De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să mai şi râdem...

1627 posts, 414815 views
 
Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 117
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Să mai şi râdem... 133 313

Iluzie optica.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Să mai şi râdem... 133 313

Some will understand.  :lol:
aKBxyyZ_460s_v2.jpg (32.1 KB; downloaded 2849 times)

 


Re: Să mai şi râdem... PaulIP

Integrale definite... Pentru ca "math-geeks"  :lol:
Vin si eu cu una:
947177_395302650578588_128994626_n.jpg (54.48 KB; downloaded 2858 times)

 


Re: Să mai şi râdem... alchimistul

Daca nu poti transporta chestii grele cu camionul prin buricul targului, datorita restrictiilor de tonaj, ia-ti o Dacie  :D

 


Re: Să mai şi râdem... Florinds

Sursa: realitatea.net

http://www.realitatea.net/invazie-de-sobolani-in-cartierul-drumul-taberei-din-cauza-lucrarilor-la-metrou_1766661.html

Locuitorii din cartierul Drumul Taberei se confruntă cu o nouă problemă, în afara prafului, a mizeriei şi a zgomotului de pe şantierul magistralei 5 de metrou. Oamenii spun că, în urma demarării lucrărilor în subteran, pentru construcţia noii linii de metrou, şobolanii au "migrat" spre subsolurile blocurilor din zonă, astfel că imobilele de pe traseul magistralei 5 de metrou sunt acum pline de rozătoare. Disperaţi că nu a fost luată nicio măsură de către autorităţi, locuitorii din Drumul Taberei au cerut ajutorul Fundaţiei "Din Suflet, Pentru Suflet", condusă de Ştefan Florescu, care le-a acordat deja sprijin de specialitate.

"În ultima perioadă, foarte mulți locuitori ai cartierului Drumul Taberei - zona în care se execută lucrările la Magistrala 5 de metrou, s-au adresat Fundației Din Suflet, Pentru Suflet, solicitând sprijinul în vederea soluționării situațiilor neplăcute cu care se confruntă de aproximativ 4 ani de zile. Oamenii sunt exasperați de ritmul de melc în care sunt executate lucrările, de termenele de finalizare avansate și reavansate, de perioadele în care șantierul a fost efectiv închis și nu mai cred în promisiunile avansate de constructor, referitor la inaugurarea acestui tronson. S-au săturat de praful pe care sunt nevoiți să îl respire de ani de zile, de faptul că au fost distruse spațiile verzi, că nu au unde să-și parcheze mașinile, că săpăturile efectuate au determinat popularea subsolurilor de bloc cu șobolanii care au părăsit vechile galerii, refugiindu-se din calea utilajelor", susţine Ştefan Florescu pe pagina personală de Facebook, după o întâlnire avută cu locuitorii din zona şantierului magistralei 5 de metrou, scrie B365.ro.

Traficul în Drumul Taberei a devenit unul de coșmar din cauza lucrărilor la metrou, iar ridicarea restricțiilor de trafic a tot întârziat, deși ar fi trebuit să se producă din toamna anului trecut. Magistrala 5 de metrou Drumul Taberei - Pantelimon ar urma să fie gata gata la sfârșitul anului viitor, conform ultimelor declarații ale şefilor Metrorex.

Conform sursei citate, locatarii din zonă au cerut administraţiei locale să intervină pentru deratizare, însă nu au primit niciun răspuns în acest sens.

"Oamenii au solicitat sprijinul Primăriei Sectorului 6, care să realizeze o solicitare generală către Municipalitate, pentru ca prin intermediul societății 3 D să fie efectuată deratizarea subsolurilor de bloc, însă demersul lor nu s-a soldat cu vreun răspuns măcar, ce să mai discutăm despre rezolvarea în teren a situației", a completat Florescu care a anunţat că juriştii fundaţiei pe care o conduce vor acorda sprijinul necesar locuitorilor din zonă pentru întocmirea unor petiţii la adresa factorilor implicaţi, respectiv Ministerul Transporturilor, Primăria Municipiului București, Metrorex și Primăria Sectorului 6, solicitând urgentarea finalizării lucrărilor la acest obiectiv cu o imensă importanță în defluidizarea traficului rutier în cartierul Drumul Taberei.


DEFLUIDIZÁ vb. tr. a îndruma traficul de pe o arteră principală spre una secundară, pentru a-i asigura fluența. (< de1- + fluidiza)

Cu toate ca unele probleme sunt reale, n-am mai ras de mult timp asa cu pofta. Parca a mai fost ceva asemanator, dar stirea este data ca a aparut azi la 12:18.
Pana la urma DT este artera secundara? :)) Sau conducatorii auto vor intra cu masina in tunelurile de metrou. Mai sunt si alte variante?

