Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1009 posts, 274678 views
 
Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 73
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 6 neoman

Lucrare finalizata, trotuar desfiintat. Aceeasi microzona 21, zona Dezrobirii.
Alee Dezrobirii 2.jpg (1.3 MB; downloaded 2052 times)
Alee Dezrobirii.jpeg (655.4 KB; downloaded 2052 times)

 


Re: Sectorul 6 orex

Utilizator anonim 2 wrote here:
Atunci sa le facem pe toate de 1m. Si ala de la Unirea.
Trebuie sa fie o norma de urbanism care sa prevada diferite latimi in functie de intensitatea traficului pietonat estimat. Am sa intreb un cunoscut, arhitect. Poate ne lamureste.

Inca din 1975, da ai citit bine, exista o norma (legea nr. 37) prin care se statua, la art. 19, că ”Pentru circulaţia pietonilor se vor amenaja trotuare, cu o lăţime cuprinsă între 1 şi 5 m, în funcţie de intensitatea circulaţiei şi de locul în care sînt amplasate acestea.” .
In 1998 apare OMT nr. 49 (in baza OG nr. 43/1997 care inlocuieste norma mai sus amintită) care la pct. 3.24 mentioneaza ca ”Pentru circulaţia pietonilor în localităţile urbane se vor amenaja trotuare, cu o latime cuprinsă între 1,00 m şi 4,00 m, în funcţie de intensitatea circulaţiei pietonale şi de locul unde sunt amplasate, conform anexei nr. 5.”
Restul e Can Can! :yes:
PS
Iti arat eu trotuar edificat pe vremea lui ”Posteras”, pe Tg. Neamt, de 1m latime, care nici acum n-are asfalt pe el! :oops:

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Primarul Ciprian Ciucu și-a prezentat raportul de activitate după 2 ani de mandat la Sectorul 6:
raport-2-ani-ciprian-ciucu.pdf
raport-2-ani-ciprian-ciucu.pdf (31 MB; downloaded 84 times)
Ciucu 2 ani_.jpeg (100.43 KB; downloaded 1716 times)
Ciucu 2 ani.jpeg (140.83 KB; downloaded 1716 times)

 


Re: Sectorul 6 orex

Chiar se vede luminita de la capatul tunelului si-n Drumul Taberei!
Anul asta chiar au fost ”miscari de trupe”.
Echipele ADP au fost pe teren, astă primavara si astă toamna, inclusiv printre blocuri, si au facut treaba, nu jucarie.
A fost o premiera anul asta, cand am vazut, fix pe strada unde salasluiesc, autocisterne care spalau, nu udau, carosabilul! :yes:
Ce a facut la ”Bucla” chiar a iesit cu gust! Mie-mi place, cu exceptia cuvelor de beton plantate pe trotuare.
A redus, usor usor, la tacere toti posesorii de autovehicule care se inghesuiau pe trotuarele generoase de pe toata potcoava, si uite ca nimeni n-are ce sa maraie. Fiecare s-a strecurat in alta parte si bulevardul si-a recapatat fața.
Daca ar avea inspiratia ca pe trotuarele ”recucerite”, de sub rotile masinilor, de pe tot acest areal, sa faca piste de biciclete ar fi chiar ”blagoslovit”.
Parcari?
Alea terane sunt cam bunghite si trasate, dar in subteran poate realiza ce-a facut Robert N. negresit, intre Strand (dupa apeduct) si Complex (lic. E. Lovinescu), ba, cred ca, si-ntre TS 37 si TD2, intre C8 si-ntre C7 bis, respectiv sub terenul celor doua scoli rivale, de-o viata, nr. 155 si nr. 169. ;)
PROBLEMA CEA MAI MARE e ritmul de melc in anveloparea blocurilor de locuinte. Cartierul, si cred ca tot sectorul e ramas rau de tot in urma cu astfel de actiuni!
Am lecturat ce ne-a pus @Gabi23 la dispozitie si, tre sa recunosc ca are realizari notabile in raport cu predecesorii! :yes:

 


Re: Sectorul 6 aztec

Cica a inceput copaceala pe bucla.
In goana nu am observat, dar o sa vad pe seara...

https://www.facebook.com/561619202/posts ... Y7dQ2Nl/

 


Re: Sectorul 6 TrainWrecker

E bine ca au plantat niste copaci mai zdravani care nu se rup ca scobitorile cum sunt cei din S2...

 


Re: Sectorul 6 Adrian Rosca

Am vazut azi ca au reasfaltat carosabilul in dreptul statiilor STB de pe ambele sensuri ale bd. Drumul Taberei, de langa Piata Moghioros.

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Sunt lucrări de amploare în tot orașul în zona stațiilor de transport în comun executate de Compania Municipală Trustul de Clădiri Metropolitane S.A.

 



  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Iata ce se mai intimpla la trecerea de pietoni de pe str. Dreptatii colt cu str. Rosia Montana, exact ce spunea un coleg forumist mai devreme:

20221122_174340.jpg (670.77 KB; downloaded 1794 times)


20221122_174422.jpg (651.49 KB; downloaded 1794 times)




20221122_174452.jpg (887.09 KB; downloaded 1794 times)


Ar trebui introdusa sanctiunea ridicarii definitive a permisului. Asta e una din contraventiile pentru care as aplica o astfel de masura. Aici nu e vorba de nestiinta, neatentie sau altceva. E pur si simplu nesimtire criminala. Nu numai ca indivizii incalca flagrant o regula dar o fac cu buna stiinta, asumat, in total dispret fata de integritatea corporala a altora. Arata o profunda desconsiderare pentru viata altora, ceea ce consider ca e suficient de grav pentru a justifica scoaterea lor definitiva de pe strazi.

 


Re: Sectorul 6 neoman

Este sport național să se parcheze pe trecerea de pietoni în zonă. Cetatea de Baltă, Cernișoara, Elevului sunt străzi unde este aceeași situație. Mă gândesc că și lucrările din microzona 21 au contribuit la situația aceasta prin restrângerea temporară a  numărului de locuri de parcare. Nu este o scuză știu.

 


Re: Sectorul 6 orex

In fine...o alta promisiune onorata! :applause:




















 


Re: Sectorul 6 cris_m

Chiar nu se poate face ceva cu masinile alea parcate pe banda 1? :roll:

 


Re: Sectorul 6 cris_m

Dar ti se pare in regula sa ocupi o banda de circulatie? Ca mie nu. Cu atat mai mult cu cat acea banda ar putea fi dedicata transportului public, pista velo etc. Din acest motiv ii dau o mare bulina neagra lui onor domn Ciucu. Administratia condusa de el nu dovedeste decat ca mai mult de panselute si bordurici nu poate...

 


Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 73
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2318 forum members have written 423892 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use