Topic: M5.1 (D.T. - Eroilor): Discuții generale pe baza lucrărilor și a proiectului
8571 posts, 1755270 views
📖 Pagination options
- Florinds
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
Florinds
Adunam mere cu pere...
icee wrote:
Mergeti pe la Paris si dupa aceea continuam discutia de aici ...
Adunam mere cu pere...
-
- icee
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
icee
Ba din contra, este fix despre ceea ce vorbeai tu.
Ba din contra, este fix despre ceea ce vorbeai tu.
- Florinds
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
Florinds
Ce legatura are micul Paris cu marele Paris?
Avem noi RER, au parizienii troleibuze?
Ce populatie avem noi si ce populatie au ei?
Ce infrastructura avem noi si ce infrastructura au ei?
Nu poti sa aplici oriunde aceeasi strategie. Doar nu vrei sa te apuci acum sa faci si statii intermediare pe magistralele vechi ca sa fie ca in Paris sau sa faci autostrazi prin centru sa fie ca in America.
Ce legatura are micul Paris cu marele Paris?
Avem noi RER, au parizienii troleibuze?
Ce populatie avem noi si ce populatie au ei?
Ce infrastructura avem noi si ce infrastructura au ei?
Nu poti sa aplici oriunde aceeasi strategie. Doar nu vrei sa te apuci acum sa faci si statii intermediare pe magistralele vechi ca sa fie ca in Paris sau sa faci autostrazi prin centru sa fie ca in America.
-
- icee
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
icee
Te plangeai ca sunt statiile prea apropiate.. ti-am dat un exemplu la modul general ca de fapt nu sunt prea apropiate si de fapt ca metroul sa fie util asa ar trebui sa fie, multe si la indemana.
Te plangeai ca sunt statiile prea apropiate.. ti-am dat un exemplu la modul general ca de fapt nu sunt prea apropiate si de fapt ca metroul sa fie util asa ar trebui sa fie, multe si la indemana.
- ClaudiuL
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
ClaudiuL
Trebuie sa existe totusi o limita. Daca sunt prea apropiate atunci mai bine se facea un 41. Pe traseul actual chiar se putea face un 41. Era spatiu. Era mult mai ieftin. Era mai putin deranj.
Trebuie sa existe totusi o limita. Daca sunt prea apropiate atunci mai bine se facea un 41. Pe traseul actual chiar se putea face un 41. Era spatiu. Era mult mai ieftin. Era mai putin deranj.
-
- survola
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
survola
41 s-a făcut deja.
Si stațiile de pe M5 sunt făcute.
Haideți să depășim această fază.
41 s-a făcut deja.
Si stațiile de pe M5 sunt făcute.
Haideți să depășim această fază.
- ClaudiuL
-
Posted:
-
-
- icee
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
icee
"Se putea face."
1. tramvai/metrou usor - nu poate sa ajunga pana in cart. Colentina pe un traseu la fel de drept si intr-un timp la fel de scurt;
2. tramvai/metrou usor - cand e iarna si vreme rea are probleme de deplasare (timpi morti si serviciu inexistent);
3. tramvai/metrou usor - strica aspectul bulevardului si distruge si dramul de spatiu verde ramas neviolat de betoane;
4. tramvai/metrou usor - capacitate de transport inferioara trenului de metro;
5. troleibuz - autobuz - vezi pct. 1, 2, 3, 4
6. etc.
Mai puneti voi puncte ...
"Se putea face."
1. tramvai/metrou usor - nu poate sa ajunga pana in cart. Colentina pe un traseu la fel de drept si intr-un timp la fel de scurt;
2. tramvai/metrou usor - cand e iarna si vreme rea are probleme de deplasare (timpi morti si serviciu inexistent);
3. tramvai/metrou usor - strica aspectul bulevardului si distruge si dramul de spatiu verde ramas neviolat de betoane;
4. tramvai/metrou usor - capacitate de transport inferioara trenului de metro;
5. troleibuz - autobuz - vezi pct. 1, 2, 3, 4
6. etc.
Mai puneti voi puncte ...
- ClaudiuL
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
ClaudiuL
Nici metroul nu ajunge in cartierul Pantelimon intr-un viitor previzibil. Deocamdata nu a ajuns pina la Eroilor si nu se stie cand ajunge. E ca A1. Pina la Pitesti s-a facut. Mai departe pas.
41 nu a avut nicio problema vizibila cu zapada. Are ce e drept probleme cu bizonii.
Cu aspectul, e discutabil. Bd. Timisoara nu arata chiar rau.
Intr-un tramvai te urci mai usor decat in metrou.
Pe ansamblu metroul este evident de preferat dar daca nu suntem in stare sa-l facem ?
Nici metroul nu ajunge in cartierul Pantelimon intr-un viitor previzibil. Deocamdata nu a ajuns pina la Eroilor si nu se stie cand ajunge. E ca A1. Pina la Pitesti s-a facut. Mai departe pas.
41 nu a avut nicio problema vizibila cu zapada. Are ce e drept probleme cu bizonii.
Cu aspectul, e discutabil. Bd. Timisoara nu arata chiar rau.
Intr-un tramvai te urci mai usor decat in metrou.
Pe ansamblu metroul este evident de preferat dar daca nu suntem in stare sa-l facem ?
-
- Goldmund
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
Goldmund
A fost doar o gluma, andrei11
(Eu stiam ca in subconstient ne adunam grijile si dorintele diurne. Subinteles - am crezut eu ca ar fi fost mai degraba termenul potrivit in context. Sau nu mai stiu eu romana si atunci mii de scuze)
andrei11 wrote:
:?:
Fii mai explicit, nu intelg.
A fost doar o gluma, andrei11
(Eu stiam ca in subconstient ne adunam grijile si dorintele diurne. Subinteles - am crezut eu ca ar fi fost mai degraba termenul potrivit in context. Sau nu mai stiu eu romana si atunci mii de scuze)
-
- andrei11
-
Posted:
-
- sab
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
sab
Corect. Dar trebuie sa vedem ce facem data viitoare sa nu mai fim in aceeasi situatie...
survola wrote:
41 s-a făcut deja.
Si stațiile de pe M5 sunt făcute.
Haideți să depășim această fază.
Corect. Dar trebuie sa vedem ce facem data viitoare sa nu mai fim in aceeasi situatie...
-
- survola
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
survola
Ridicol e că pe bani europeni, adică doar 15% plătiți de noi, nu avem voință să terminăm asa o lucrare.
Ar trebui să impanzim tot orasul de stații, nu doar Drumul Taberei.
Ridicol e că pe bani europeni, adică doar 15% plătiți de noi, nu avem voință să terminăm asa o lucrare.
Ar trebui să impanzim tot orasul de stații, nu doar Drumul Taberei.
- sab
-
Posted:
-
Re: Discutii generale pe baza lucrarilor si a proiectului
sab
Nu conteaza de unde vin banii cand palaria este prea mare...
Nu conteaza de unde vin banii cand palaria este prea mare...
📖 Pagination options