Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Construcția de parcări în București

878 posts, 251993 views
 
Go to page:  1  ... 50 51 52 53 54 55 56  ... 63
 
 

📖 Pagination options
Re: Constructia de parcari in Bucuresti essco

andrei11 wrote:
Stimate domn, în drumurile mele foarte multe în București / provincie cu auto am constatat un lucru care nu știu cum să-l interpretez.
Locurile de parcare pentru persoanele cu dizabilități rămân veșnic goale în marile parcări.
..

Du-te la Auchan Titan si o sa le vezi ocupate pe toate, in parcarea subterana. Explicatia? Sunt foarte aproape de usile de intrare in magazin. O singura data am vazut in parbrizul unei masini autorizatia care ii permitea parcarea acolo - si care, legal, trebuie sa fie la vedere. In rest... ocupate numai de cocalari, cefe groase, baietei cu pipite, ghiolbani, burtosi.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti zapacitu

Daca s-ar da amenzi la foc automat, s-ar rezolva MULTE din probleme. Insa in Bucuersti e o directiva nescrisa ca nu cumva sa se scrie amenzi pentru parcare.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Toate parcarile pentru persoane cu dizabilitati sunt ocupate de cocalari si nesimtiti. Da este lege: ei au voie.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Goldmund

zapacitu wrote:
Daca s-ar da amenzi la foc automat, s-ar rezolva MULTE din probleme. Insa in Bucuersti e o directiva nescrisa ca nu cumva sa se scrie amenzi pentru parcare.


Eu zic ca avem si raspunsul din datele problematicii:
neavand parcari, cum putem accepta amenzi la foc automat? Sa privim doar doua filme scurte din multe alte filme ce ne indica ca si azi in Bucuresti si imprejurimi se construieste imens, dar exact cum au facut-o si comunistii: la un bloc nou, trei parcari...   https://www.libertatea.ro/salvatipipera ... ni-2186075
https://stirileprotv.ro/stiri/social/so ... tor-5.html
si spune-mi, tu pe cine ai amenda, pe soferi, sau pe autoritatile locale ? La foc contínuu as amenda pe toti care au dat aprobari la constructia de blocuri si cladiri pentru birouri fara locuri de parcare pentru toti locatarii plus vizitatori, la foc continuu i-as amenda pana cand situatia s-ar schimba in folosul cetateanului, a celui care plateste impozite ca si statul sa faca ceva normal pt. el si este  normal ca impotenta autoritatilor locale se transmite mai departe pana a nu da amenzi celor care parcheaza incorect, indecent...
Am mai scris, intre blocuri mai avem ceva locuri verzi, sub aceste spatii verzi, strazi, alei, actuale parcari  s-ar putea construi zeci de mii de locuri de parcare in subteran. Ei, acolo unde s-ar construi asa ceva, atunci da, ar fi normal sa fie amendat fiecare idiot care ar parca neregulamentar.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti andrei11

Pe B-dul prof. Gheorghe Marinescu ( :?:   - asta e denumirea corectă a bulevardului  :?: ), vis-a-vis de gardul curții Palatului Cotroceni.
6-1-2018 9-07-36 PM.jpg (171.25 KB; downloaded 3032 times)

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti TibiV

Goldmund wrote:
zapacitu wrote:
Daca s-ar da amenzi la foc automat, s-ar rezolva MULTE din probleme. Insa in Bucuersti e o directiva nescrisa ca nu cumva sa se scrie amenzi pentru parcare.


Eu zic ca avem si raspunsul din datele problematicii:
neavand parcari, cum putem accepta amenzi la foc automat?

De obicei avem pareri simillare, dar aici gresesti.
Sau poate nu ai urmarit firul discutiei.

Aici NU era vorba despre parcarea in general, ci despre parcarea pe locurile pentru handicapati la marile centre comerciale, care au mii de locuri de parcare (ocupate maximum 75% la orice ora) dar unde locurile dedicate pentru "persoanele cu dizabilitati" (un alt shit "politically correct") sunt mereu ocupate.
Iar singura dizabilitate a ocupantilor este manifestata de "pisi" in a-si mentine echibrul pe tocuri, iar "cocalarul atasat" incearca "sa-i scurteze suferinta" din magazin pana la locul de parcare... :D

Aici zapacitu are perfecta dreptate:
Ai 2 maini, 2 pcioare (toate functionale) si nu ai cancer in faza terminala ?  Amenda !... MARE !!!

