Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Termoficare

1133 posts, 257728 views
 
Go to page:  1  ... 47 48 49 50 51 52 53  ... 81
 
 

📖 Pagination options
Re: Termoficare Cristi N

Cea mai simpla solutie, cu minim de deranj este transformarea actualelor puncte termice in centrale de cvartal.
Exista un proiect pilot si anul asta se va implementa pentru 6 PT din S2:
Nr.  - Punct Termic - Adresă
1 - PT Ramura Tei - Str. Vidin, nr. 9
2 - PT I Cheile Zănoagei - Str. Ionescu Grigore, nr. 96
3 - PT 2 Cheile Zănoage i - Str. Cristea Matccscu, nr. 7
4 - PT 3 Cheile Zănoagei - Str. Ghica Tei, nr. 91
5 - PT 4 Cheile Zănoagei - Str. Oteşani, nr. 63
6 - PT Luncşoara - Str. Păinari, nr. 26

Daca reuseste treaba asta, atunci la anul e posibil sa vedem proiectul extins pe scara larga in S2.

 


Re: Termoficare aztec

Stie cineva cum arata un astfel de proiect...?
Si cum se impaca cu un aer curat?
Cat ar trebui sa aiba cosul de inalt si cam cat ar consuma si de unde?

Nu intreb aiurea...
Solutia aia este viabila acolo unde sistemul centralizat a murit si nu ai alta sansa..altfel e cam ....aiurea sa aduci un poluator imens intre blocuri...

 


Re: Termoficare Cristi N

Proiectul de asociere este aici.

Este vorba de cazane de apa fierbinte alimentate cu gaz metan, dar solutia efectiva va fi stabilita de Termoenergetica, ei sunt expertii.
Din ce am cautat pana acum, eu cred ca va fi ceva de genul  acesta care nu necesita un cos foarte inalt.

 


Re: Termoficare subway guru

Daca esti intr-un cartier cu blocuri de zece etaje nu ar trebui ca si cosul sa fie mai inalt ca blocurile?
Ma gandesc ca un cos de 40-50m nu e chiar o gluma…

 


Re: Termoficare Cristi N

Am cautat rapid si am gasit Normativ pentru proiectarea, executarea şi exploatarea instalaţiilor de încălzire centrală (revizuire şi comasare normativele I 13-2002 şi I 13/1-2002), indicativ I 13-2015: link care la art. 7.140 spune:

În ansamblurile de locuinţe, coşurile de fum ale centralelor termice funcţionând cu combustibil lichid sau gazos se alipesc sau se înglobează în cele mai înalte clădiri din ansamblu.


Mie nu imi e clar daca un cartier este considerat ansamblu de locuinte sau nu.

Pe de alta parte nici in cazul centralelor de apartament nu era prevazuta obligatia de a avea cosul mai inalt decat cladirea in care sunt amplasate, abia acum s-a modificat reglementarea.

 


Re: Termoficare aztec

Prin 2005 citisem pe situl unui producator de centrale de apartament ca o centrala poluează echivalentul unui autotursim ce merge 15.000 km pe an.
Sistemul actual cu CET in cogenerare este excelent si minunat,  numai ca ....prost intretinut si sistemul e varza.
Asa poluarea este in exteriorul oraselor, caldura este reziduala productiei de curent....
In schimb...la noi pierderile sunt imense si nu mai este echilibrat sistemul.
Cu centralele de apartament, bloc, cvartale, mutam toata poluarea  aproape de casa. De fapt bagam pe fereastra...

Adica ne plangem de masinica polueaza si aducem alt poluator intre blocuri la schimb.
In opinia mea mai proasta idee.

 


Re: Termoficare Cristi N

Imi vine greu sa cred ca sta in picioare comparatia asta cu centrala si masina asa ca o sa incerc un calcul foarte grosier.

