MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Discuţii, planuri, ştiriDocumentație tehnică

 

Topic: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine)

304 posts, 106110 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Zice-se ca ar fi sosit vaporul in port la Constanta...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) rosetti61

... si pana face vama, pana se gasesc mijloace de transport sa le aduca in Bucuresti, apoi pana le monteaza si aprofundeaza manualul de utilizare, formalitati de receptie a utilajului, mai trece.

Bulgarii au avut un monstru mai mare pentru tunel cu linie dubla - care e mai indicat, tunel cu un singur fir sau cu 2 fire? O sa ziceti ca ala costa mai mult, dar oare costul unuia mare e pe aproape cat a 2-3 mai mici, asa ca tot acolo ajungi, ca manopera, material si utilajul. Din punct de vedere al exploatarii cum se preteaza, ca in loc de galerie dubla ai tunel dublu.

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) Dominatrix

Solutia cu tunel pentru cale dubla a fost aplicata pe scara larga la Madrid.

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) George

...si la Paris e plin, dar acolo s-a construit practic cu cadrele acelea metalice care dau forma specifica tunelurilor si statiilor, practic a fost un fel de cut and cover, nu?

Probabil ca la noi nu s-a mers pe varianta asta din cauza subsolului nisipos si plin de apa, probabil era mai riscant sa sape cu un TBM asa mare.
Altminteri, bucatile cu cale dubla in tunel sunt simpatice, e un pic mai silentios (Petrache Poenaru - Mihai Bravu, Victoriei - Universitate), dar cand am auzit ca totul s-a facut in sapatura deschisa mi s-a mai domolit entuziasmul... :lol:

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Tunel cale dubla=adancime mai mare la statii (dubla) si riscuri de surpare cvadruple...
Pt Bucuresti...tunele gemene=the best!
Zice-se ca la ora asta se 'descarca'...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) bercenicity

Time lapse cu un TBM care trece printr-o statie terminata (Kiev - Vîstavočnîi Țentr (ucr. Vistavkovii Țentr) - sept 2011)





... trei luni jumate mai tarziu au deschis statia pentru calatori...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Excelent filmuletzul!!!
E cam...primitiva treaba (ce vrei de la ucrainieni)...dar absolut 'lamuritoare' pt toata lumea! :mrgreen:

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) George

Primitiva? Mie mi s-a parut fain, sa inteleg ca asa ceva vom vedea si la noi?! Chiar, peretii statiilor vor fi tot asa, curbati, pentru a permite trecerea cu usurinta a TBM? (mi-a placut forma statiei ucrainene...)

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Peretii statiilor noastre vor fi absolut 'verticali'...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) andrei11

N-are nici o legatura forma peretilor statiei cu trecerea / netrecerea unui TBM. Pentru exemplificare uita-te la peretele de la Victoriei ( M 1 ) spre Dinamo. Pe acolo ar fi putut trece un TBM fara probleme. ( Bine, eu am prezentat o situatie pur ipotetica, nu a trecut nici un TBM prin nici o statie pana acum in Romania - o singura exceptie, la Basarab, dar acolo este o alta mancare de peste ).
Daca #guru spune ca e primitiva, sa-l credem pe cuvant...Eu in preistorie am sustinut Lucrarea de diploma ( asa cum se proceda la absolvirea facultatii ), lucrare de care am fost foarte mandru, evident. Dupa numai un an si jumatate de reparat tractoare & combine agricole, mi-am dat seama ca Lucrarea mea era de tot rasul...
La fel si cu TBM - ul respectiv,  nu ma pronunt de fel daca e sau nu e primitiv ca nu ma pricep absolut deloc.

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

'Primitivismul' nu se referea la forma peretilor (e lipsit de relevantza) ci la modul cum au 'impins' TBM-ul prin statie...

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) francezu72

mi se pare mie sau in filmulet se vede un fel de candelabru montat in statie  :lol:

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) subway guru

Pt moment, TBM-urile nu pot fi inca aduse la Bucuresti de la Constanta din cauza restrictiilor de circulatie... :ugeek:

 


Re: Despre TBM-uri (Tunnel boring machine) andrei11

Nu e un fel de candelabru, e chiar candelabru. Precum ne-a spus si colegul nostru, la vreo 4 luni dupa ce a trecut TBM - ul pe acolo s-a deschis statia.
TBM - urile nu pot fi aduse in Bucuresti ? Inca nu e cazul, nu prea au ce sa faca cu ele in Bucuresti deocamdata. ( l-am "plagiat'' pe nenea Udriste cu inchiderea strazii V. Ialomitei. Cateva zile in plus nu au nici o importanta.)

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Documentație tehnică  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422615 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use