Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Pasajul CFR Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012)

867 posts, 205328 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62
 
 

📖 Pagination options
Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Iulika0069

Sa fim seriosi, nu e nevoie de nicio investitie, doar de 5l de vopsea..
Daca se elimina masinile parcate de aici incolo (si doar cele de pe dreapta!!), se pot face/marca 3 (trei) benzi fata de 1 (una!!) cat este acum.. cat ce idioti.. Pot sa "garantez" ca masura asta ar reduce cu un ordin de marime coada/timpul de asteptare (mai tineti minte cum era inainte de modernizare intersectia Obor - venind dinspre Victoriei?!)
Eventual cu o banda de galben intermitent la dreapta (asta e, "imi pare rau" de kkții de taximetristi care blocheaza colțul acolo).

Si, sa fim seriosi, ce se intampla la Delfinului nu e decat nesimtire si nepasare si indolenta dar si lipsa de actiune din partea politiei (comunitare/rutiere etc). Locuri de parcare sunt kklau 50-100m mai [in]spre pasaj, niciodata ocupate!
Ah, ca romanul e obisnuit sa aiba masina la 5m de casa/piata, asta e altceva; insa orice narav are si dezvat.. dar cine?

Later Edit: evident, daca se scot sinele si se elimina parcarea in spic sau de tot, vom avea 4 benzi (eventual 3 + 1 intermitent) pe o portiune de 30-50m, ceea ce cred ca ar elimina complet orice stat la mai mult de un semafor; dar asta ar elimina si nevoia de a face vreo sapatura/podet pe acolo.. ;)

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Slick

Daca s-ar curata ambele intersectii de masini parcate aiurea, s-ar scurta timpul de asteptare la jumatate (cel putin). Dar unde sa dispara atatea masini (mai ales de la Delfinului)?

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT shoppy

Da sa dea politia amenzi, ca toti sarantocii si smecherii si-au luat masini si le parcheaza aiurea e problema lor, nu un fapt implinit.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT linia 69

Sa se faca o mare parcare la subsolul sau in tot "Circul Delfinului". Dar cu siguranta va fi cu plata ceea ce nu convine proprietarilor masinilor. Intr-o tara "serioasa" asa s-ar face. Da, da, da stiu costa .... dar sincer pe mine ca si contribuabil cinstit nu ma intereseaza, eu trebuie sa am un drum civilizat nu o poteca ca la talcioc. Stiu cum e situatia acolo ca mai trec cateodata cu masina.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Marian Sirbu

Corect ar fi ca primaria sa construiasca locuri de parcare decente pentru "sarantoci".

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Slick

Marian Sirbu wrote:
Corect ar fi ca primaria sa construiasca locuri de parcare decente pentru "sarantoci".


Pe de alta parte, nu e musai sa ai masina. Ar fi bine sa se dea niste amenzi serioase si atunci se mai triaza dintre "bulgari" si nu numai. Daca nu-ti permiti s aplatesti sau nu ai unde sa perchezi, ia-ti bicicleta. Sau foloseste mijloacele de transport in comun, asa nasoale cum sunt ele.
Dar romanul are o problema: mai bine moare de foame decat sa renunte la masina si mobil (smarphone mai nou).

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT survola

Marian Sirbu wrote:
Corect ar fi ca primaria sa construiasca locuri de parcare decente pentru "sarantoci".

Dar parcarea sa fie gratuita!
Locuri de parcare sunt destule, cred, dar e mai bine sa parchezi la strada, in fata...

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT telvanni

Pacat de toata investitia, ca au dat cu mucii din fasole fix la final. Eu mereu stau acolo cam 5-7 minute. E foarte mult cand de fapt cu toate propunerile voastre s-ar sta un singur semafor.
Aventura e si pe sensul celalalt, daca nu esti obisnuit cu zona...risti sa nu nimeresti drumul dar macar nu stai nicaieri.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT andrei11

Care drum sa nu-l nimeresti ?

