Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovVehicule utilitare STB

 

Topic: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții

88 posts, 24745 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții Andrei25

Am înțeles, mulțumesc frumos pentru răspunsul acordat.

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții Luca M.

Cateva poze cu aceste autobuze in perioada in care se lucra la capatul liniei 5 de la Baneasa.
IMG_4334.jpeg (1.62 MB; downloaded 2225 times)
IMG_9719.jpeg (1.62 MB; downloaded 2225 times)
IMG_9717.jpeg (1.64 MB; downloaded 2225 times)
IMG_9718.jpeg (1.62 MB; downloaded 2225 times)
IMG_4335.jpeg (1.72 MB; downloaded 2225 times)

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții Andi_C

B 66 FRT (adus cel mai probabil tractat), staționat pentru lucrări la linie pe Bd. Timișoara. Puntea față este sprijinită pe niște pavaje...


 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții shoppy

Au reusit sa-l si loveasca in fata, la Baneasa nu era lovit.

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții Andi_C

Era lovit si la Băneasa, cand le-a schimbat locul de pe sina de tramvai pe str. Grațioasă avea deja fața "mutilată".

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții ADK

Ceva îmi spune că așa o să rămână până la retragere. Deși în teorie nu ia ITP-ul, din simplul fapt că este accidentat, iar piese de schimb nu știu dacă au păstrat (din 3/9(?) care știu că mai sunt), ceva îmi spune că nu prea, mai ales de caroserie.

DAC-urile vestiare au fost la "modă" la timpul lor, însă în prag de 2024 mi se par depășite, dovadă că sunt și degradate, nu prea mai sunt îngrijite, poate acum cu electricele mai aleg niște E3-uri care să înlocuiască vechile vestiare (care dintr-un motiv sau altul, am început să dezvolt o pasiune mai mare pentru ele ca mașini de călători decât pentru Ikarusurile 260, începând o documentație relativ recentă când nici nu știam ce era ăla DAC "scund", find vorba de o ediție de autobuze/troleibuze produse în ultima perioadă a comunismului la ordinul "faceți economie, tovarăși!").

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții shoppy

Cred că nu mai are nici ITP, nici RCA, și parcarea lui pe drum public este ilegală, da așa se face la noi.

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții Nenea_titi

B88FRT de mai sus are faruri de la vechile IVECO.

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții Cezar210

B66FRT și B88FRT pe Bd. Timișoara:

- B66FRT
20231209160008_IMG_2012.jpg (1.59 MB; downloaded 1375 times)

- B88FRT
20231209154315_IMG_1995.jpg (1.6 MB; downloaded 1375 times)
20231209154329_IMG_1996.jpg (1.58 MB; downloaded 1375 times)
20231209154346_IMG_1999.jpg (1.65 MB; downloaded 1375 times)

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții Nenea_titi

Se mai deplasează autopropulsate sau ca și remorci?

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții Aron

B-88-FRT A primit pe parbriz un biletel de dragoste de la PLS6, deci o sa dispara cel mai probabil de acolo.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții ADK

Păi nu trebuie și PL să arate că au activitate?
Preavizul ridicării unui vehicul depistat pe domeniul public, se pune în următoarele din 2 cazuri:

-vehiculul este inapt estetic (foarte murdar, deteriorat structural etc) pentru circulația pe drumurile publice;
-vehiculul nu mai are (cel puțin de ceva timp - săptămâni, luni) ITP și/sau RCA (însă criteriul de bază este prima variantă - nu o să vadă nimeni vreun sticker pus pe vreun Mercedes ultimul răcnet - curat ca lacrima - preaviz de ridicare doar că nu mai are RCA de 3 luni...).

Tocmai ce corespunde mai sus, un vehicul (egal că-i autobuz sau mașină, că e privat sau al unei instituții publice) cu toate cele enumerate mai sus. Ce fac ei greșit, este că nu-ți spune când îl va ridica, respectiv abțibildul în cauză nu trebuie să lase urme la îndepărtare. La Buzău îți pune un A4 cu scotch lipit pe lateral unde îți spune data limită când poți tu să-l ridici, altfel vine platforma Urbis (ADP de Buzău) și-l duc la ei la sediu, unde dacă nu vii în termenul de X zile cu cașcavalul pregătit, în funcție de numărul de zile staționat, nu ți-l mai poți recupera și devine proprietatea statului. Sau poate ăștia de la PS6 nu știu cum să-și facă rost de o baracă fără s-o mai plătească...

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții shoppy

In Bucuresti daca este parcata regulamentar atunci Locala nu se autosesizeaza, trebuie sa se duca un cetatean sa faca plangere cu datele din buletin ca masina este abandonata, apoi vine Locala si verifica sa aiba numere de inmatriculare, ITP, RCA si impozit platit, daca nu are iti pune biletul.
Ridicarile in general se fac de sarbatori cand este orasul liber, posibil mai putine masini parcate care sa incurce si mai putina lume pe strada care sa sara la scandal.
Daca te deranjeaza vreo masina in Bucuresti poti depune si tu plangere, nu te intreaba nimeni de unde stii ca este abandonata si nu este nici o consecinta daca se dovedeste ca gresesti.

 


Re: Autobuze DAC 112 UDM modificate pentru intervenții ByOnu

Hai mai. Gradul de abandon al unui autoturism este usor de identificat, nu-ti trebuie licență NASA. O spui ca si cum e problema daca cetatenii reclama rable, in loc sa apreciem spiritul civic. Graffiti-ul, anvelopele desumflate, blocatoarele tip-bolovan si mizeria de sub ele dovedesc starea de abandon.

Autobuzul asta este clar o rabla abandonata pe domeniul public de catre STB, si nu e prima oara: a mai fost asa in terminal la Ghencea.

Pe mine, ca pasionat ma bucura sa-l vad "expus", decat ascuns in curtile STB, dar nu-i pot condamna pe cetateni sau pe PLS6 ca au o problema cu el. Daca fiecare institutie si-ar abandona utilajele pe strazi, n-ar fi ce trebuie.

Este si foarte periculos pentru viitorul acestor autobuze in sine, intrucat vor atrage vandalism, de la graffiti, pana la geamuri sparte si chiar intrari prin efractie.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Vehicule utilitare STB  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423273 posts in 5270 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use