Regiunile RomânieiMoldovaJudețul GalațiIstoria transportului public în municipiul Galaţi

 

Topic: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati (2008 - 2021)

84 posts, 40739 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati shoppy

Au inlocuit troleibuzele si tramvaiele.

Nu conteaza ca e MAZ, daca nu erau ei atunci in cateva luni apareau altii lafel.

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati Puss in Boots

Evident ca nu conteaza, doar ca e interesanta coincidenta. Galatiul inca mai are trolee, eu la asta ma refeream. Restul, R.I.P.

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati Cosmin Niculiţa

Andrei17 wrote:
Iar dacă stăm să ne uităm în ce orașe au ajuns, ajungem la concluzia că ele au înlocuit troleibuzele...  :(  Brașov, Constanța, Iași, Sibiu

MAZ-urile din Sibiu, au prins troleibuzele. Brasov, au inlocuit tramvaiele. In restul oraselor, nu am ce comenta.

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati shoppy

La Constanta au inlocuit si troliebuzele si tramvaiele, se zvonea ca au fost luate printr-o firma capusa a lui mazariche.

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati Andrei Andraș

Cosmin Niculiță wrote:
Brasov, au inlocuit tramvaiele.

La Brașov au înlocuit tramvaiele și linii importante de troleibuze.

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati autob368

Si aici sunt vesti proaste, in cursul vizitei in Autobaza 1, in tarcul de casare au ramas doua autobuze MAZ 203: 617 (GL-41-PMG) si 623 (GL-68-PMG). Insa, acestea nu sunt singurele care au probleme din randul lor... Pe pista din partea de nord a autobazei se continua dezmembrarea mijloacelor de transport aflate in procedura de casare: MAZ-urile 622 (GL-75-PMG) si 610 (GL-55-PMG). In hala de R.T.-uri se afla MAZ-urile 607 (GL-39-PMG), 608 (GL-42-PMG). Acestea doua din urma mai asteapta o sansa de resuscitare... Voi reveni cu poze, care sa ateste cele scrise.

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati deprodio

Deci 610 si 622 vor fi casate si ele?

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati Cosmin Niculiţa

MAZ 203.076 37 PMG (605) la traseul 18.



MAZ 203.076 37 PMG (605) by Cosmin106, on Flickr

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati stefan_br

In timp ce unele DAF-uri SH citesc ca iau foc pe strada, unele autobuzele MAZ circula mancate de rugina...  :oops:

La Galati trebuie o infuzie masiva de autobuze noi. Imaginile vorbesc de la sine.

IMG_8037.jpg (429.76 KB; downloaded 5993 times)


IMG_8038.jpg (492.16 KB; downloaded 6084 times)

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati micutzu

Si-au batut joc de ele.E inadmisibil ca un autobuz cu doar 10-11 ani de exploatare sa arate in asemenea hal.Pacat...

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati Victor92

#rezist ar descrie cel mai bine situatia acestor autobuze.

GL 47 PMG - Linia 27 - Strada Brailei - 13 Aprilie 2019





GL 58 PMG - Linia 105 - Strada Domneasca - 13 Aprilie 2019





GL 72 PMG - Linia 31 - Micro 19 - 13 Aprilie 2019





GL 74 PMG - Linia 19 - Strada Domneasca - 13 Aprilie 2019



 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati Cosmin Niculiţa

Macar 74 este singura mai ingrijita fata de celelalte. Treaba cu 72, cum ca are urma de adeziv. este datorita reclamelor. Se mai intampla sa pui reclame, atunci cand autobuzul nu este spalat. Cat despre rugina, nu am cuvinte. Unele MAZ-uri nici nu au pupat RK-ul.

 


Re: Autobuzele MAZ 203 ale S.C. Transurb S.A. Galati Nenea_titi

Dar cum se face că la Pitești arată impecabil MAZ 103 de cca 14 ani vechime și merg impecabil? Deci se pot întreține. Vin frecvent în Galați, am rude acolo, dar nu pot să nu remarc faptul că parcul de transport în comun nu e aproape deloc întreținut. Cum să reziste? În plus, în 10 ani, multe orașe din țările cu apă caldă și canalizare înlocuiesc autobuzele după 10 ani. Uneori ni le dau și nouă. Noi, după ce folosim 10 ani un autobuz, nu mai avem unde să îl dăm, decât în Uganda, Rwanda, Laos sau fier vechi. Nu mai zic la Galați de civilizația anumitor călători, vehicule murdare, la interior parcă erau transportoare de gunoi, mâzgălite, hârtii și ambalaje de shaorma prin salon, gumă lipita pe scaune...aici nu e vina autobuzului. Nu zic că la București e mai bine cu civilizația. Păcat, am fost de destule ori în Galați și aș avea unele pretenții. Oricum înțeleg că situația Transurb nu e una grozavă...dovadă și mașinile. Mă întreb însă cum vor arăta și noile troleibuze după 10 ani...Maz 103 t nu au fost grozave dar nici infrastructura (rețea, exploatare, întreținere, civilizație călători) nu le-a ajutat,nu mai zic de reprezentanță. Ikarus au prins însă zile mai bune ale Transurb și o lume mai civilizată. Să nu uităm însă, făcând o paralelă între MAZ 203t și Irisbus Citelis din București : și aici au fost destule Irisbus ce au stat pe dreapta cu anii, și stau și azi. Și MAZ 203 T la fel... Asta înseamnă că Irisbus e mai bun sau mai prost ca Maz? Nu știu ce să zic, dar țin minte că în primele luni de exploatare, Irisbus cădeau destul de des, le vedeam frecvent trase la ștangă. Și acum cam la fel. Deși au avut o perioadă mai buna, 2010-2014 când parcă mergeau mai bine. Oricum, azi se merge pe consumer... Nu mai trebuie să țină 20 ani. Am văzut în Belgia, Elveția și Luxemburg, dar și Germania sau alte țări, autobuze de 10 ani trase deja la gard, și arătau de o infinitate de ori mai bine... Altă civilizație, altă lume, alt standard de calitate probabil.

 


Autobuzele MAZ 203 ale Transurb Galați Andrei Andraș

Cu scurt timp în urmă, un MAZ al Transurb a fost cuprins de flăcări din cauza unui scurtcircuit la motor.
Aici se găsește și un filmuleț.
Foto: Pro Lider FM
0.png (1.23 MB; downloaded 4275 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului public în municipiul Galaţi  • 
Choose destination

Since our 2341 forum members have written 426226 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use