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Iulika0069

Asa.. legat de intersectia Dna. Ghica | Colentina:

1. bineinteles ca un pasaj suprateran (chiar si cu o singura banda pe sens, e mai putin "intrusiv" :D) e ceea ce trebuie acolo
- pe directia Dna. Ghica - Petricani, nu cum am mai auzit ca s-ar preconiza, pe directia Sos. Colentina (o idiotenie mai mare nu cred ca am auzit - oricum, despre cum e semaforizata Colentina, in alt post/thread..)
- continuat cu o semaforizare mai ok la intersectia cu Lacul Tei
- sau chiar cu functionarea intersectiei cu Lacul Tei in regim de sens giratoriu
- cu benzi dedicate/demarcate/garantate pt cei care fac dreapta si pe sensul Dna. Ghica -> Petricani
- traficul pietonal e destul de redus in zona
- NORMAL, un pasaj subteran acolo pe directia inelului median e, din nou, ceea ce tb

2. pana se face acel pasaj Dna. Ghica | Colentina, s-ar putea largi (cu putini bani) ultimii 30-50m, respectiv primii 30-50m, conform pozei atasate..
- raman in continuare masinile parcate pe partea stanga, dinspre Colentina pana la Soseaua Gherase, dupa care pe dreapta
- se desfiinteaza kktul ala de intesectie care incurca mai mult decat descurca (marcat cu X), intre Gherase si Dna Ghica; daca vrei sa o iei pe acolo, folosesti strazile adiacente sau faci un ocol de 100m si/sau o iei direct pe Pancota etc.. Solutii sunt
- se marcheaza (din timp) banda obligatorie dreapta dinspre intersectia Dna Ghica | Colentina spre Gherase
- deci de la Gherase ramane o singura banda, suficienta (ca si pana acum)
- dar pana la Gherase, vom avea 2 benzi, care pot absorbi temporar/temporal :) fluxul marit venit dinspre Lacul Tei

Google Maps dna ghica.png (889.11 KB; downloaded 2867 times)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Mircea G

Se vor face zeci de posturi cu solutii de trafic in zonele cu masini parcate . Mai bine scapam de ele . Unde ? Am mai spus , in parcari la periferia orasului sau prin amenzi si pedepse .
Masina parcata in loc interzis , ridicata si indisponibilizata 6 luni de zile + amenda + taxa de depozitare sau taiata cu flexul si pusa la usa proprietarului !
Daca cineva crede ca se face ceva cu vorba buna ....

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Vladone

@ andrei11: Telvanni se referea la intersectia din fata pietei Delfinului (chiar in fata 'circului foamei'),
pe sensul de venire dinspre b-dul Chisinau spre piata Delfinului !
Intr-adevar acolo e o mare de masini, nu e nimic marcat, cu greu iti dai seama pe unde trebuie
s-o iei si cui sa-i acorzi prioritate daca este cazul. Aici lipsa de marcaje rutiere sau macar de orientare e evidenta !

@Slick: Eu zic ca asta e atitudinea corecta ! Daca ai avut bani de masina ar trebui sa ai si de parcare. Dar
la noi ajungi sa poti parca pe oriunde pentru ca nesimtirea e mare si pentru ca ... merge si asa !
Evident ca sunt locuri libere de parcare putin mai incolo spre piata pe directia de mers catre pasaj,
dar raman mai mereu goale.

@Marian Sarbu: Daca le plangem de mila celor care n-au unde sa parcheze dar au avut bani de masina,
urmatorul pas e sa se parcheze perpendicular pe directia de mers pentru ca ... nu s-a mai gasit alt loc.
Si atunci ce facem, pe unde mai ocolim ?
Aceeasi situatie o am si eu pe strada Cernauti, putin mai incolo pe b-dul Chisinau. Se parcheaza cu nesimtire pe trecerea
de pietoni de la intrarea pe Cernauti dinspre Chisinau. Acum sunt cate 4 masini seara, dar curand vor fi 8 si nu va ma trece nimic !

