e traficul blocat la orele de varf, nu are efectiv trotuare. Ce interese meschine sunt in spate?

 


Go to page:  1  ... 59 60 61 62 63 64 65  ... 73
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2326 forum members have written 424454 posts in 5284 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use