Topic: Defecte, imobilizări și reparații ale autobuzelor
5422 posts, 1782418 views
📖 Pagination options
-
- Gabi23
-
Posted:
-
Re: Mentenanţa autobuzelor
Gabi23
A fost reparat și a revenit în circulație zilele trecute autobuzul #4674 de la Autobaza Militari. A fost imobilizat din octombrie 2013, inițial din cauza uzurii bucșelor, lipsei uleiului și a unor probleme la cutia de viteze. Sosind ceva piese în toamna anului trecut a putut fi readus în circulație. Autobuzul este fabricat în Germania la 10 ianuarie 2008 și a intrat în exploatare la RATB începând cu 16 martie 2008, având de-a lungul anilor destule perioade de staționare, din motive mai mult sau mai puțin întemeiate, fiind tamponat cel puțin de 2 ori frontal, o dată destul de grav. Momentan are aproximativ 305000 km parcurși.
A fost reparat și a revenit în circulație zilele trecute autobuzul #4674 de la Autobaza Militari. A fost imobilizat din octombrie 2013, inițial din cauza uzurii bucșelor, lipsei uleiului și a unor probleme la cutia de viteze. Sosind ceva piese în toamna anului trecut a putut fi readus în circulație. Autobuzul este fabricat în Germania la 10 ianuarie 2008 și a intrat în exploatare la RATB începând cu 16 martie 2008, având de-a lungul anilor destule perioade de staționare, din motive mai mult sau mai puțin întemeiate, fiind tamponat cel puțin de 2 ori frontal, o dată destul de grav. Momentan are aproximativ 305000 km parcurși.
-
- V2A
-
Posted:
-
-
- Victor92
-
Posted:
-
Re: Mentenanţa autobuzelor
Victor92
Dupa ce au stat mai multe luni pe bara din cauza minunatilor locuitori din Chitila care au aruncat cu pietre si au spart niste geamuri, 6280 si 6281 au revenit la traseu pe linia 422 la mijlocul lunii Decembrie 2015. Din luna august, s-a mai facut licente pentru 4535, respectiv 4622 care circula, in general, pe linia preoraseneasca.
Astfel, la inceputul lunii Ianuarie 2016, pentru linia 422 avem urmatoarele autobuze titulare: 4535, 4604, 4611, 4622, 4805, 6280, 6281.

La capitoul reveniri o mai putem mentiona pe 4808 care a stat pe dreapta aproximativ 2 ani.

Dupa ce au stat mai multe luni pe bara din cauza minunatilor locuitori din Chitila care au aruncat cu pietre si au spart niste geamuri, 6280 si 6281 au revenit la traseu pe linia 422 la mijlocul lunii Decembrie 2015. Din luna august, s-a mai facut licente pentru 4535, respectiv 4622 care circula, in general, pe linia preoraseneasca.
Astfel, la inceputul lunii Ianuarie 2016, pentru linia 422 avem urmatoarele autobuze titulare: 4535, 4604, 4611, 4622, 4805, 6280, 6281.

La capitoul reveniri o mai putem mentiona pe 4808 care a stat pe dreapta aproximativ 2 ani.

-
- Axel
-
Posted:
-
-
- Victor92
-
Posted:
-
-
- cris_m
-
Posted:
-
Re: Mentenanţa autobuzelor
cris_m
A revenit 4220 de la Titan, desi este in spate sifonat bine de tot...
A revenit 4220 de la Titan, desi este in spate sifonat bine de tot...
-
- Axel
-
Posted:
-
Re: Mentenanţa autobuzelor
Axel
La Autobaza Pipera a revenit in circulatie 4500 dupa ce a stat pe dreapta multa vreme din cauza unei tamponari frontale
La Autobaza Pipera a revenit in circulatie 4500 dupa ce a stat pe dreapta multa vreme din cauza unei tamponari frontale
-
- cris_m
-
Posted:
-
- 133 313
-
Posted:
-
Re: Mentenanţa autobuzelor
133 313
4448 pe Fabrica de Chibrituri.
4448 pe Fabrica de Chibrituri.
IMG162.jpg (113.16 KB; downloaded 2831 times)
-
- Axel
-
Posted:
-
-
- Gabi23
-
Posted:
-
- 133 313
-
Posted:
-
-
- Victor92
-
Posted:
-
Re: Mentenanţa autobuzelor
Victor92
Dupa ce a stat pe dreapta mai bine de un an, 4503 a revenit pe strazile din Capitala. Probleme au fost cu placutele de frana, pompa de apa si altele.
La Autobaza Alexandria au mai reaparut in peisaj 4319 si 6225.

Dupa ce a stat pe dreapta mai bine de un an, 4503 a revenit pe strazile din Capitala. Probleme au fost cu placutele de frana, pompa de apa si altele.
La Autobaza Alexandria au mai reaparut in peisaj 4319 si 6225.

📖 Pagination options