MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Discuții diverse despre Metrorex

5472 posts, 1108322 views
 
Go to page:  1  ... 381 382 383 384 385 386 387  ... 391
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse despre Metrorex shoppy

Zici ca s-au chinuit sa faca cel mai ieftin si respingator design posibil, nu le-a ajuns sa fie ceva inventat de la zero ca sa nu mai existe nicaieri si sa se cumpere prin atribuire directa, a mai trebuit sa fie si ieftinatura maxima ca sa capuseze si mai multi bani.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Oricum, bine ca avem coșuri pentru selectare, ca gunoiul se strânge în același sac, indiferent din ce cos este luat. 😀
Sau poate avem oameni specializați, care sorteaza ulterior, pe principiul ca nu se știe dacă omul arunca on mod corect. Dar in acest caz nu vad rostul de a avea atatea coșuri colorate.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex shoppy

Este directiva UE sa se colecteze separat, ca dupaia se baga totul in acelasi sac ca oricum reciclatorul are o singura banda unde le sorteaza pe toate este alta treaba, si mai este si personalul de curatenie care economiseste sacii la maximum ca dupaia fura sacii nefolositi si ii vinde la targ.
Dupa cum am vazut ca fac primariile trebuie sa fie 3 cosuri:
- fractie umeda - resturi alimentare si menajere nereciclabile
- fractie uscata - carton, hartie, plastic si metal
- sticla
Bine, daca pui mai multe cosuri capusezi mai multi bani.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Știri și articole din presă sab

survola wrote here:
Atunci ăia din Londra să râdă de parizieni, acolo au plata diferențiată pe zonele de intrare, respectiv ieșire, inclusiv cu cardul.

Corect, cu o singura mențiune.
La Londra taxarea cu cardul este chiar ciudațica si nu este real-time tocmai din cauza zonelor. La intrare nu știe pana unde o  sa mergi, ca să știe ce suma să îți ia din cont. Ca atare îți blochează standard doar 1GBP. La sfârșitul zilei/ a doua zi îți trimite in decontare suma reala, în funcție de unde ai validat la ieșire, ca să știe ce tarif ți se aplica.
Plus ca te taxează o singura data pentru toate călătoriile din ziua respectiva..Iar o călătorie să spunem "normala" este cam 2.70-2.80 GBP, adică in jur de 15 lei. Adică tu ai pe cont inițial 1GBP blocat și te trezești cu debitare de cca 8 GBP pentru 3 calatorii, de ex.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex shoppy

Probabil ca asa ceva incearca sa faca si francezii, am auzit ca in Olanda nu functioneaza cu cardul ci doar cu portofelul virtual de la ei din care iti blocheaza initial pretul maxim de 80euro si cand validezi la iesire calculeaza tariful real, daca nu validezi sau iti petreci mai mult de 8 ore in sistem atunci ramai cu valoarea maxima.
Problema fancezilor este ca au spus ca ei nu isi permit sa astepte confirmarea bancii ca exista bani in cont daca vine unu cu mai sti eu ce petarda de card la care ii raspunde banca peste 20 de secunde, chiar si 2 secunde este prea mult, trebuie sa deschida portile imediat ce se scaneaza cardul ca altfel se face coada, chiar sunt curios cum o sa fie.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex survola

Nu cred că asta e problema, poate bloca instant pentru 1 zonă, să zicem minimul.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex PTMZ

shoppy wrote here:
Probabil ca asa ceva incearca sa faca si francezii, am auzit ca in Olanda nu functioneaza cu cardul ci doar cu portofelul virtual de la ei din care iti blocheaza initial pretul maxim de 80euro si cand validezi la iesire calculeaza tariful real, daca nu validezi sau iti petreci mai mult de 8 ore in sistem atunci ramai cu valoarea maxima.

Merge cu cardul bancar și la olandezi. Dacă faci o călătorie cu un card de România, de exemplu, o să îți apară o tranzacție de 0 euro la check-in, respectiv una de x euro la validarea la destinație. Cu un card de Olanda, tranzacția se face doar la destinație. Acum se lucrează pentru a putea pune abonamente și alte produse de călătorie pe cardurile bancare. În acest caz nu se face blocarea creditului. Dacă depășești cele 6 ore în care trebuia să validezi pentru ieșire/coborâre (check-out), atunci ți se debitează direct garanția de călătorie aferentă.

