MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou

688 posts, 222639 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 36 37 38 39 40 41 42  ... 50
 
 

📖 Pagination options
Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ByOnu

Si liftul de la Aviatorilor are calorifer (banuiesc ca este pentru dezaburirea geamurilor iarna). Mai are si AC... montat grotesc. Imi pare rau ca am tot uitat sa-i fac poza.  :x

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou survola

Liftul de la Aviatorilor este el grotesc in sine, dar si mai mult prin locul unde a fost ridicat: ocupa inutil jumatate de trotuar, este fix pe banda de biciclete, are iesirea spre strada etc.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Cu alte cuvinte.....consultantul sa traiasca. ;)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

:shock:
Ce baigui tu acolo straine???
Iar te-ai trezit vorbind in somn?
Ai o problema?...scrie la Metrorex, nu-ti mai da aiurea cu presupusul...
Adresa e contact@metrorex.ro

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Ce repede "s-a atacat" consultantul...
Eu nu am nicio problema, dar cand mai multi semnaleaza deficiente majore in proiectarea si executia lifturilor, s-ar putea ca intr-adevar sa fie o problema acolo.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

Da, da ,da...mai, mai, mai...
Dupa ce-mi prezinti un proiect de instalare a unui lift in sufragerie ta de la bloc, care sa arate mai elegant ca inainte dar fara sa-ti cada casa in cap mai vorbim...
In rest...liber la dat din clantza...ca tot e junk...hai sa ne dam si noi rotunzi si dastepti, ca tot nu avem habar despre ce trancanim...dar nu suport sa-I vorbesti de rau pe cei ce-ti vor binele!
Ca fara consultant nu ai fi avut tu acum ce 'critica pe ton doct', ca n-ai fi avut lifturi...
Si nu m-am atacat deloc repede, v-am lasat sa trancaniti in voie...pana ce ai reusit sa depasesti limita bunului simt...ca daca taceai, intelept ramaneai...dar ai ratat ocazia!

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou 133 313

Eu traiam cu impresia (poate gresita) sa metroul nostru functioneaza in sistem de ventilatie cu suprapresiune. Asta implicand ca la majoritatea puturilor liftului li se putea asigura un tiraj "natural" de toata frumusetea cu un aer rezonabil de rece vara si cald iarna (desi cu o umiditate relativa ridicata) astfel incat agregatele nici sa nu sufere degeraturi nici sa nu se incalzeasca sub limba, dupa caz. Dar daca este mai practic cu o mica pompa de caldura la fiecare agregat in parte nu mai trancanesc suplimentar. Sper doar sa nu se extinda tendintele astea si la scarile rulante.
P.S. Bagati de seama ca un radiator din ala cu ulei go-on din bricostore de 90 lei (tva inclus) de care au indesat in liftul ala mie mi-a luat foc in casa. Se nenoroceste bunatate de lift.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou sab

Iti dai seama ca acel radiator este o improvizatie grosolana. Daca asa a fost proiectul este grav si va raspunde proiectantul in caz ca se intampla ceva.
Totusi nu cred ca asa a a fost proiectul.  Caz in care, daca se intampla ceva, bineinteles ca se va face alt proiect, de inlocuire... Alti bani.
Eu nu am observat radiatoare sau A/C la darea in folosinta a lifturilor. Inseamna ca ceva s-a observat dupa darea in folosinta si s-a gasit aceasta solutie de "back-up". Iar pentru aceasta consultantul are o vina, orice s-ar spune, pentru ca nu a prevazut situatia, care se pare ca a aparut dupa inaugurare. Asta este rolul consultantului, sa-ti indice si punctele slabe ale proiectului, ce se poate intampla in timpul exploatarii, nu doar sa-ti spuna unde sa spargi peretii si sa ia o caruta de bani.
Exista o gluma, foarte raspandita, care spune ca un consultant este acea persoana care iti spune ceea ce deja stiai, dar pe bani multi... :lol:
Totusi si A/C si radiator la acelasi lift ?  :? De ce ? Doar A/C-ul functioneaza si pe incalzire....

