De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Să scriem corect româneşte!

676 posts, 180547 views
 
Go to page:  1  ... 36 37 38 39 40 41 42  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Vagoane seria 84-83 (Atelierele Grivita) messe

valica77 wrote here:
005 .....pff.....greu vagon...mult sa muncit la el....din cum arăta...


... mult s-a muncit la el...

 


Re: Să scriem corect româneşte! orex

valica77 wrote here:
005 .....pff.....greu vagon...mult sa muncit la el....din cum arăta...

... mult s-a muncit la el... LA cum arata... ;)

 


Re: Să scriem corect româneşte! ByOnu

si ...... nu inteleg ........ de ce atatea .... puncte

 


Re: V3A-93M-FAUR alexandru_gr

andrei11 wrote here:
Dela moderator citire:
Stb transporting men ţi-am şters ultima postare pentru că nu respectă regulamentul forumului. Citeşte-l te rog şi respectă-l ! Mulţumesc


"De la" nu "dela".

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

Da, corect, mulţam !

 


Re: Să scriem corect româneşte! subway guru

In ortografia veche se scria legat dela doar cand era vorba de un punct de referinta de inceput in timp. Acum se scrie despartit iar moderatorul nu e reper temporal ci…temporar!
:rofl:

 


Re: Circulatia in format "trenulet" messe

lykkelig. wrote here:
Nu vreau sa fiu rău.
Dar ce sa întâmplat pe Bd Timișoara ?
Ca sunt 5 tramvaie unu după altu pe 25 .


Dar ce S-A  intamplat pe bd. Timisoara?
Ca sunt (mergea doar SUNT fara ca) 5 tramvaie UNUL dupa ALTUL pe 25.

Expresia "unul dupa altul" inseamna succesiv recte exact ce ai vrut sa mentionezi in mesajul tau.

P.S. Nici eu nu vreau sa fiu rau.

 


Re: Știri și articole din presă alexandru_gr

andrei11 wrote here:
Aşa spusă "Autostradă Urbană" NU are caracteristicile unei autostrăzi.
Să fie clar trei  aspecte:
1) Pe autostradă este complet interzis să fi  sesngiratorii, deci putem discuta eventual de porţiunea de unde începe Bucureştiul ( Cf 800 ) şi sensgiratoriu. De la sensgiratoriu la Petricani nema  autostradă.
2) Lipseşte banda de urgenţă. Dacă pe o autostradă de câmpie lipseşte banda de urgenţă nu putem vorbi de o autostradă.
3) Hai să spunem că spre sensgiratoriu este normal să avem limitare de viteză pentru calmarea traficului,  dar de la sensgiratoriu spre Ploieşti de ce avem limitare de viteză de 80 km / h ? Nu sunt curbe periculoase şi chipurile e autostradă. Repet, fără bandă de urgenţă. Banda de urgenţă la autostrăzile de câmpie este esenţială ca drumul respectiv să fie clasificat ca autostradă.
____________________
Gaz pe foc
Unde avem semnul corespunzător că am ieşit de pe autostradă ? Dar cel care ne indică că am intrat pe ea ?



Am identificat mai multe greșeli dacă pot spune așa.
1. "...interzis să fi sensngiratorii"
Probabil ai vrut sa spui "interzis să fie sensuri giratorii..."
2." De la sensgiratoiu..." Aici sens giratoriu știu că se scrie dezlegat și greșeala asta persistă în tot ce ai scris.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

1) Observaţie corectă
2) Observaţie corectă
:applause:
Am corectat în textul de bază.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului messe

1)
andrei11 wrote here:
... când vor sosii.


Cand vor sosi, cu un singur i, Andrei.
2)
cris_m wrote here:
Cred ca n-ai mai fost asa fotografiat vatmanul de la nunta lui :lol:


n-a mai, nu n-ai mai, Cristi.

 


Re: Să scriem corect româneşte! andrei11

1)  :bere:
2)  :yes:

 


Re: Leverkusen si Bergische Kreis Eduard Andrei

stefan_br wrote here:
O alta zona importanta cuprinsa de VRS este Leverkusen si Bergische Kreis. In aceste zone principalii operatori sunt WUPSI si RVK.

Wupsi detine majoritatea liniilor din zona Leverkusen si Bergisch Gladbach in timp ce RVK este un operator ce se intinde pe mai multe zone, mai indepartate de Leverkusen.

Revenind la Wupsi, operatorul detine o flota compusa di ndiverse autobuze, majortar MAN si Mercedes-Benz insa are si loturi mai mici de la Solaris, VDL sau (mai nou) Scania.

Ultima achizitie este un lot de 10 MAN Lyon electric (modelul de 12m) care a inceput sa circule din aceasta primavara moemntan pe linia 222 (Leverkusen Opladen - Bergisch Gladbach Hbh).

Celalalt operator pe care l-am mentionat in introducerea acestui topic, RVK, detine o flota diversa de autobuze iar din 2018 a inceput investitia in autobuze pe hidrogen si biogaz, avand deja in flota Mercedes-Benz. Solaris si Van Hool cu acest tip de combustibil. Liniile pe care circula sunt diverse, spre exemplu am observat autobuze pe hidrogen pe 252 si 455 insa nu cred ca sunt titularizate pe o anumita ruta. Atat RVK cat si Wupsi dispun de servicii diverse de inchirieri autobuze, biciclete sau masini. Ambele au aplicatii proprii iar pentru cei care nu vor sa aiba aplicatie, fiecare statie are programul actualizat si  adapost de ploaie. Biletele se pot achizitiona de la sofer, tonomate sau din aplicatie si variaza in functie de zona tarifara.

1) operatorul detine o flota compusa din diverse autobuze;
2) majoritar MAN si Mercedes-Benz;
3) un lot de 10 MAN Lion's City Electric (modelul de 12m), care au inceput sa circule;
4) din aceasta primavara momentan pe linia 222;
5) avand deja in flota Mercedes-Benz,  (la o enumeratie, se foloseste virgula) Solaris si Van Hool;
text - explicatia corectarii

 


Re: Să scriem corect româneşte! cris_m

La 3 vezi ca e acordat corect, subiectul din a doua fraza este "un lot", "de 10 autobuze" fiind atribut. Predicatul se acorda cu subiectul, nu cu atributul. Verificare: cine a inceput sa circule din primavara? Un lot. Ce fel de lot? De 10 autobuze....
Celelalte greseli de ortografie au fost corectate.

 


Re: Să scriem corect româneşte! subway guru

In loc de un lot pui un numar sau cateva autobuze si ai sa constati ca nu e acordat corect. Subiectul logic e autobuze nu lot…

 


Go to page:  1  ... 36 37 38 39 40 41 42  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2306 forum members have written 422900 posts in 5268 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use