Iar la Chipkaart, că acela are și portofelul lor electronic, într-adevăr, în sistem se reține o anumită garanție de călătorie care variază de la companie la companie, nu e valoarea maximă (și în niciun caz 80 de euro; NS, de exemplu, blochează 20 de euro, Conexxion și afiliații săi blochează 4 euro) și la validarea pentru ieșire se restituie garanția minus prețul călătoriei SAU se mai debitează surplusul, dacă prețul călătoriei îl depășește pe cel al garanției.

Mă rog, cu excepția situației în care mergi pe factură, fără portofel, caz în care se aplică logica de la cardul bancar.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

De la o vreme nu mai reușesc sa "impleteasca" cum trebuie metrourile M1 cu cele M3.
Sunt tot mai multe cazurile in care vin ba doua M1, ba doua M3. Ieri la U1 au venit doua metrouri de AS, urmate de doua de Republica. Bineînțeles ca mulți erau bulversați, deși se anunta "trenul de la linia 1 este al doilea tren în direcția...".
Consecința este ca apar goluri mari pe magistrale,  câteodată depășind 10 minute.
Una dintre cauze ar putea fi prezenta IVA, care abia se mișcă, eu am învățat deja ca, atunci când pe M3 intervalul este de peste 8 min, cel mai probabil apare o IVA.
20230823_183939.jpg (1.67 MB; downloaded 2869 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex sorin.niculescu_

Am programat acest mail pentru după-amiaza asta către cei de la Metrorex. Sper să îmi răspundă prompt la toate întrebările :)
IMG_0985.png (359.22 KB; downloaded 2540 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre Metrorex sab

Cred ca știi care va fi răspunsul la acest potop de întrebări. Zero... :) Dacă nu ma insel, ti-au mai făcut asa.
Oricum, la 90% dintre întrebări se știe răspunsul și el exista inclusiv aici, pe forum.
Iar unele intrebari chiar nu au sens. Cum este cea dacă va exista pasaj de corespondenta la Hașdeu. De ce sa nu existe?
Sau cea despre Pantelimon. Tocmai, ca doar dacă va exista statia  Pantelimon 2, va exista o șansă de pasaj, deși minima cu actuala statie M1. Altfel cum? Sa facă un pasaj de la statia anterioara (care este la Granitul) până la M1? Problema nu este la M5 , ci la actuala statie M1, un rebut al unei concepții trecute și falimentare.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex subway guru

Istoria e mai lunga si mai intortocheata dar n-am niciun chef sa reiau, ce a fost a fost, mai bine sa vorbim de prezent si sa privim spre viitor.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex sorin.niculescu_

Acestea sunt răspunsurile la întrebările adresate celor de la Metrorex.
IMG_1506.jpeg (764.4 KB; downloaded 2241 times)
IMG_1505.jpeg (568.85 KB; downloaded 2241 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex sorin.niculescu_

A observat cineva faptul că, mai nou, în toate trenurile Bombardier care circulă pe M1 și M3 sunt reclame care au referințe la metroul bucureștean? Și înainte se mai făceau din-astea, dar acum aproape toate brandurile au decis să își promoveze produsele și serviciile împreună cu metroul în sine. E o inițiativă foarte drăguță, din punctul meu de vedere.
IMG_1905.png (97.22 KB; downloaded 2038 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex Dristorul Nr.3

^
Si mai nou si la ingrediente precum Mozzarella de la Delaco. Poza este realizata de mine intr-unul din BM-urile de pe M5
Pattern-ul fiind <<Adevarata Mozarella se intinde pana la --numele statiei-->>
ReclamaDelacoMozzarella.png (1.44 MB; downloaded 1927 times)

 


Go to page:  1  ... 381 382 383 384 385 386 387  ... 391
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2319 forum members have written 423941 posts in 5276 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use