MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Accidente / incidente

2562 posts, 604948 views
 
Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 183
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente mcosmin

Poate CAF-ul trebuia scos din circulatie si BM-ul i-a facut loc...

 


Re: Accidente / incidente freyutz

Ce rebrusment la Victoriei? Mai ales ca zici ca au venit 2 trenuri din el    :o

 


Re: Accidente / incidente mcosmin

Se referea la cel de la Pipera...

Din el a iesit un BM, care apoi s-a pitit la loc.
Apoi au venit 2 CAF-uri, unul fara calatori care s-a dus spre Victoriei si a mers fara oprire, si unul care a circulat normal.

Cred ca au fost probleme la sistemul de semnalizare sau s-au facut ceva manevre pe undeva. Si azi pe M1 se mergea cam greoi de dimineata. Am stat in ultimul vagon si din discutiile care le-am auzit din postul de comanda, am avut impresia ca se mergea in regim manual + ATP.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Incidentul cu autobuzul a fost mutat la Accidente incidente.

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Azi dimineata iar au fost intarzieri pe M2, unele garnituri au facut 20min de la Victoriei pana la Pipera.
Si pe la 18 pe M1 am stat 10min in Crangasi sa nu se mai inchidea o usa, culmea era chiar ultima, si desteptul de dispecer nu avea ce sa faca decat sa tipe in timp ce mecanicul alerga pe langa tren, si dupaia ne-a condus ca pe sacii de cartofi...

 


Re: Accidente / incidente mcosmin

Se fac manevre intensive cu IVA pe M1 zilele astea, dimineata.

Asta da peste cap intervalul de circulatie si asa slab al BM-urilor.

 


Re: Accidente / incidente Florinds

Cu ce scop? Azi-dimineata la 8:10 au ramas oameni pe peron la Crangasi, nu au incaput in BM. Foaie verde de dudau, o sa fie si mai bine.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

:?:
S-o fi intamplat ceva cu M 4 ca IVA numa' acolo sălăsluieşte si din cand in cand se plimba de pe M 4 la depoul Ciurel.
Poate dă [...] ca sa se termine  extensia spre depoul Straulesti,  sa nu se mai plimbe IVA pe traseul lui M 1 spre Ciurel.
_____________________
Astept cu interes noile Evenimente Politice sa vedem incotro vor migra finantarile pentru M..., asta daca vor migra. Cine stie ?
Pentru comentarii politice aveti topicul semnalat putin mai sus.

 


Re: Accidente / incidente mcosmin

Astazi pe la 8:45 defila o IVA pe la Crangasi, si un BM era in spatele ei la vreo 30 de secunde. A stationat si trenul de la linia 1 pana a iesit IVA din statie (fara calatori, evident). Deci cred ca a venit pe fals pe linia 1 de la Ciurel.

Ieri a fost mai rau: toata magistrala 1 era data peste cap, se auzeau mecanicii si dispeceratul in ultimul vagon:

Mecanicul din trenul meu:
"16 am primit semnal de frana la Petrache Poenaru"

Dispecerat:
"16 continua cu viteza minima indicata"
"12 asteapta 1 minut la Crangasi"
"Dristor mai stai 2 minute"

Mecanicul de la Dristor parea resemnat cu soarta lui

"Dristor mai stam inca 2 minute"

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Mie ( poate si altora ) dar vorbesc in numele meu, deci mie nu-mi pica fisa care e linia 1 si 2 la Crângasi...
La Crangasi sunt 3 linii, una care vine de la Gara, una care se duce la Gara si "generic" linia 3 care nu e "linie curenta". Dar cum sunt ele denumite, eu nu stiu...

 


Re: Accidente / incidente mcosmin

Pai conform afiselor din statie

Linia 1 -> spre Republica/Pantelimon
Linia 2 -> spre Gara de Nord/ Dristor 2
Linia 3 -> ce a mai ramas.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Inceputul de discutie despre macaze l-am trecut la "Discutii diverse"
viewtopic.php?f=21&t=143&p=191603#p191603

 


Re: Accidente / incidente shoppy

In seara asta au ametit M1, la ora 18 Republica era plina, era tren venit de la CG care statea la peron cu usile inchise si era si tren in rebrusement, se astepta trenul de Pantelimon cu peste 10 min intarziere, si mecanicul trenului oprit i-a facut semn celui de la Pantelimon de s-a mai si oprit la mijlocul peronului pentru niste indicatii pretioase. Logic ca in CG, Titan si NG erau trenuri care asteptau sa plece spre Republica si pe noi ne-a dus pe manual ca pe saci de cartofi pana la Basarab unde am coborat, la fiecare statie se facea apel la folosirea tuturor usilor si a mai fost si o franare de urgenta pe un demaraj din statie; un coleg de la Eroilor mi-a zis ca dupa mine au venit 7 trenuri la 2min intre ele. In Basarab se dadeau deja anunturi ca pe M1 se circula ingreunat.

 


Re: Accidente / incidente URANUS

Si pe M2 au fost probleme.

http://www.b365.ro/de-ce-au-circulat-cu...40659.html

De ce au circulat cu întârziere metrourile pe magistrala 2, luni seară

Metrourile au circulat cu întârziere, luni seară, din cauza unei defecţiuni la un tren de metrou în staţia Aviatorilor de pe magistrala 2. Potrivit oficialilor Metrorex, un metrou nu a mai putut pleca din staţie, însă după câteva minute, problema a fost remediată de mecanic.

Luni seară, călătorii s-au plâns că au aşteptat mai multe minute în staţiile de pe magistrala 2. Potrivit reprezentanţilor Metrorex, trenurile de metrou au circulat cu întârziere de 5-6 minute din cauză că un metrou nu a putut pleca din staţia Aviatorilor, în acest sens fiind solicitat un tern de ajutor.

"Este vorba despre un tren care nu a mai putut să plece din staţia Aviatorilor, unde a staţionat circa 8 minute. Mecanicul a solicitat imediat intervenţia unui tren de ajutor, însă între timp a rezolvat singur problema şi nu a mai fost nevoie de acesta. Mecanicul a remediat defecţiunea după 6-7 minute, astfel că a fost depăşit intervalul de circulaţie cu aproximativ 5-6 minute", a declarat pentru B365.ro Evelyn Croitoru, purtătorul de cuvânt al Metrorex.

Conform sursei citate, incidentul s-a produs luni seară, în jurul orei 19, între timp problema fiind rezolvată, iar circulaţia se desfăşoară în parametri normali pe magistrala 2 de metrou.

 


Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 183
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2326 forum members have written 424489 posts in 5284 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use