Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1009 posts, 272284 views
 
Go to page:  1  ... 52 53 54 55 56 57 58  ... 73
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 6 asx24

Stalpisorii aia de pe Dreptatii presupun ca nu sunt pentru ceva piste de biciclete (doamne-fere')?!

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Nu sint, am spus destul de clar la ce folosesc: pentru a spori vizibilitatea in intersectie prin impiedicarea parcarii.

Vazind si pozele de pe str. Partizanilor, e clar: transformam orice loc posibil in parcare cu plata si lasam pe fostele strazi un spatiu minim cit sa se strecoare o masina, cu sens unic. Ce noroc cu urbanistii de dinainte de razboi ca au prevazut strazi asa late, numai bune de facut parcare.

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Oricum străzile sunt aglomerate de mașini parcate. Noile parcări ”producă” la buget.  :applause:  E o măsură bună, cât mai urgent  să se termine cu ”parcare mocca”, ”loc rezervat cu cutia / bidonul / naveta”, ”eu parchez aici de 30 de ani” etc.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

E un fel de legalizare a prostitutiei: si aia ar produce la buget insa nu e normal si moral ca statul sa faca bani din asa ceva.

Scopul ar trebui sa fie eliberarea spatiului pentru "aerisirea" orasului, pietoni, acces facil pentru masini de pompieri, gunoieri, curatenie, etc. Statul are autoritatea necesara sa spuna "aici nu se mai parcheaza deloc" doar ca in mod parsiv spun ca "descurajam parcarea prin taxe marite".

 


Re: Sectorul 6 orex

Nu fii carcotas, in DT, vad lucruri, dupa 2(doi) ani de letargie blegoasa, ”Bucla” aproape Zeiss, si tot ce este pe M5.1 incepe sa devina o zona verde, nu crescuta ad-hoc, ci zamislita!   :applause:
PS
Cand o baga CIUCU si copacei, in zona mediana a DT?! :yes:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Pai nu caut nod in papura, doar observ, cu bune si rele.
Chestiile bune sint aparitia stilpisorilor antiparcare la trecerea de pietoni de la Cora, la intersectia Dreptatii/ Rosia Montana si extragerea parcului Grozavesti din ghearele securitatii.

Copacii din Drumul Taberei? Poate asteapta momentul propice, prin noiembrie sau martie cind vremea inca permite si sint in perioada de repaos. Altfel au sanse mici sa se prinda.

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

Avem și borduri curbate  :mrgreen:
Partizanilor - 20.10.2022 (2).jpg (334.06 KB; downloaded 2032 times)
Partizanilor - 20.10.2022 (3).jpg (316.47 KB; downloaded 2032 times)
Partizanilor - 20.10.2022 (1).jpg (348.74 KB; downloaded 2032 times)

 


Re: Sectorul 6 asx24

Utilizator anonim 2 wrote here:
Nu sint, am spus destul de clar la ce folosesc: pentru a spori vizibilitatea in intersectie prin impiedicarea parcarii.

Pai nu stiu, poate ma induce poza in eroare dar mi se parea ca incape o masina pe dupa ei, fie si catarata putin pe trotuar.
Mai e si neelegant.
Largit trotuar in locul lor, plus stalpisori pe marginea lui mi-ar fi placut mai mult.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Sectorul 6 Utilizator anonim 2

Intotdeauna e loc de mai bine dar pentru mine e deja arhisuficient. De nu stiu cite ori era sa fiu lovit in intersectia aia, si ca pieton si ca sofer.

 


Re: Sectorul 6 TrainWrecker

orex wrote here:
Cand o baga CIUCU si copacei, in zona mediana a DT?! :yes:

Au facut "scuarurile" si sistemul de irigatii dar nu au plantat inca copacii, vorbesc de zona Romancierilor - Raul Doamnei.

 


Re: Sectorul 6 aztec

Dupa declaratile primarului...la iarna.

 


Re: Sectorul 6 andrei11

TrainWrecker, colegul orex chiar acolo stă, el a întrebat cum să-ţi spun ţie, retoric, n-a întrebat de - adevăratelea.  :bere:

 


Re: Sectorul 6 orex

aztec wrote here:
Dupa declaratile primarului...la iarna.