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Marian Sirbu

survola wrote:
Marian Sirbu wrote:
Corect ar fi ca primaria sa construiasca locuri de parcare decente pentru "sarantoci".

Dar parcarea sa fie gratuita!
Locuri de parcare sunt destule, cred, dar e mai bine sa parchezi la strada, in fata...


nu a zis nimeni sa fie gratuita. din contra, taxa aia de 70 lei (parca) pe an la primarie e ridicol de mica. Ar trebui sa fie cateva sute de lei pe an, cel putin.

regulile se fac in timp, nu de azi pe maine. dupa ce si-au luat "sarantocii" masina, sa te apuci sa le ridici, nu e corect. Daca stiau din timp ca n-au loc de parcare, ca trebuie sa plateasca un loc de parcare mult mai mult decat prostia de 70 lei, daca stiau ca impozitul e cateva sute pe an, etc, poate se gandeau de 3 ori inainte sa-si ia masina.

 


Re: Pasajul Doamna Ghica - Chisinau (2007 - 2012) (FINALIZAT Marian Sirbu

Vladone wrote:
@ andrei11: Telvanni se referea la intersectia din fata pietei Delfinului (chiar in fata 'circului foamei'),
pe sensul de venire dinspre b-dul Chisinau spre piata Delfinului !
Intr-adevar acolo e o mare de masini, nu e nimic marcat, cu greu iti dai seama pe unde trebuie
s-o iei si cui sa-i acorzi prioritate daca este cazul. Aici lipsa de marcaje rutiere sau macar de orientare e evidenta !

@Slick: Eu zic ca asta e atitudinea corecta ! Daca ai avut bani de masina ar trebui sa ai si de parcare. Dar
la noi ajungi sa poti parca pe oriunde pentru ca nesimtirea e mare si pentru ca ... merge si asa !
Evident ca sunt locuri libere de parcare putin mai incolo spre piata pe directia de mers catre pasaj,
dar raman mai mereu goale.

@Marian Sarbu: Daca le plangem de mila celor care n-au unde sa parcheze dar au avut bani de masina,
urmatorul pas e sa se parcheze perpendicular pe directia de mers pentru ca ... nu s-a mai gasit alt loc.
Si atunci ce facem, pe unde mai ocolim ?
Aceeasi situatie o am si eu pe strada Cernauti, putin mai incolo pe b-dul Chisinau. Se parcheaza cu nesimtire pe trecerea
de pietoni de la intrarea pe Cernauti dinspre Chisinau. Acum sunt cate 4 masini seara, dar curand vor fi 8 si nu va ma trece nimic !



Nu plang de mila nimanui, nici mie nu-mi convine ca trotuarele sunt cum sunt, ca strazile sunt gatuite din cauza masinilor parcate aiurea, ca la piata noua de la Obor (de exemplu) pe spatiul parcarii (cu voia primariei, desigur) s-au pus tarabe, iar cei care vin la piata parcheaza in strada, ca banda 1 (ca banda de circulatie) a devenit o raritate in bucuresti, etc.

nu ai cum sa dai afara din oras peste noapte 800,000 de masini (cat inteleg ca e excedentul parcului auto in Bucuresti in raport cu locurile de parcare existente). oamenii trebuie sa stie regulile dinainte de a apuca sa faca o investitie (indiferent din ce motive - ca ii trebuie, ca e comod, etc, e treaba fiecaruia, nu discutam aici cate case / masini are fiecare). Am locuit in Viena ani de zile, iar masina o tineam intr-o parcare la intrarea in oras cu 90 euro / luna, pentru ca unde locuiam eu era 200-300 euro pe luna. Un loc de parcare de la primarie costa 360 euro / an pentru cei cu domiciliul in zona, iar daca erau mai multe cereri se tragea la sorti. de-aia nu-si iau multi vienezi masina, desi nu sunt mai putin comozi decat noi.

 


Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60 61 62
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2326 forum members have written 424460 posts in 5284 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use