Pentru ap in care stau consumul meu mediu lunar este de 40mc gaze naturale -> 480 mc/an -> 315kg GN
Pentru masina avem 2 variante:
- benzina punem consum mediu  7L/100km * 15 000km -> 1050L * 0.74kg/L ->  777kg benzina;
- motorina punem un consum mediu 6L/100km * 15 000km -> 900L * 0.83 kg/L  -> 747kg motorina;

Masina consuma o cantitate cam de 2.4-2.6 ori mai mare de combustibil.
In plus, gazele de ardere rezultate de la motorina sau benzina sunt mult mai "murdare" fata de gazele rezultate din arderea gazelor naturale.

 


Re: Termoficare aztec

Fa un calcul la euro 2...

 


Re: Termoficare Cristi N

Pentru asta avem nevoie de un buletin de analiza a gazelor de ardere.
Pentru centrala am dar la autoturism nu pentru ca al meu e diesel si la ITP se masoara doar opacitatea.

 



  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Termoficare Mircea G

andrei11 wrote here:
Mrcea G, observ că până la blocuri  se dărâmă case pe bandă rulantă şi se construiesc blocuri în locul lor.

Nu m-ai inteles ...
Casele se vind , se demoleaza si se fac blocuri ..... asta este afacere pt cel care vinde casa ...
Blocurile vechi vor ajunge sa fie inutilizabile  si vor trebui fi demolate .... asta inseamna ca proprietarii nu numai ca nu iau bani dar sint obligati sa faca si demolarea cu tot ce decurge din asta .Terenul nu valoreaza nimic caci suprafata  ce revine unui proprietar este infima .....deci pierdere totala si in intregime !? :rofl:  Cind se va ajunge la asta ? Cit de curind , cit de curind .

 


Re: Termoficare abc_XC

Total offtopic, insa domnul Mircea G omite ca durata de viata a unui bloc depaseste cu mult speranta de viata a unui roman. Pe masura ce blocurile se vor apropia de sfarsitul duratei de viata si preturile apartamentelor in acele cladiri se va prabusi. Daca exista persoane care isi fac credit pe 20 de ani ca sa cumpere un apartament construit in 1930 este o investitie proasta si o problema strict personala, identica cu achizitia unei case de la 1880.  Cat despre obligatia de a face demolarea, avand in vedere legislatia si administratia publica, nenea Richter o sa faca singur toata treaba.

 


Re: Termoficare 1689

In alte tari foste comuniste deja s-a ajuns la demolarea unor blocuri din anii ‘70.

E adevarat, nu vorbim de orase mari (inca), dar costurile pentru a le mentine in functiune erau mult prea mari.

In Romania una din problemele fundamentale legate de intretinerea si modernizarea infrastructurii tine de fragmentarea proprietatii la nivel de apartament individual.

“Asociatia” d-abia reuseste sa cada de acord sa schimbe fasungul din lift, darmite sa investeasca zeci de mii de euro intr-o centrala de bloc. Asa ca mai bine toata lumea sta si-asteapta “sa vina aia sa schimbe, dom’ne, sa izoleze, sa ...”. A! (si aici stiu c-am sa pun gaz pe foc...): si sa nu se-atinga nimeni de subventie !!

 


Re: Termoficare mirceade

Cristi N wrote here:
Proiectul de asociere este aici.

Este vorba de cazane de apa fierbinte alimentate cu gaz metan, dar solutia efectiva va fi stabilita de Termoenergetica, ei sunt expertii.
Din ce am cautat pana acum, eu cred ca va fi ceva de genul  acesta care nu necesita un cos foarte inalt.

De ce nu se încearcă măcar la un punct termic soluția Clotildiană cu pompe de căldură + încălzire solară? Unele PT dețin și teren unde se pot îngropa presupun (dacă nu cumva e plin de țevi pe acolo, dar chiar și așa).

 


Go to page:  1  ... 47 48 49 50 51 52 53  ... 81
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2363 forum members have written 428487 posts in 5313 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use