Asta daca n-o fi inghet, altfel pui doar un pom pe post de arac! :yes:

 


Re: Sectorul 6 Gabi23

5 TONE DE MIZERIE ȘI PRAF AU FOST STRÂNSE DE LA BORDURĂ, ÎN PRIMA MIERCURI, DE PE BD. IULIU MANIU

Miercuri, 26 octombrie, am demarat curățenia de la bordură pe Bd. Iuliu Maniu, prima acțiune de acest fel din București. În patru ore, în intervalul 10.00-14.00, am adunat, circa 5 tone de mizerie: gunoaie, frunze, dar și maldăre de praf. S-a măturat mecanizat și s-a spălat carosabilul. Erau nenumărate pete de ulei, scurse de-a lungul timpului și canale înfundate.
Aproape 90% dintre cei care au avut mașinile parcate la bordură le-au mutat. Din 501 mașini, doar 61 au fost lăsate la marginea bulevardului. Astfel că nu s-a pierdut timp cu relocarea lor și salubriștii au putut trece direct la treabă.
În patru ore, în intrevalul 10.00-14.00, am adunat, circa 5 tone de mizerie: gunoaie, frunze, dar și maldăre de praf. S-a măturat mecanizat și s-a spălat carosabilul. Erau nenumărate pete de ulei, scurse de-a lungul timpului.
Am găsit chiar și rigole înfundate, care blocau scurgerea apei la ploaie. De aici și indundațiile apărute pe străzi. Niciodată nu s-a curățat temeinic la bordură, dar o vom face săptămânal. În fiecare miercuri salubriștii vin pe Bd. Iuliu Maniu, între 10.00-14.00.

Primarul Ciprian Ciucu: „Mizerie mare la bordură, canale înfundate, praf toxic, plin de microparticule adunate în ani de zile”
„Mizerie mare la bordură, canale înfundate, praf toxic, plin de microparticule adunate în ani de zile, afectează calitatea aerului și ne pun sănătatea în pericol! Este despre comportament civic, pe de o parte, și despre prezența autorității publice, pe de altă parte. În acest oraș suntem împreună! Operațiunea a fost un succes. majoritatea și-a mutat mașinile. Pe restul le-am mutat noi, pe banii acelora care nu au respectat regulamentul. Normalitatea este despre comportamente! Și nu este normal ca astfel de acțiuni simple să fie făcute cu sprijinul masiv al Poliției Locale, ar trebui ca intervenția Poliției Locale să fie marginală. Acum pilotăm, tragem concluziile, învățăm, apoi ne extindem, generalizăm normalitatea. Hai că se poate!”, a transmis primarul Ciprian Ciucu, prezent la acțiune. Capitala se află în procedură de infringement în ceea ce priveşte calitatea aerului. E mult praf, de altfel, principala sursă de poluare. Ministrul Mediului Tanczos Barna a atras atenția de nenumărate ori că s-a ajuns în acest punct din cauza lipsei de acţiune, atât la nivel central, dar mai ales la nivel local.

https://www.primarie6.ro/5-tone-de-mizer ... u-maniu/
IULIU MANIU - 26.10.2022 (10).jpeg (157.29 KB; downloaded 1670 times)
IULIU MANIU - 26.10.2022 (3).jpeg (128.15 KB; downloaded 1670 times)
IULIU MANIU - 26.10.2022 (4).jpeg (160.62 KB; downloaded 1670 times)
IULIU MANIU - 26.10.2022 (5).jpeg (112.71 KB; downloaded 1670 times)
IULIU MANIU - 26.10.2022 (6).jpeg (160.58 KB; downloaded 1670 times)
IULIU MANIU - 26.10.2022 (7).jpeg (196.21 KB; downloaded 1670 times)
IULIU MANIU - 26.10.2022 (8).jpeg (143.98 KB; downloaded 1670 times)
IULIU MANIU - 26.10.2022 (9).jpeg (216.15 KB; downloaded 1670 times)
IULIU MANIU - 26.10.2022 (1).jpeg (126.34 KB; downloaded 1670 times)

 


Go to page:  1  ... 52 53 54 55 56 57 58  ... 73
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422620 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use