 


Barfe liftiere Rosia Montana. andrei11

1) Problema e reala, ce cauta A.C. / calorifere in putul liftului ?
2) Dupa ce-mi prezinti un proiect de instalare a unui lift in sufragerie ta de la bloc, care sa arate mai elegant ca inainte dar fara sa-ti cada casa in cap mai vorbim...
Asta-i fraza spusa la misto, nu compara planseele unui bloc cu planseele unei statii de metrou.
Si aici  nu suntem fac de constructii sa prezentam proiecte, suntem forum de discutii.
3) La Unirii 1 - si la Universitatii s-au montat un fel de platforme de urcat caruciorul pentru persoanele defavorizate. N-au fost folosite niciodata platformele respective. Apoi au venit lifturile. Pe banii cui s-au proiectat / construit platformele, in baza carui consultant, si DE CE ?
Sifonare de bani made Metroul SA, in cardasie cu Metrorex SA si Primaria Capitalei, ca pasajul Universitatii apartine de primarie.
Guru, se face gargara aici ca e forum ( civilizat ) de discutii, dar de ce s-a montat AC / s-a pus calorifer in putul liftului ? Sau pentru raspuns trebuie sa angajam un consultant agreeat de Metroul SA / Metrorex SA /Primaria Capitalei si Primaria Rosia Montana, ca si la ei sunt lifturi ( de mina ).
A, da, si sa nu uit, de ce s-au proiectat / construit platformele de la Universitate / Unirii, platforme care nu au functionat niciodata ?
Reiau, am asistat la un ajutor dat de catre firma de paza de la Unirii 1 - cand erau platformele montate, o persoana in carucior a fost luata "pe sus"pe scari  cu tot cu carucior de 2 baieti de la paza si transportata pana sus la Horoscop.
pi.jpg (47.51 KB; downloaded 3448 times)

 


Discriminare...pozitiva andrei11

Pagina 25, acelasi Capitol.
Discriminare pozitiva, marca Metrorex.
Statia GdN 2.
Acum ceva secole in urma...
LXui.jpg (28.08 KB; downloaded 3435 times)

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou subway guru

La misto sunt comentariile tale...sorry...
Tocmai ca aici e un forum de discutii 'reale', tot ce afirmi ar trebui sa fie substantiat...altfel e doar 'gargara'...
La inceput am fost tentat sa te...ignor...dar nu, pentru ca esti 'veteran', te bag totusi in seama...
Hai sa o luam pe indelete...
Obligatia de a monta lifturi e o obligatie legala si morala...cine nu intelege aceasta minima cerinta e 'in afara vremilor'...sper ca nu esti in categoria asta!
Daca totusi nu te consideri cetatean european...n-ai decat...dar urmeaza sa-ti faci mutatia pe buletin in Transnistria!
Pentru persoanele cu mobilitate redusa, accesul pe verticala la metrou se poate face fie cu escalatoare fie cu lifturi, pentru cei ce nu pot folosi escalatoarele...ceilalti...sa-si faca in continuare conditie fizica pe scarile fixe...
Si acest program a primit 'binecuvantarea' si cofinantarea BEI...
Acolo unde nu e posibila instalalrea unui lift, singura solutie 'civilizata' e cu platforme inclinate...functioneaza in toata lumea civilizata, doar in Romania nu...
E toata lumea 'defecta'???...sau e doar la noi ceva 'defect'???
Te las pe tine sa raspunzi...
Despre 'sifonari'...esti pe afara...consultantul tocmai de asta a fost ales de BEI, ca sa nu se produca 'sifonari' si banii alocati sa fie folositi integral si exclusiv pt scopul declarat al contractului...si si-a indeplinit perfect misiunea...
Daca tu presupui altceva...vino cu dovezi...altfel esti un 'barfitor' nenorocit...care acuza in van, ca multi altii...asemenea tie...purtatori de minciuni!
Esti 'penal', dar n-o sa-si puna nimeni 'mintea' cu tine...
Acum hai sa vedem ce e si cu aparatele alea de aer conditionat si cu caloriferele...desi nu au nimic de a face cu consultanta, cum gresit iti dai cu presupusul...
Problema e ca in conditiile climaterice din Bucuresti, si vara si iarna se inregistreaza variatii de temperatura intre suprafata si subteran care pot deregla aparatura electronica de comanda a lifturilor...
Solutia logica...indulcirea extremelor termice...
Vara, ce se intampla...afara sunt +50 de grade in bataia soarelui, jos in subteran sunt +15..
Iarna, pe dos, afara -30, jos tot +15...cu condens pe aparatura...
Cum conform normativelor e interzisa montarea in putul liftului a altor instalatii decat cele strict de actionare (deci nu poti baga instalatii de conditionare), Mrex a incercat sa mai indulceasca problema cu 'mijloace locale', AC pentru vara si 'calorifer' pt iarna, pus in lift...
Si uite asa, intentia lor buna a ajuns subiect de luare la mishto de cei ca tine...
Ei vor sa va faca viata mai comoda...voi faceti 'garagatza'...
Parerea mea?
Sa va fie rusine...carcotasi degeaba!
Daca nu se face nimic...e de rau, daca se face ceva...e de si mai rau!
Dumnezeu sa va mai inteleaga...ca nu stiti ce vreti...
Daca e pe asa, mai mergeti voi in Burkina Faso, ca acolo aceste probleme nu se pun...capra si magarul n-au nevoie decat de o injuratura bine plasata ca sa te 'transporte' instant...in evul mediu!
Cu putina stradanie, poti ajunge chiar si in epoca de piatra...

