Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Refacere covor asfaltic

1070 posts, 290745 views
 
Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60  ... 77
 
 

📖 Pagination options
Re: Refacere covor asfaltic TibiV

realistul wrote:
Duminica pe Stoian Militaru din sectorul 4, s-a ras asfaltul. Au trecut alegerile si asfaltul, ras a rămas.

Au lasat sectia de politie "in pana de asfalt" ?!?!...
:lol:

Nici politia nu mai e ce'a fost... :D

 


Re: Refacere covor asfaltic realistul

Acum la Piața Reșița, Strabag se pregătea de asfaltare la - 5 °C.

 


Re: Refacere covor asfaltic realistul

Si una de acum de pe Stoian Militaru din sectorul 4. Au început asfaltarea dinspre Școala 111 spre Giulgiului. La câte grade...? La nivelul solului cred că e mai frig.
IMG_20161214_165538.jpg (1.49 MB; downloaded 3104 times)

 


Re: Refacere covor asfaltic realistul

Politia Locală S4 veghează.
IMG_20161214_165554.jpg (1.32 MB; downloaded 3102 times)

 


Re: Refacere covor asfaltic realistul

Ținând cont că în fiecare an se evita asfaltarea iarna la temperaturi reduse, nu mai zic de minus X grade,  or fi găsit vreo metoda nordica de asfaltare? Altfel asta e bătaie de joc pe bani publici destul de multi raportat la lucrările heirupiste din ultima perioadă din oraș. Dacă ar tine ar fi ok. Dar dacă nu tine? Un DNA ceva?

 


Re: Refacere covor asfaltic TibiV

Fratilor, o intrebare...
Azi dimineata la ora zece era o masina de interventie (care bloca una din cele doua benzi...) si niste dorei pe str. Traian, imediat dupa intersectia cu M.Popper..
Mai exact aici: https://www.google.ro/maps/@44.4276485,26.1190373,3a,49y,55.38h,84.09t/data=!3m7!1e1!3m5!1sV-B3qkly9-X9ZLWhZSpM0Q!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DV-B3qkly9-X9ZLWhZSpM0Q%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D338.97858%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656
Lucrarea era cam in zona din spatele Loganului albastru parcat...

Nu stiu exact daca lucrarea era de Apa Nova, Distrigaz sau altceva...
Dar se vedea ca umpleau o groapa cam de 1,5 X 2 metri...
"Varsasera" deja niste beton-asfalt, si abia il nivelasera, dar inca nu era compactat...
Asfaltul inca "fumega"...

Ceea ce m-a socat a fost ca un nene... arunca APA dintr-o galetusa peste asfaltul ala fierbinte... Practic stropea asfaltul inca necompactat...
Era clar apa (H2O), pentru ca era un lichid incolor intr-o galetusa oarecare, nu parea sa fie vreun "aditiv dastept"...

Stie cineva de ce faceau asta ?!...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Refacere covor asfaltic 133 313

De minte seaca probabil. Au vazut ei ca unele compactoare (cilindri) lasa niste dare de apa pe asfalt dupa trecere. Pentru ca alea au sistem de racire a cilindrului, cu apa, curge apa pe cilindrul incins pentru ai limita temperatura. Probabil cinlindrul lor nu avea si atunci improviza. Prost.  :popa:

 


Re: Refacere covor asfaltic zapacitu

O fi facut test de etanseitate...

 


Re: Refacere covor asfaltic Sava_6115-6315

Poate o  fi crezut ca e beton si o fi vrut sa-l hidrateze tinand cont de "canicula" de afara.

In alta ordine de idei , vad ca s-au asfaltat si strazi secundare. Un exemplu este strada Turturelelor. Calitatea lasa de dorit, asfaltul fiind valurit.
Faptul ca peste tot pe unde s-a asfaltat capacele nu au fost ridicate la cota arata heirupismul primariei  si bataia de joc in care au fost facute lucrarile. Nu stiu cui vor lua ochii primarii din capitala cu pseudoasfaltarea asta...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Refacere covor asfaltic 133 313

Bree, strada Turturelelor s-a asfaltat in pagina anterioara, ultimul post, al meu.  :lol:  Si daca cauti si mai in urma o gasesti si cand era rasa.

 


Re: Refacere covor asfaltic Sava_6115-6315

Vina mea! Am postat in graba... Ideea e ca sunt multe stradute gen Turturelelor care au fost asfaltate in graba iar calitatea lasa de dorit. Azi studiam asfaltul pe Dr Felix si am observat pe alocuri lipsa partii fine din reteta. Roadele le vom culege la anu...  :popa:

 


Re: Refacere covor asfaltic iliutu

Pe Dr. Felix nu ai remarcat si mizeria lasata de constructor ?

 


Re: Refacere covor asfaltic Boggy

Pe Iuliu Maniu deja incepe să sară asfaltul de la îmbinarea cu cel vechi.

 


Re: Refacere covor asfaltic Adrian Rosca

Si pe Occidentului pare ca se intampla acelasi lucru.

 


Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60  ... 77
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2318 forum members have written 423890 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use