 


Re: Să mai şi râdem... Costin

Anul trecut a fost un articol similar... cred ca mai e pe forum pe undeva, dar nu stiu pe unde (parca la stiri sau la discutii, la M5)... o tampenie, "senzationalul" care se vinde bine. :popa:

 


Re: Să mai şi râdem... shoppy

Sobolanii au migrat din vechile galerii din fata utilajelor  :lol:  :mrgreen:  :lol: .
Eu zic sa dea acatiste la  :popa: , ca daca nu alungau astia sobolanii atunci sobolanii astia continuau sa sape, si poate se prabuseau soseaua si blocurile in galeriile sobolanilor.
Si defapt oamenii au gresit, corect era ca pe modelul fundatiei Ham-Ham sa se infiinteze fundatia Chit-Chit care sa apere drepturile sobolanilor, ca si sobolanii "are" suflet.

 


Re: Să mai şi râdem... shoppy

Tragicomedie in Piata Sf. Gheorghe din Timisoara. Un tramvai a lovit o bila de metal

Un incident care ar putea fi comic, dacă nu ar fi trist prin balcanismul său, s-a petrecut miercuri după-amiază, în Piaţa Sf. Gheorghe din Timişoara. Conducătoarea unui tramvai pe linia 10, care circula cu uşa deschisă pentru a putea suporta căldura infernală din mijlocul de transport în comun, a lovit una din bilele instalate recent în piaţă pentru a preveni accesul autoturismelor.

Link (cu poza): http://www.tion.ro/tragicomedie-in-piat...al/1568687

 


Re: Să mai şi râdem... Florinds

Destul de trista stirea mai degraba.
Mi se pare mult mai vinovat primarul, daca nu singurul vinovat. Daca se strica tramvaiul in dreptul bilelor, cum se mai deschidea usa. Alta problema, sauna din tramvaie, pentru ca nu exista nici acolo AC.
Dar cum e in Romania, bineinteles ca acarul Paun si nu primarul trebuie sa plateasca.

 


Re: Să mai şi râdem... cris_m

Intrucat am facut "furori" cu metoda catargul, cred ca este necesar sa stiti ce am intampinat in teren. Vorbesc de reactiile poporului care mi s-au parut de-a dreptul delicioase, demne de Starea Natiei.

Pe Liviu Rebreanu, cand faceam poza cu tot bulevardul, o doamna in varsta imi spune: "Mama e pacat de telefonul ala... sa nu care cumva sa-ti cada de acolo...". Eu politicos, ii raspund: "Suportul este special conceput pentru asa ceva (in gand: aproximativ  :lol:  ).

In capatul soselei Iancului, o mama cu 2 baieti la vreo 5-6 ani trec prin spatele meu si se opresc pe refugiu, intrucat se facuse rosu pentru pietoni. Tragand cu urechea la ce discutau, il aud pe unul din copii intreband:
"Mami, ce face baiatul ala acolo?" la care mama raspunde: "Nu stiu exact ce face... cred ca niste poze, dar la inaltimea aia nu am mai vazut"

Trec cateva minute si ajung in fata la MegaMall. Stand sa fac poza in statia RATB, ii aud pe niste pusti (de varsta mea, de altfel): "Ia uite-l ba si pe ala cum face poze cu selfie stick-ul, la ce naiba face poze la inaltimea aia?" Intre timp, calatorii din statie se uitau cu niste fete foarte mirate ce chestii conspirative fac eu acolo... tot nu si-au dat seama   :P

Si ultima si cea mai amuzanta, petrecuta la Delfinului:
Facand o poza, de data asta terestra, la muncitorii care stateau in santul mic de pe Chisinau, un domn la vreo 40 de ani imi spune pe un ton glumet:
"Hai nu-mi faci si mie o poza?" Eu mirat de reactie, il intreb: "Chiar vreti sa va fac?" El categoric: "Da!"
Ii fac omului poza ca tot isi dorea, intre timp se face verde la pietoni, iar acesta pleaca fara sa vada ipostaza. Eu, uitandu-ma surprins dupa el imi zic in gand: "Trebuia sa trec de la camera de pe spate la aia frontala sa-mi fac selfie...am irosit o ocazie buna de a pacali pe cineva ca i-am facut poza" (poza o mai am in telefon, daca cumva sunteti prin absurd domnul respectiv, spuneti-mi sa va trimit in privat poza  :lol:  :lol: ).