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti Puss in Boots

Nu ne mai putem ascunde atata si prevala ca "nu sunt parcari, ce sa fac?". Exista taxi, transport in comun etc. S-au cumparat masini cu suta, mia si milionul fara ca acei oameni sa-si puna problema unde isi tin masinile legal. Asta e. Nu gasesc si incalca legea, amenda. Dar pentru ca nu se dau, de asta e anarhia care e, cu parcari pe trotuare, la toate colturile si pe toate trecerile de pietoni, in toate statiile de autobuz, sub semne care interzic expres stationarea etc etc etc. Evident ca si autoritatile au vina lor dar nu poti crea locuri de parcare pentru toata lumea. In Vest daca parcarea e in X loc si tre sa mergi un kilometru poate mai mult pana unde ai nevoie atunci aia e. N-am auzit prin alte parti sa aiba altii pretentia sa parcheze fix sub obiectivul unde au treaba, cum se intampla pe la noi, pe avarii sau nu.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti gabriels

Pentru ca am "capatat" relativ recent (3 ani) un handicap in urma unui accident, imi permit sa fac niste comentarii asupra impactului pe care il are nerespectarea legii.
Cred ca putini oameni realizeaza ca prin faptul ca incalca legea si parcheaza pe locurile speciale, intr-un mod foarte practic, condamna mii de persoane la puscarie la domiciliu. Termenul nu este deloc exagerat, cunosc personal zeci de cazuri.

In urma cu 4 ani nu eram de acord cu amenzile pentru parcari, dar acum dupa ce vad vieti pur si simplu distruse din lipsa accesului, realizez ca singura solutie sunt amenzile.

Sunt sigur ca si in Germania, sau orice tara cu apa calda, daca nu s-ar mai da amenzi locurile speciale vor fi ocupate ilegal.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti 1689

gabriels wrote:
Sunt sigur ca si in Germania, [...]daca nu s-ar mai da amenzi locurile speciale vor fi ocupate ilegal.


In majoritatea oraselor mari, pe linga amenda se ridica masinile parcate pe locurile rezervate persoanelor cu handicap.
Referitor la amenzile de parcare, procesul a inceput sa fie automatizat in din ce in ce mai multe locuri.
O masina dotata cu camera de luat vederi parcurge arterele si inregistreaza numerele de inmatriculare. Imagine sint procesate, numerele verificate in baza de date a tichetelor de parcare si - in cazul in care nu este regasit - amenda este automat emisa pe adresa posesorului masinii.
Locurile de parcare gratuite sint ca si inexistente iar permisul de parcare pentru rezidenti nu garanteaza un anumit loc de parcare si nu se elibereaza decit in limita locurilor disponibile in zona respectiva. Alternativa este un abonament de durata la o parcare "publica".
Si da, a avea masina in orasele mari reprezinta de multe ori o povara - de unde si succesul de care se bucura in ultima vreme programele de car sharing.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Referitor la parcarea din Alunisului postez cateva poze facute astazi. Avem in jur de 60 de locuri de parcare care in mod normal vor fi taxate, cel putin asa sper. Nu avem inca automat pentru eliberarea tichetului la intrare dar il avem pe cel de la iesire la care se face validarea platii. Avem si un automat de plata si cele doua bariere. In plus parcarea este prevazuta cu foarte multe camere pentru supraveghere video. Asteptam darea in folosinta a sistemului de taxare.












 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti realistul

E același aparat ca și la Palatul Copiilor.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Cred ca ar fi un eveniment fara precedent in Bucuresti, sa avem o parcare supraterana cu acces pe baza de cartela si administrat de Primarie. Sincer nu vad cum ar putea functiona asa ceva. Aici este nevoie de intretinere periodica si interventii in caz de defect, ceea ce pentru statul roman este inca un concept necunoscut.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti survola

Hai să nu exagerăm, se găsesc destule firme care să facă întreținerea.
Problema e cum "învățăm" șoferii să parcheze acolo, contra cost.

 


Re: Constructia de parcari in Bucuresti adila

Nu exagerez de loc. De ce nu au angajat firme sa se ocupe de toate proiectele primariei, daca zici ca nu e o problema? De exemplu pe linia lui 41 pnourile de afisare nu merg de cand au fost instalate aproape. La Pasajul Piata Sudului panourile de afisaj arata balarii tot de cand au fost instalate. Si aici nu este vorba daca gasesti firma sa faca intretinerea, ci sa aloci bani pentru intretinere si reparatii.

 


Go to page:  1  ... 50 51 52 53 54 55 56  ... 63
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2310 forum members have written 423613 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use