Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiModernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)

 

Topic: DISCUTII: Lucrarile de pe Str. Tunari

155 posts, 32741 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 12
 
 

📖 Pagination options
Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) subway guru

Utilizator anonim wrote:
Le-a luat o vara intreaga sa faca 100m de linie in timp ce la Basarab s-a pus aproape toata linia de la sol si o gramada de macaze si linie pe pod... :lol:

Stii care e partea 'hazlie'?
Ca si colo, si colo, la linia de tramvai lucreaza tot Swietelski... :lol:

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) 3mil

Sunt curios ce solutie se va alege cu reteaua de troleibuz si tramvai: se muta cea a troleibuzului mai spre trotuar daca mai e loc, sau va fi un fir din cele 2 ale troleului comun cu tramvaiul (la Iasi parca era asa ceva daca nu ma insel)?

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) bercenicity

Sau daca se pastreaza traverseele actuale (slabe sanse), firele de troleibuz pot fi prinse direct de traverseu, ca acum, iar reteaua de tramvai sa fie prinsa cu suspensii delta, si ar fi mai jos. Cred ca ar fi o complicatie inutila fir comun tramvai-troleibuz. Mai ales cu elementele noi de suspensie.

 


  • darknight
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) darknight

In acest subiect ce se mai intampla ,ceva nou ? Cum se mai lucreaza stie cineva?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Tom

gabynet wrote:
In acest subiect ce se mai intampla ,ceva nou ? Cum se mai lucreaza stie cineva?
__________
Nu !
Tocmai ai raspuns, prin semnatura.
Am trecut ieri pe acolo. Strada pare terminata (in sensul lucrarii :D), dar reteaua nu e pusa. Spre intersectia cu Dacia sunt lucrari si masinile merg greu, de abia am reusit sa traversez Dacia spre Icoanei. N'am observat nicio miscare, dar e adevarat, era vineri dupa-amiaza.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) cornel001

E frig, doar nu vrei sa inghete bietul Dorel.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) 3mil

Situatia e la fel ca acum 2 saptamani in mare... inca nu au fost unite liniile de tramvai in curba, si nu era nicio activitate in acest sens. :roll:

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) andrei11

Toata "suflarea" RATB-ului - sectia linii si electricul sunt concentrati la Basarab. Cand se termina la Basarab o sa se intoarca si pe Tunari.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) subway guru

O mica precizare:
nu e vorba de toata 'suflarea' RATB-ului ci de toata 'suflarea' constructorului de cale Swietelski...

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) nemo

Prin urmare, sa inteleg ca este mai prioritara constructia liniei de tramvai din zona pasajului Basarab, care va putea fi circulata abia la primavara, in detrimentul segmentului de 115 metri de pe Bd. Dacia?? Nu stiu daca acesti constructori realizeaza, dar au trecut 3 luni si jumatate de cand au inceput lucrarile pe Bd. Dacia. De pe data de 17 iunie se circula pe o singura banda (pe sensul spre Calea Mosilor), sensul spre piata Romana fiind inchis. Troleibuzele 79 si 86 sunt suspendate. Calatorii se inghesuie ca sardelele in 133 si 135, care circula cu viteza melcului din cauza cozii de vehicule care se formeaza inainte de intersectia cu str. Viitorului.
Este o mare bataie de joc ceea ce se intampla cu aceasta lucrare, sincer mi-au fost depasite toate previziunile privind finalizarea sa (si nu sunt deloc un optimist). Ritmul de executie a fost execrabil, mult mai lent decat in cazul lucrarilor de pe Calea Giulesti, unde circa 4 km de linie s-au reabilitat in 17 luni.
Tot ce mai au de facut aici este sa puna cateva traverse sa uneasca linia de pe Bd. Dacia cu cea recent modernizata (pe unde circula 16) si eventual sa scoata bucata de linie veche care facea racordul cu linia din faÅ£a pietei Gemeni. Asa cum sta permament un om de paza acolo (ca altfel ar fi disparut materialele), de ce nu pot veni si cativa muncitori sa termine  :evil: -ului racordul ăla? (care se vede foarte bine in fotografia 359 a lui cristi20 din data de 22.09, dată de la care nu s-a mai facut practic nimic).
Un singur cuvant am sa le spun celor de la Swietelski : RUSINE ! Va bateti joc de mii de oameni care trec zilnic prin zona, calatori ai transportului public sau soferi. Aici nu exista niste grafice care trebuie respectate? Cine raspunde de asta? De ce numai la Basarab se pot respecta termenele si in alta parte nu?

P.S. Pacat ca nu raspunde Onţanu de aceste fabuloase lucrari, el i-a amendat de 2 ori pe acesti renumiti constructori pentru intarzierea lucrarilor de pe Sos. Colentina, si rezultatul s-a vazut imediat : putin peste un an a durat reabilitarea liniei de pe toata Colentina, daca erau de capul lor, cine stie cat s-ar fi prelungit.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) subway guru

Eu n-am vrut decat sa precizez sa nu-i injurati degeaba pe cei de la RATB...

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) nemo

Nici nu ma gandeam sa-i injur pe cei din RATB, pentru ca stiu ca nu este vina lor.
Dar, subway guru, chiar nu pot veni 3-4 muncitori de la Basarab sa termine lucrarea asta? Nu cred ca le-ar lua mai mult de o saptamana daca s-ar tine serios de treaba.

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) subway guru

Eu sper sa gaseasca 'resursele' necesare si sa 'rezolve' in mod onorabil ambele lucrari...
Din pacate nu am eu 'instrumentele de coercitie necesare' pentru a-i face sa 'constientizeze'...
Pana acum, in alte contracte, Swietelski a fost una din firmele 'serioase' cu care am avut de-a face.
Sper sa nu se faca 'de ras' taman in lucrarea asta...

 


Re: Modernizare Strada Tunari (linia 5) Dominatrix

subway guru wrote:
Pana acum, in alte contracte, Swietelski a fost una din firmele 'serioase' cu care am avut de-a face.
Sper sa nu se faca 'de ras' taman in lucrarea asta...
Ce sa se mai faca, s-au facut deja. Culmea e ca dupa ce s-au chinuit atat la linia aia, o sa stea nefolosita cand se vor extinde lucrarile la Pasajul de la Pipera si cand vor incepe lucrarile pe Aerogarii. Mai logic ar fi sa amane lucrarile la Aerogarii pana in primavara, dar au mai fost cazuri de incepere de lucrari la linii de tramvai toamna sau chiar in plina iarna...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 12
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizare sistem rutier și linii de tramvai pe traseul liniei 5 (Aerogării - Sf. Gheorghe)  • 
Choose destination

Since our 2318 forum members have written 423885 posts in 5275 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use