In general, oamenii au fost surprinsi de aparitia mea si de catargul care se inalta semet in soare. Am fost in centrul atentiei ce sa mai. Poate si din cauza ca paream destul de suspect cu deghizarea mea  8-)  

Recomandare: daca veti folosi metoda, sa aveti grija sa nu ridicati prea mult catargul ca s-ar putea sa atingeti firele la stalpi si pe urma... zzzzz.  :mrgreen:

 


Re: Să mai şi râdem... shoppy

Intrebata despre arestarea lui Oprescu, consiliera Simona Cretu a spus ca este "o schema energetica muzicala bazata pe sentimente negative", rugata sa elaboreze a dat aceasta declaratie psihedelico-subliminala care se cere imortalizata pentru posterioritate:

Simona Cretu wrote:
Avem inteligenta analitica si inteligenta emotionala si in asta emotionala… aaa…  si in comunicare in general sunt doua legi, legea atractiei asa universale, pe asta o urmaresc de mult timp cum functioneaza si am stat si am analizat melodiile si ele sunt… aaa… si de aia eu chemam doi iubiti, Silviu si Sorin, pentru ca in momentul in care chemam doar unul, Silviu, nu vedeau ceilalti ca ele sunt gandurile noastre melodiile, pentru ca d-aia apare “call my name” in melodii, zic numele meu si atunci apare melodia mea si la Silviu apareau negri si cei mai mari ca varsta asa si la Sorin apareau tipii cu barba. Si de asta am analizat, am facut o lista cu melodii care apar la fiecare si eu trebuie sa dansez doar pentru unul, adica, sa zic, daca chem pe Silviu, dansez doar pentru Silviu, si e o treapta asa, si in faza de jos sunt emotii negative si in faza de sus sunt emotii pozitive, bine, au conotatie sexuala pentru ca eu chem un iubit, dar in faza de sus e cand iti paraseste prietena si te suna. Eu nu m-am inteles niciodata la faza asta cu Silviu pentru ca mereu ii explicam lucrurile astea si ziceam Sorin si el, cand ziceam Sorin, cadea. Ei, eu il ridicam iar. Si atunci se creeaza energiile astea. Fac chestiile astea ce scriu pe foaie, dar eu trebuie sa dansez… nu, aproape am obosit, am ajuns de m-au obosit, plus ca-l blochez pe Silviu si el nu poate sa ajunga la mine pentru ca eu chem doua fluxuri asa si nu chem unul si de asta am zis, nu stiu o sa mai invat niste oameni, dar i-am chemat pe astia care au mers pe urmele mele si care, cum sa zic, care au inima mai tare si care fac lucrurile, pentru ca ceilalti nu prea pricep si zic ca nu faci, dar eu explic la multi oameni, dar, nu, sa-mi spuna mie ca nu fac eu. Si in general despre asta e vorba, despre chestiile astea.
Da, e o schema “win-win” si “win-lose”, adica la win-lose, fac win-lose, sa zica de Oprescu, dau exemplu ca toti il iau pe el, domne, nu face, nu nu stiu ce, eh, in momentul asta e win-lose, ca eu castig, dar tu pierzi, adica stiu eu ca tu nu esti in stare de nimic. Eh, daca tu trimiti mesajul pe win-lose, nu-ti primeste, nu ti-l face, adica relatia e tensionata, e NOT OK si chit ca zici DNA ancheteaza tu poate nu vrei sa-i faci bine lui si e tensionata relatia si nu merge pe win-lose, deci nu poti sa trimiti mesajele si pe win-win adica trebuie sa apreciezi ce face, ce proiecte bune de infrastructura face, e apreciat de angajati, nu stiu ce, apoi zici DNA ancheteaza, apreciezi implicarea, asa, impreuna combatem coruptia. Ca in schema, asa. Uneori incerc sa le fac sa iasa fara sa scriu, sa le fac sa iasa in toate felurile, caut metode, asa. Cam despre asta e vorba, asa. Voiam sa vada oamenii ca e o schema si, efectiv, melodiile au niste… Deci Sorin, de exemplu, era mereu Enrique, adica eu cand il chemam pe el aparea mereu Enrique, la Silviu nu era niciodata Enrique si sunt niste cantareti pe care-i vezi cand te gandesti la numele lui, deci zic Sorin, pac, ii apare melodia. Bine, sunt multe chestii si de asta


Text preluat de pe http://radu-tudor.ro/caz-socant-de-psih...r-general/

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Să mai şi râdem... 133 313

Stire bomba! RATB are in teste un nou tramvai!  :twisted:
IMG1168.jpg (126.41 KB; downloaded 2516 times)
IMG1169.jpg (118.46 KB; downloaded 2518 times)

 


Re: Să mai şi râdem... cris_m

Pentru cine nu stie faza cu "asa mai face", ei bine este de saptamana trecuta de la X Factor (Antena 1), cand o domnita a lesinat pe scena, iar mama ei aflata in culise intrebata daca este bine fiica ei, a raspuns: "nu a lesinat, asa mai face ea". Puteti cauta pe net faza, nici eu nu am vazut-o, v-o relatez din auzite  :lol:  :lol:



Ca tot e la moda... by Cristi M, on Flickr

 


Re: Să mai şi râdem... cris_m

Buni ar fi astia pentru aia care parcheaza pe marginea strazii si blocheaza tramvaiul... nu dai cu masina peste ei, dar oricum  :lol:



12019769_10154066093081840_6478582729733490414_n by Cristi M, on Flickr

 


Go to page:  1  ... 40 41 42 43 44 45 46  ... 117
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2400 forum members have written 431758 posts in 5374 topics and 517 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use