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou andrei11

Desi este off topic,
1) Astept cu interes rezolvarea corespondentei de la Unirii pentru noi, cei multi si valizi, intr-un mod decent si intr-un interval de timp rezonabil, mai ales ca M 7 nu se prea justifica, dupa datele documentate ale excolegei Dominatirx.
2) Mi-e frica ca la Universitatii se va face o corespondenta in total dezinteres fata de nevoile majoritatii, deci inghesuita si in stil Unirii.
Astea nu mai sunt comentarii la misto.
Ce ar fi s-o iei "pe indelete" si in cele 2 cazuri de mai sus ? Desi nu mai e vorba de lifturi.
Daca ai fi precizat de la inceput problema temperaturilor, nu s-ar mai fi iscat discutii.

PS : Pana sa ajunga la Universitate, M 5 va incarca si mai mult corespondenta de la Unirii, pentru ca nimeni nu va coresponda cu M 2 la Victoriei.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou 133 313

Eu personal cred ca daca nu insista ISU nici nu se punea problema de nici un lift. Si nici nu cred ca ISU ar putea fi "overexhaulted" de implementarea unor "home apliances" de genul radiator cu ulei si aer conditionat tip split acolo. Aparatele astea se incadreaza la categoria home apliances dintr-un motiv simplu: necesita supravaghere constanta. Asa zice in instructiuni, nu le lasati nesupravegheate sa functioneze pana vede Dumnezeu de ele.  Radiatorul ala chinezesc lipit de un panou bond sau ce o fi ala desi scrie in instructiuni si avea candva si un abtipild pe el care spune in limbajul semnelor ca nu se atinge/obtureaza cu nimic ca sa poata face convectie libera, sa nu se supraincalzeasca...
Cat desprea aerul conditionat tare sunt curios unde este pusa unitatea interioara in put.  
Nu vreti cu ventilare naturala, ca face condens si etcetera. Bon, exista solutii profesionale.
Dar nu este timpul pierdut. Om vedea ce si cum.

 


Re: Montarea lifturilor de acces in statiile de metrou ByOnu

Adevarat, exista solutii profesionale. SUNTEM PRIMII CARE CONSTRUIM LIFTURI DE LA 0 LA -1? Nu, asta e clar. Nu stiu daca e vina consultantului sau nu (si Guru n-ar trebui sa se simta vizat deloc, doar nu arunca nimeni cu rosii in el, dimpotriva ;)), dar nu a iesit cum trebuie.

Nu are nicio legatura cu faptul ca metroul a fost construit in '75, '90 sau 2013, vorbim despre coborarea de la nivelul 0 la -1, lucru pe care il gasim pretutindeni fara calorifere sau AC.

Aici nu vorbim despre CINE a facut-o, ci depsre CE a iesit, ceva inestetic, periculos si anormal.

 


Go to page:  1  ... 36 37 38 39 40 41 42  ... 50
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2301 forum members have written 422615 posts in 5265 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use